Komputery z Z80 > ENTERPRISE

Stacja dyskietek 3,5" dla Enterprise 128 - reanimacja

(1/4) > >>

pear:
Ponieważ komputer Enterprise jest w zasadzie antenatem CPC, to dlatego wątek otwieram w tymże dziale.

Spieszę donieść, że aktualnie reanimuję unikatową stację FDD do Enterprise.
Sprzęt jest w okropnym stanie. Można rzec popowodziowym (na Węgrzech mieli jakąś straszną powódź albo poprzedni właściciel wysoko wodę w piwnicy :( ).
Elektronika, czyli kontroler EXDOS i mostek do połączenia z komputerem - sprawne.
Napęd jeszcze nie wiem, ale możliwe, że uda się uratować.
@Phonex: On jest jednak 3,5", mimo że wygląda jakby był 3". Wyprodukowany przez firmę Canon dla BASF AG :)

Wszystko jest paskudnie skorodowane.
Obudowa poszła do piaskowania. Elektronikę rozmontowałem i w pierwszy wolny weekend do mycia :)

Od czasu do czasu pochwalę się postępami prac.

PS. Dołączyłbym jakieś fotki, ale od jakiegoś czasu nie mogę wysyłać załączników (504 Gateway time out) ???

Edit: Udało mi się przypiąć zdjęcie. Raz działają załączniki innym razem nie. To tylko u mnie tak ?

ZbyniuR:
Pierwszy raz widzę fotę Enterprise ze stacją. :)
Czy tą stację się przypina na sztywno do kompa bez kabla?
Bo podobne rozwiązanie było ze stacją do Acorn Electron. :)
http://acorn.chriswhy.co.uk/Pics/Elk02.jpg

PS.: Takiego uczonego określenia użyłeś że musiałem sprawdzić co znaczy to słowo w słowniku. Ale raczej Enterpise nie jest przodkiem CPC, po pierwsze jest od niego o rok młodszy, a po drugie w oficjalnej historii CPC podano że przy projektowaniu wzorowano się na komputerze Tandy, ale zmieniono w nim procek i układ wyświetlania i jedynie na schematach płyty głównej widać podobieństwo. :) Do czego się przyznali po latach gdy Tandy splajtowało i już nie miał ich kto podawać do sądu. ;)

pear:
Stacja jest przyłączona do komputera na sztywno do złącza krawędziowego.
Wewnątrz stacji znajdują się 4 elementy składowe:
- bufor szyny rozszerzeń,
- interfejs EXDOS identyczny jak ten sprzedawany "luzem" tylko pozbawiony plastikowej obudowy,
- napęd 3,5" z bezpośrednim napędem dyskietki (bez paska),
- zasilacz z 220 AC na 5 i 12 V DC - zasila tylko napęd, interfejs jest zasilany z komputera.

Wyczytałem, że Enterprise jest konstrukcją z roku 1982 i zaprezentowaną w roku 1983. Jednak z powodu opóźnień w produkcji pierwsze z 80 tys. wyprodukowanych egzemplarzy pojawiły się w sprzedaży dopiero na początku roku 1985. Wtedy rzeczywiście CPC były już w powszechnym użytku.
Uderzające jest podobieństwo kolorowej klawiatury Enterprise i Amstrada CPC 464.
Poza tym do Enterprise sprzedawany był oddzielnie firmowy magnetofon, podczas gdy w CPC 464 był wbudowany. To już tylko dodatkowo pogrążyło tą ciekawą konstrukcję, o której istnieniu do niedawna nawet nie wiedziałem :)

ZbyniuR:
Chciałem zapytać jak tam postępy w reanimacji tej zacnej maszyny? :)

pear:
Odebrałem blachy od "lakiernika" ... i muszę to wszystko zedrzeć i porządnie wyszpachlować i pomalować.
Takiemu fachowcowi nie dałbym nawet przystanku pomalować, a ponoć maluje samochody. Ehh.
Zrobi się znów trochę cieplej, to się za to wezmę, bo malowanie w wilgoci, to kiepski pomysł.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej