Autor Wątek: Nietypowe Meritum  (Przeczytany 8179 razy)

mkamzierczak

  • SZUKAM: ogólnie polskiego sprzętu informatycznego, Meritum 3, Jantar 0801, Karata już nie szukam :)
  • ****
  • Wiadomości: 452
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • Wszystko się znajdzie, to tylko kwestia czasu...
    • Polskie Komputery
Nietypowe Meritum
« dnia: 2020.06.23, 04:00:34 »
Trafiłem takie nietypowe pod względem konstrukcji Meritum, miałem je tylko dwa razy w swojej karierze. Wygląda mi to na tę wersję sieciową.

Na górnej płycie na pająka dolutowana jest płytka. Ktoś coś wie na ten temat? Damik? Może Ty?

Komputer z 1987 roku. Niestety dwa EPROMy są w nim uszkodzone... zaczytuje same FF.
Elkor Karat, Elwro 800 Junior, Elwro 800-2 Junior, Elwro 800-3 Junior, Elwro 804 Junior PC, Meritum I, Meritum II, Meritum 3, ComPAN 8, MK45, IMPOL-II, Bosman 8, Elwro 500,  Elwro 600, Cobra, Elwro 801AT, Mazovia 1016, ITM PC 80, MERA 100, MERA 400, Mister Z80 MSA-80, MSM-1, Computex CX-80, IMZ-80

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Nietypowe Meritum
« Odpowiedź #1 dnia: 2020.06.23, 08:34:05 »
Tak, to chyba wersja sieciowa, prawdopodobnie mam u siebie jeden taki podobny komputer w stanie bliżej nieokreślonym, bo od momentu zakupu (kilka albo nawet więcej lat temu) nie miałem go jeszcze czasu podłączyć do prądu  :(
Miałem jeszcze gdzieś Merowską dokumentację (opis systemu, bez schematu tej plomby) do sieci Meritum.

I pewnie jeszcze przez jakiś czas mój komputer w takim stanie pozostanie, z powodu prac remontowych w moim mieszkaniu... :-X
« Ostatnia zmiana: 2020.06.23, 09:27:51 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Nietypowe Meritum
« Odpowiedź #2 dnia: 2020.06.23, 11:19:28 »
Znalazłem fotkę tej mojej wersji do porównania.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

JLS

  • ***
  • Wiadomości: 208
  • Miejsce pobytu:
    Gliwice
Odp: Nietypowe Meritum
« Odpowiedź #3 dnia: 2020.06.23, 14:45:21 »
Ten komputer po włączeniu zgłasza się tak  jak na poniższym zdjęciu.
Fotka druga to meritum ze zdjętą górną obudową.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Nietypowe Meritum
« Odpowiedź #4 dnia: 2020.06.23, 14:52:11 »
Heh ciekawostka, każdy z nich posiada nieco inną tę dodatkową (sieciową) płytkę/kartę na pokładzie.
Wszystkie one wyglądają na jakąś chałupniczą rzeźbę ;)

Dwa pierwsze komputery mają bardzo podobną liczbę elementów na dodatkowej płytce, z czego drugi ma dodane diody zabezpieczające.
Trzeci, kolegi JLS posiada nieco inną płytkę z jednym dodatkowym układem scalonym, za to bez tranzystora. :o
« Ostatnia zmiana: 2020.06.23, 15:07:34 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

apk

  • ***
  • Wiadomości: 237
Odp: Nietypowe Meritum
« Odpowiedź #5 dnia: 2020.06.23, 19:42:54 »
Czy wersja sieciowa od zwykłej różni się tylko dodaniem tej płytki i romem? Czy te cyferki na naklejkach sa jakimś numerem sieciowym, czy tez nie mają związku?

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Nietypowe Meritum
« Odpowiedź #6 dnia: 2020.06.23, 23:14:32 »
Naklejka w kolorze białym "50" może oznaczać montażystę lub uruchamiacza, w zależności od koloru cyfry z tego co pamiętam z delegacji w ELZAB'ie.
Były to naklejki używane w procesie produkcyjnym dla identyfikacji konkretnych osób na potrzeby kontroli jakości, dla przykładu odnalazłem też swoje naklejki jakich używałem w tamtym czasie na różnych stanowiskach (patrz załączone foto).
W zakładzie z jakiego mnie czasem delegowano w tamtym okresie do ELZAB'u naklejki były mniejsze i okrągłe, z tego co pamiętam żółtego czy niebieskiego koloru tła z czarnym numerem (przynajmniej dla uruchamiacza jeśli pamięć nie zawodzi).  ;)

