Autor Wątek: Benchmark ZX81  (Przeczytany 23692 razy)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Benchmark ZX81
« Odpowiedź #30 dnia: 2018.02.22, 14:40:30 »
To ja wysiadam bo za wami nie nadążam. Nie wiem czym się różni ori od tuned, ani pseudo hires od true hires. :)

A zmieniając temat, to co z tym spowalniającym RAMem. Czyżby wolniej działające pamięci?
Bo raczej za mało jest tam ROM+RAM by trzeba było jakieś bloki przełączać.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Benchmark ZX81
« Odpowiedź #31 dnia: 2018.02.22, 15:01:44 »
Ori - ZX81 bez modyfikacji
Tuned - ZX81 z patchem w ROMie (NMI) oraz sprzętowym modem "no-WAIT". Zyskuje się pary cykli dla programu użytkownika.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Benchmark ZX81
« Odpowiedź #32 dnia: 2018.02.22, 15:06:26 »
To ja wysiadam bo za wami nie nadążam. Nie wiem czym się różni ori od tuned, ani pseudo hires od true hires. :)

A to akurat są dodatki w tym artykule. Na początku jest opisane to, co się nazywa "ori" czyli to, co siedzi w niemodyfikowanym ZX-81. Dwa pozostałe to są mody żeby dało się wyświetlić coś więcej niż tylko znaki wg matrycy. Pseudo hires robi machloje z adresowaniem ROMu i pozwala pobierać dane z innych miejsc ROMu niż standardowa matryca znaków a do tego resetuje linię wyświetlania co linię a nie co 8 - w efekcie masz do wyboru 64 różne układy bitów, których możesz używać w układzie 192 linie po 32 znaki. True hires to modyfikacja dająca pełną grafikę 256x192 piksele z sześciokilowego bufora w RAMie. Jak rozumiem opisy obie "modyfikacje" są software'owe a jedyna rzecz, którą trzeba zmodyfikować sprzętowo to rampack, żeby się dało w odpowiedni sposób dostać do zewnętrznej pamięci.

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Benchmark ZX81
« Odpowiedź #33 dnia: 2018.02.22, 15:13:17 »
Jezeli piszemy o Hi-Res (Pseudo czy True), tak, sa one zabawa software'owa. Ale w tej tablece z czasem procesora pozostalym dla uzytkownika "tuned" jest integracja we "flaczki" i zawartosc ROMu. Chodzi o uwolnienie taktow niepotrzebnie zajetych przez wywolanie operacji NMI. Wykonujac oba mody mozna zyskac jakies 10% extra.

Co do rozszezenia pamieci, same uklady niewiele beda mialy wplyw, Oryginalnie ZX81 mial pamieci statyczne o czasie dostepu rzedu 120-150ns. W swoim Zeddim wsadzilem uklad o czasie dostepu 100ns a roznice pozostaja. Nie ma znaczenia czy masz 16KB wewnetrzenie czy w jakims plecaczku z pamieciami, dziala wolniej.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Benchmark ZX81
« Odpowiedź #34 dnia: 2018.02.22, 15:25:34 »
Trzeba by podłubać w ROMie, ale zastanawiam się czy spowolnienie po dodaniu RAMu nie ma związku z tym, że jakieś procedury obsługi zmiennych itp. przeszukują RAM i jak mają go więcej to zajmuje im to więcej czasu... Taka niczym nie poparta koncepcja ;)

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Benchmark ZX81
« Odpowiedź #35 dnia: 2018.02.23, 00:08:49 »
Dorzucę jeszcze wynika dla zmodyfikowanego Zeddiego, wewnętrzne 32KB RAM, modyfikacja no-WAIT:

SLOW: 165 sek
FAST: 45 sek
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Benchmark ZX81
« Odpowiedź #36 dnia: 2021.03.14, 07:44:08 »
Czasy dla Timexa Sincaira 1500 (TS1500) w standardowej konfiguracji 16KB RAM i 60Hz:

- SLOW: 275 s (4 m 35 s)
- FAST: 44 s
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76