Komputery z Z80 > Elwro

Junior nie daje synchro

<< < (2/8) > >>

einwall1:
Możesz spróbować zrobić to, co na schemacie liniami przerywanymi, czyli dołożyć tranzystor odwracający sygnał synchronizacji i skasować sygnał bezpośredni. Po prawdzie jest on podawany przez juniora odwrotnie, niż powinien być dla scart, więc to może rozwiązać problem. Jeśli nie pomoże, to pozostaje używać Philipsa.

pgru:
To co widzisz na filmiku to takie demo, Elwro to takie compo machine gdzie nie trzeba nawet pisać dema ;-) Ale tak bardziej na serio:

Problem generalnie z Elwro jest taki, że jedyny fabryczny kabel do koloru(jaki znam, zapewne są tu więksi znawcy tematu) był robiony w wersji DSUB9 RGB na DIN RGB do TV z PRLu, gdzie było DIN RGB wejście(np. Helios TC706). Poczytaj o problemach jakie mają ludzie z podłączaniem pod to dekoderów cyfrówki, współczesnych magnetowidów z Scart, czy odtwarzaczy DVD. Po prostu to wejście jest dość specyficzne, a cała elektronika z PRL nie była w 100% odpowiednikiem zachodniej i miała różne tolerancje etc.

Jeśli masz typowy monitor Philipsa od Amigi - np. popularnego Philipsa możesz też podłączyć zwykłym kablem DSUB9. Jedyne co to nie będziesz miał pełnej synchronizacji tylko jedną z dwóch w kolorze, Elwro jest bardzo wybredne. Pod monitorami do Atari(przy dopasowynym do wtyczek kablu) był podobny efekt.

Jeśli Twój telewizor obsługuje SCART, a nie jest po prostu przerabianym monitorem stricte RGB tylko z gniazdem/kablem SCART powinien obsługiwać composite. Nawet jeśli nie ma wtyczki na na composite to kupujesz pierwszy lepszy adapter za kilka złotych tak by miał odpowiednią wtyczkę...

Poza tym jak przejrzysz dokumentację techniczną to zobaczysz, że na płycie głównej Elwro powinna być możliwość zmiany polaryzacji etc. Może Twój jest źle ustawiony?

PS. Napisz proszę też na jakim modelu Philipsa obraz Ci działa poprawnie?  U mnie Composite(cz-b) działa poprawnie z monitorem VGA i adapterem Compro VIdeomate V150.

pgru:
Z takich różnych jeszcze nie testowanych pomysłów - zamiast brać synchronizację z DSUB9 można byłoby wziąść synchronizację z wyjścia DIN i zastosować jakiś scalak...

einwall1:
To tak jakby nagrywać muzykę z radia przez mikrofon zamiast kabelkiem :)

pgru:
Hmm jak szukałem czegoś o magnetofonach do Elwro to podobno ktoś nie mając kabelka DIN przegrywał własną, opracowaną metodą  - polegało to podobno na położeniu dwóch magnetofonów i przykryciu ich poduszkami :-).

Po co sobie utrudniać życie z synchronizacją z DINa? Po to, że:
- sygnał composite video w czarno-białym jest akceptowany chyba przez większość sprzętu obsługującego composite.

Skoro tak to typowy scalak do wyciągania synchronizacji z composite powinien z nim zadziałać. Może wyciągnie poprawną dla większości sprzętu opartego choćby o SCART. Jak ktoś umie lutować i ma czas to chyba nie taki problem sprawdzić, bo scalak i to w sklepie w Polsce kosztował bodajże ok 10 złotych...

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej