Autor Wątek: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym  (Przeczytany 50882 razy)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #210 dnia: 2022.08.18, 23:14:22 »
Ten IF jest do ZX Spectrum, mam też taki.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

leonlas

  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Miejsce pobytu:
    jestem z Lasu
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #211 dnia: 2022.08.18, 23:54:47 »
ba, no, ktoś wcześniej wspominał, że te "wąskie" działają z ZX81 rozmawiałem też z "dobrze znanym człekiem", który potwierdził iż powinno to działać
Teraz niestety "on" nie jest mi w stanie pomóc, więc piszę w większym gronie. ;)
Troszku luzu i worek gruzu.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #212 dnia: 2022.08.19, 09:06:47 »
Niestety nie wszystkie IF z wąskim złączem pasują do ZX81, jednak niektóre mogą pasować.
W przypadku IF Joysticka sprawa jest nieco bardziej skomplikowana bo nie ma tak naprawdę jakiegoś standardu w tym temacie.
Większość gier na ZX81 nie obsługuje Joy'a a te które go już obsługują mogą to robić na różne sposoby bo rozwiązania były różne.
Najczęściej współcześnie wydawane gry na ten komputer używają mapowania Joysticka w/g IF ZX Pand.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1065
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #213 dnia: 2022.08.19, 16:17:53 »
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #214 dnia: 2022.08.19, 22:29:17 »
Tym sposobem napiszesz własną grę lub przerobisz inną w Basicu do obsługi Joy'a, jednak z tymi w kodzie maszynowym będzie więcej zabawy   ;)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #215 dnia: 2022.09.15, 00:05:49 »
Udało mi się wreszcie złożyć tego klona, ale mam problem z klawiaturą. Gdy zwieram pola kawałkiem przewodu, wszystko działa poprawnie. Gdy używam tych chińskich blaszek to już niekoniecznie, przy czym chyba nigdy nie zdziałał mi w ten sposób klawisz podpięty pod A13, A14, A15. Zawsze działają te podpięte pod A8, A9, A10, zaś czasami te pod A11, A12. Płytkę i blaszki odtłuściłem, więc to chyba nie ten problem. Zresztą naciśnięcie nawet niewykrywanych klawiszy powoduje mignięcie ekranu, więc nie jest to kwestia zupełnego braku styku. Ktoś miał taki problem?

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #216 dnia: 2022.09.15, 00:25:27 »
Możliwe że jakaś blaszka Ci zwiera lub jest krzywo osadzona.
Metoda kolejnych przybliżeń i eliminacji się tutaj sprawdzi ;)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #217 dnia: 2022.09.15, 00:46:54 »
Używam na razie jednej - kładę na właściwym miejscu i naciskam :)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #218 dnia: 2022.09.15, 01:16:26 »
Ładunki statyczne, plamy na słońcu, niewłaściwe układy scalone nie w tej technologii co projektant zalecił, dziwne blaszki itp  :P
Cudów nie powinno być w tym układzie, mnie tak wszystko trybi jak powinno na blaszkach :)

Z tym że na blaszki podklejałem zwykłą biurową taśmą klejącą od góry by się nie przemieszczały podczas naciskania i izolowały od palców.

Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #219 dnia: 2022.09.15, 11:03:37 »
Nie będę ściemniał, że w tym klonie mam wszystko tak jak twórca przykazał. LSy teraz nie rosną na drzewach, więc mam przedziwną mieszankę ALS, HCT, a nawet jeden HC się musiał poświęcić. O gamie producentów już nawet nie wspominam :) Ale problem był prozaiczny - oczywiście dotykałem blaszek mym brudnym paluchem i dodawałem najwyraźniej coś od siebie. Po odizolowaniu się wszystko działa - dzięki :)