Komputery z Z80 > Elwro

Junior nie daje synchro

<< < (3/8) > >>

einwall1:
Ale to jest robienie od tyłu, sygnał czb jest składany z sygnałów rgb (w większości po prostu na opornikach), a nie oddzielnie wytwarzany.

dely:

--- Cytat: pgru w 2018.01.07, 19:39:14 ---zamiast brać synchronizację z DSUB9 można byłoby wziąść synchronizację z wyjścia DIN i zastosować jakiś scalak...
--- Koniec cytatu ---

Pisałem wyżej i zamieściłem zdjęcie - również nie działa. Poza tym czym się będzie różnić synchro z DIN od tego, co jest w gnieździe RGB? Spróbuję jeszcze zrobić inwersję sygnału - może zadziała na LCD. Jeśli tak, to sobie zrobię przełącznik, żeby kabel był uniwersalny dla moich telewizorów. Czy potrzebny jest jakiś konkretny tranzystor?


--- Cytat: pgru w 2018.01.07, 19:02:53 ---PS. Napisz proszę też na jakim modelu Philipsa obraz Ci działa poprawnie?
--- Koniec cytatu ---

To zwykły telewizor. Model 14PT1352/58


--- Cytat: pgru w 2018.01.07, 19:02:53 ---Poza tym jak przejrzysz dokumentację techniczną to zobaczysz, że na płycie głównej Elwro powinna być możliwość zmiany polaryzacji etc. Może Twój jest źle ustawiony?
--- Koniec cytatu ---

O, naprawdę? W którym miejscu?

Jeszcze raz dziękuję za pomoc.

pgru:
@einwall1
Zgadza się to próba podejścia od drugiej strony do problemu.
Zazwyczaj nie ma problemu z samą grafiką RGB(zazwyczaj kolor jest widziany poprawnie) tylko z synchro. Widocznie albo wyjścia DSUB9 były traktowane jako zbędne i nie testowane zbyt dokładnie(w końcu statystyczny komputer miał być w zestawie z monochromatycznym monitorem), albo kolorowe TV do których były przeznaczone(i z nimi zapewne testowane) mają różne tolerancje w porównaniu do współczesnych.
W obu przypadkach zazwyczaj wyjście monitorowe DIN powinno być w pełni sprawne jak sprawny jest komputer. Skoro tak i działa zwykle bez problemu ze współczesnym sprzętem to trzeba usunąć "wadliwą" daną i wykorzystać przetworzoną sprawną.

einwall1:
Tranzystor może być dowolny małej mocy npn: bc547, bc548, bc549, bc550, bc107....

@pgru
Wszystkie możliwe wersje sygnału synchro są na złączu rgb i stamtąd należy je brać.

pgru:
@dely
Twój przypadek jest właśnie inny. Moim zdaniem albo sprzęt ma jakieś dziwne "poprawianie" jakości sygnału Composite(co się zdarza ostatnio, jest duży podobno problem z Atari, ja Atari używam ostatnio tylko przez antenowe :-) ) albo coś się popsuło. Pewnie najlepiej byłoby sprawdzić to wyjście monitorowe na monitorze Neptun z epoki :-).

Wydaje mi się, że do mojego pomysłu wystarczy zwykły scalak do zamiany Composite na samo synchro bodajże: LM1881 (ale przejrzyj dokumentację na sieci), jest popularny np. przy kablach RGB do choćby konsol, tutaj płytka pod scalak: https://console5.com/store/lm1881-pcb-bundle.html

Info o możliwości zmiany polaryzacji jest w 2.3.4. Złącze monitora kolorowego(Tom I opisu technicznego). Np. tutaj: https://historiainformatyki.pl/historia/dokument.php?nonav=1&&nrar=2&nrzesp=2&sygn=II/1/15&handle=1
Natomiast rysunek org. kabla RGB-DIN i przy okazji rozpiskę części pinów(rozpiska pełna jest w  2.3.4. Tomu I) jest w tomie II:  http://8bit.computer.lublin.pl/files/docs/elwro_800-junior/dt-r_tom_2.zip

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej