Komputery z Z80 > SAM COUPE

Nowe dema na SAMa Coupe

<< < (2/2)

Sir David:
Na szybko sprawdziłem, co intro MandelZoom robi z dodatkowym zewnętrznym RAMem i okazało się, że trafna była moja ostatnia sugestia - ważny jest sposób przełączania banków pamięci. Program wykorzystuje jedynie 48 kB tego RAMu, czyli 3 banki po 16 kB. W jednym z nich działa kod i ten jest włączony na stałe, a dwa pozostałe są przełączane i zawierają dane. To wszystko dzieje się w górnej połówce RAMu. Dolna połówka to pamięć ekranu, czyli pamięć wewnętrzna. Czyli w sumie program używa 80 kB RAM, choć do uruchomienia wymaga SAMa z 1,5 MB  :) Chociaż nie, z 256 kB pamięci wewnętrznej też by działał, czyli przynajmniej 1,25 MB.
Jakie znaczenie ma tu sposób przełączania banków pamięci? Otóż pamięć wewnętrzna to banki po 16 kB, ale przełączane parami, czyli 32 kB na raz - do górnej albo dolnej połówki przestrzeni adresowej procesora. To dlatego nie jest w prosty sposób możliwe emulowanie ZX Spectrum 128k. Za to pamięć zewnętrzna ma możliwość przełączania każdego banku po 16 kB oddzielnie, do 3 lub 4 ćwiartki przestrzeni adresowej. To również bardzo ułatwia emulowanie 128-mki, choć w dalszym ciągu nie do końca, bo nie da się w zewnętrznym RAMie umieścić drugiego ekranu.

Sir David:

--- Cytat: Klaud w 2020.10.27, 08:20:19 ---Demko graficznie niczego sobie, ale elekty dźwiękowe, na mój gust, jakby troche na siłę.

--- Koniec cytatu ---

No i się wyjaśniło, dlaczego muzyka jest jaka jest: "Music is a direct copy of the MIDI data from Monkey Island with a high-speed custom player." (żródło: https://www.worldofsam.org/products/mmxx). A użycie takiej a nie innej było pewnie spowodowane tym, że autor muzyki do poprzednich dem grupy DTA, czyli DJM, zmarł w ubiegłym roku...

Antony/DTA:
MandelZoomXM uses 144 KB of ExtMem:
4 KB for program
12 KB for screen buffer
128 KB for power2 table

MMXX music is from game Monkey Island for PC EGA version with CMS/GameBlaster sound card with two SAA 1099 chips reduced to only one chip in Sam Coupe. And volume control is only on/off.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej