Dzięki za te stronki.

Staram się to rozkminić by sobie wyobrazić co to potrafi. Z tego wynika że te kolory "logiczne" których jest 16 to nic innego jak tylko sposoby zakropkowania/przerywania/mieszania pikseli w rysowanych liniach. Dlatego w trybie mono mamy 8 a w trybie kolorowych 16 tych "logicznych" kolorów.
Paletę zmienia się zapewne jednym bajtem, wybierając jedną z 8 gotowych palet. Przy czym każda składa się z 4ech kolorów ułożonych zawsze od najciemniejszego do najjaśniejszego. Tyle że jeśli zestaw kolorów z których można sobie te 4 brać jest taka jak 8 podstawowych w ZX, to kombinacji spełniających ten warunek ustawienia od ciemnego do jasnego jest znacznie więcej niż tylko 8 palet do wyboru. Ciekawe które to są.
I jeszcze jedno, to zdjęcie które wstawiłem we wcześniejszym poście które jest chyba jedynym kolorowym zdjęciem ekranu z Meritum 3 dostępnym w literaturze (i pewnie też w necie), ma wyraźnie 4 kolory: niebieski zielony żółty i czerwony, plus jak mi się zdaje biały napis z prawej i fioletowy na czerwonym. Czyli czary, hehe. No chyba że te literki to żółty i niebieski na niedoskonałej fotografii.
I jeszcze jedna zagadka. Na tej 1ej stronce z instrukcji już w 1ej linijce jest określenie "średniej rozdzielczości", czy to znaczy że istnieje też 3ia mniejsza rozdzielczość, zapewne bardziej kolorowa?