Komputery z Z80 > Elwro

Kabel do Elwro RGB? - raz jeszcze...

(1/2) > >>

pgru:
Moje Elwro 800 JR ma prawdopodobnie problemy z synchronizacją na wyjściu RGB. Mam kabel RGB-SCART ale działa on niestety rzadko, tylko z niektórymi monitorami. Pozostała adaptery np. SCART-HDMI dają obraz z uszkodzoną synchronizacją pionową. Z drugiej strony kabel na zespolony sygnał wizyjny(composite) dający czarno-biały obraz działa bez problemów.

Zastanawiam się czy po prostu nie spróbować zrobić nowego kabla(tylko nie wiem czy to nie przekracza moich możliwości), który by dawał kolor z wyjścia RGB, a synchronizację do SCART-a po prostu podłączyć robiąc drugi kabel z wyjścia monitorowego(czarno-białego).

Tylko czy:

1) Elwro nie daje za dużego napięcia przy współczesnych kabla(nie będzie za małego spadku napięcia) w stosunku do wejścia SCART? Bo na jednym ze schematów w sieci nie widzę oporników między sygnałem RGB, a końcówką SCART?
2) Jakie kable kupić i jakiej maksymalnie długości?
3) Czy taki pierwszy lepszy metalowy adapter RGB-HDMI(który działa z Amigą i monitorem DVI z użyciem kabla SCART RGB), automatycznie przełączy sygnał na RGB, a nie da mi tylko czarno-białego mimo, że np. kabel przy odrobinie szczęścia byłby poprawnie wykonany.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

KWF:
DTRka prawdę Ci powie:

pgru:
Dziękuję.

Jeśli dobrze rozumiem DTRkę, to w przypadku samych pinów RGB, jest niewiele więcej niż 2V(chyba maks dla SCARTa), więc na 1-2 metrowym kablu powinienem mieć wystarczający spadek napięcia?

Wolę się zapytać bo w sieci spotkałem się z tekstami tłumaczącymi, że retro komputery mają zazwyczaj między 2 a 5 V na wyjściu, a  w przypadku 5V byłby chyba spory problem? Natomiast z tego co podałeś(z DTR) wynika, że tam nie powinno być więcej niż 2V z kawałkiem...

SAJ:

--- Cytat: pgru w 2021.09.30, 10:00:37 ---powinienem mieć wystarczający spadek napięcia?

--- Koniec cytatu ---

1V Roznicy nie powinien wypalic dziury w kineskopie.

KWF:
1V spadku napiecia na przewodzie o dlugosci 1-2m i obciazeniu 75 omami w TV/monitorze ... chyba ten przewod musialby byc z drewna.

Konduktywnosc miedzi wynosi 59,6 S*m/mm2. Dla zobrazowania przewod o przekroju 0,5 mm2 ma rezystancje jednostkowa 39 omow/kilometr. Dla skretki o przekroju 0,14 mm2 jej rezystancja wynosci ok 145 omow/kilometr.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej