Komputery z Z80 > ZX81

Interfejs klawiatury PS/2 dla ZX81

<< < (2/6) > >>

tEDDYbOAR:
Myślałem o tym żeby riser całkowicie zastępował zasilacz ZX81 poprzez "wstrzykiwanie" zasilania linią 9V, limitowanym do 1A diodą prostowniczą.
Oprócz tego włącznik zasilania i zabezpieczenia - szybki PTC i dioda na wypadek podłączenia zasilacza o odwrotnej polaryzacji.

Maryjan:
Takie rozwiązanie zastosowałem w moim klonie Opus Discovery.
ZX Spectrum jest tam zasilany przez interface.
Problemem mogą być klony, gdyż nie każdy ma aktywny na złączu krawędziowym pin zasilania 9V.

tEDDYbOAR:
Czyli musi być jumper albo toggle-switch do rozłączenia obu linii zasilania :)

Właśnie zerknęłem na schematy klonów i tam najczęściej 9V i 5V są zwarte, ale też jest misz-masz na złączu krawędziowym.
Niech się martwią właściciele klonów :P

KWF:

--- Cytat: tEDDYbOAR w 2020.01.30, 13:48:55 ---Zastanawiałem się nad rozwiązaniem typu "PCI riser" - pozioma karta przelotowa z 4-5 gniazdami IDC 44 pin, do których wpinamy pionowo dedykowane karty rozszerzeń typu RAM, PSG, PS2, ZX-SD2IEC, etc

--- Koniec cytatu ---

Takie rozwiazanie od lat stosuje ZX Team w swoich interfejsach:


Jest to ich standard od poznych lat 90tych.

http://www.fischerkai.de/zxteam/treib_e.htm

Poszukaj pod haslem: ZX81XT

https://www.sellmyretro.com/uploaded/img/2738_X81XT_DOC_ee02.pdf

KWF:

--- Cytat: tEDDYbOAR w 2020.01.30, 14:27:06 ---Myślałem o tym żeby riser całkowicie zastępował zasilacz ZX81 poprzez "wstrzykiwanie" zasilania linią 9V, limitowanym do 1A diodą prostowniczą.
Oprócz tego włącznik zasilania i zabezpieczenia - szybki PTC i dioda na wypadek podłączenia zasilacza o odwrotnej polaryzacji.

--- Koniec cytatu ---

Kombinujesz ;) mostek Graetza 1A i po sprawie.



--- Cytat: tEDDYbOAR w 2020.01.30, 15:25:43 ---Właśnie zerknęłem na schematy klonów i tam najczęściej 9V i 5V są zwarte, ale też jest misz-masz na złączu krawędziowym.
Niech się martwią właściciele klonów :P

--- Koniec cytatu ---

Schematy klonow, ktorych, Mistrel, ZX97 czy cos jeszcze innego? Oryginalny ZX81 ma dwa napiecia na zlaczu krawdziowym: +9V z zasilacza i +5V ze stabilizatora.

Nie ma powodow aby nie zasilac Zeddiego przez zlacze krawedziowe linie +5V. Cale flaczki sa zasilane tylko i wylacznie z +5V i "zra" jakies 450-550mA.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej