Autor Wątek: Uruchomienie komputera Elwro J804PC  (Przeczytany 2384 razy)

Asek

  • *
  • Wiadomości: 9
  • Miejsce pobytu:
    Wrocław
Odp: Uruchomienie komputera Elwro J804PC
« Odpowiedź #15 dnia: 2024.03.16, 19:37:17 »
Hej, Damik ten kabelek będzie działał ze wszystkimi wersjami juniorków. W 803 możesz użyć napędów 5,25 zarówno 720KB jak i 360KB. W 804 ze względu na zwarcie na stałe pinu-2 do masy można użyć tylko napędów 720KB, a nie chcę tego przerabiać. Jeżeli chcesz użyć napędów 3,5" to sięgnij do postu 21-02 w tym wątku. Ale jeszcze tego projektu nie przetestowałem bo zamówiłem płytkę w niesolidnej firmie gdzie miała być zrobiona na frezarko ploterze. Ta płytka przewiduje zastosowanie łączówek bo oczywiście nie zakładałem metalizacji otworów. Zaczęły sie prace w ogrodzie więc musiałem projekt odłożyć na jakiś czas. Możesz sam zrobić prototyp przy pomocy skrętki dla dobra społeczności speccy;) Napędy 3,5" te w miarę "świeże" nie maja przełączalnych zworek dla wymuszenia gęstośći DD. Trzeba studiować specyfikację każdego i dokonać modyfikacji łączówek które tam są użyte. Fajnie byłoby gdyby zgłosił się ktoś kto przerabiał ten temat. Na Allegro jest oferta gotowca /dwa napędy z przejściówką + dyskietki/ ale za cenę całego Juniorka.

Asek

  • *
  • Wiadomości: 9
  • Miejsce pobytu:
    Wrocław
Odp: Uruchomienie komputera Elwro J804PC
« Odpowiedź #16 dnia: 2024.03.16, 20:03:55 »
Do KWF:cześć, nie ma możliwości użycia w 804 dyskietki jednostronnej. Jest wymuszone stosowanie dyskietek DD podwójnej gęstości przez wybór stanu logicznego na linii chyba-2. Ale to nie wszystko. Użycie napędu 360KB możliwe bez problemu w 803, w wersji PC zaskoczyło mnie jak zobaczyłem głowicę która doszła do końca w stronę środka napędu a zostało jeszcze 50% formatowania. Napęd 720KB działa bez zarzutu. Masz rację w kwestii zastosowania zworek na FDC-J804. Można użyć napędów zewnętrznych jako A i B jeżeli brak napędu wewnętrznego 3,5".
Jeżeli jednak napęd 3,5" jest zamontowany to spełnia funkcję napędów logicznych A/B, a napędy zewnętrzne pojedyńczo C i D. Jeżeli nie mam racji to proszę o sprostowanie.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Uruchomienie komputera Elwro J804PC
« Odpowiedź #17 dnia: 2024.03.17, 00:02:48 »
@Asek, fajna ta płytka adaptera do FDD i chciałbym sobie ją wykonać z pomocą laserowego plottera.
Gdybyś był tak uprzejmy i wygenerował wyskalowane obrazki tej płytki (obie strony) w postaci plików JPG albo w jakimś formacie wektorowym najlepiej w czerni i bieli bez odcieni szarości, to ułatwiło by mi przygotowanie pliku pod wypalanie laserem lub grawerkę cnc.
W ostateczności polutuję to sobie na tzw pająka. ;)
« Ostatnia zmiana: 2024.03.17, 00:29:33 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Asek

  • *
  • Wiadomości: 9
  • Miejsce pobytu:
    Wrocław
Odp: Uruchomienie komputera Elwro J804PC
« Odpowiedź #18 dnia: 2024.03.17, 22:03:03 »
@damik, mówisz i masz. Model 3d w pliku step. z modelu 3d-pcb możesz wygenerować program dla wypalarki. Dodatkowo dwie strony płytki w plikach dwg. Trzy otwory służą do synchronizacji. Brak schematu łączówek  który zrobię jak znajdę trochę czasu. Wszystkie łączówki są równoległe a przejścia na drugą stronę metodą przewlekania. Można tego uniknąć ale płytka miała być w miarę prosta do wykonania.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Uruchomienie komputera Elwro J804PC
« Odpowiedź #19 dnia: 2024.03.17, 22:07:50 »
Podziękował.  :D
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Asek

  • *
  • Wiadomości: 9
  • Miejsce pobytu:
    Wrocław
Odp: Uruchomienie komputera Elwro J804PC
« Odpowiedź #20 dnia: 2024.04.05, 22:43:39 »
Może przyda się układ klawiatury J804 narysowany w miarę czytelniej niż ksero z literatury.