Pomarańczowa naklejka na dodatkowej płytce "5" bardzo mnie zastanawia, bo może oznaczać adres komputera, ale nie jest to pewne (dokumentacja tylko twierdzi że adresów/numerów komputerów może być do 255).
W tej dokumentacji nie znalazłem jednak informacji czy ten adres był zaszyty na stałe w EPROM'ach, ale tak może być.
Jedyne co znalazłem to informacja że adres można sobie zmienić w trakcie pracy z poziomu BASIC'a poleceniem POKE 16412,n  gdzie n oznacza adres komputera.
Prawdopodobnie można ten adres po włączeniu komputera też sprawdzić poleceniem PRINT PEEK(16412) by się upewnić czy jest on na sztywno zapisany w Firmware ;)
Niestety nie potrafię tego teraz potwierdzić, bo nie mam zbytnio czasu na uruchamianie mojego egzemplarza takiego komputera.

Dodam jeszcze że w wersji sieciowej Meritum w/g mojej dokumentacji są dostępne trzy dodatkowe rozkazy BASIC'a związane z obsługą sieci.

BTW. Prędkość transmisji tej sieci wynosi 9600 bps. (więc nie ma szału  :P)
« Ostatnia zmiana: 2020.06.24, 01:14:33 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

apk

  • ***
  • Wiadomości: 237
Odp: Nietypowe Meritum
« Odpowiedź #7 dnia: 2020.06.24, 07:41:40 »
Rozumiem. Jeśli adres był zapisany na stałe to nie było to tak elastyczne jak w Juniorach. Rom trzeba było dla każdej maszyny indywidualnie programować. To w takim układzie na oryginalnych naklejkach, które być może są na epromach w Waszych komputerach, jest coś co wskazywałoby na adres sieciowy?

JLS

  • ***
  • Wiadomości: 208
  • Miejsce pobytu:
    Gliwice
Odp: Nietypowe Meritum
« Odpowiedź #8 dnia: 2020.06.24, 09:02:03 »
... poleceniem PRINT PEEK(16412) by się upewnić czy jest on na sztywno zapisany w Firmware ;)

To powyższe polecenie u mnie zwraca  wartość:  1

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Nietypowe Meritum
« Odpowiedź #9 dnia: 2020.06.24, 09:49:24 »
Ciekawe jak w moim komputerze to adresowanie będzie wyglądało, lecz na razie nie jestem w stanie tego sprawdzić  :-X

Na załączonym foto, przedstawiam schemat blokowy sieci dydaktycznej "Meritum" wraz z podstawowymi danymi technicznymi.

Ciekawostką jest że to że podobno była przygotowana sieciowa wersja systemu CP/M umożliwiająca dostęp zdalny do zasobów komputera "Master" wyposażonego w napędy dyskowe innym komputerom w sieci.  ... jak opisuje dokumentacja.
« Ostatnia zmiana: 2020.06.24, 11:08:42 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

apk

  • ***
  • Wiadomości: 237
Odp: Nietypowe Meritum
« Odpowiedź #10 dnia: 2020.06.24, 12:09:28 »
Ciekawe jak to działało. Kiedyś połączyłem dwa Juniory w Junet i dało się przesyłać wiadomości. To może i to ma szanse działać :)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Nietypowe Meritum
« Odpowiedź #11 dnia: 2020.06.24, 12:41:56 »
Można tu przesyłać siecią kilka rzeczy:
-wiadomości tekstowe
-obrazy ekranu
-zawartość pamięci operacyjnej
-wydruki
-pliki z/do komputera "master" ze stacji dyskietek pod kontrolą odpowiedniej wersji systemu CP/M

Był też przygotowany przez producenta specjalny program testowy (którego nie posiadam) do sprawdzania połączeń sieciowych pomiędzy komputerami oraz analizy błędów transmisji ramek w sieci.
« Ostatnia zmiana: 2020.06.24, 13:07:33 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

mkamzierczak

  • SZUKAM: ogólnie polskiego sprzętu informatycznego, Meritum 3, Jantar 0801, Karata już nie szukam :)
  • ****
  • Wiadomości: 452
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • Wszystko się znajdzie, to tylko kwestia czasu...
    • Polskie Komputery
Odp: Nietypowe Meritum
« Odpowiedź #12 dnia: 2020.06.24, 15:10:53 »
... poleceniem PRINT PEEK(16412) by się upewnić czy jest on na sztywno zapisany w Firmware ;)

To powyższe polecenie u mnie zwraca  wartość:  1

Potrzebuję zawartość epromów z tego Meritum, niestety u mnie są ugrzane. Zeskanuję w zamian dokumentację techniczną sieci. Damik widzę ma instrukcję użytkowania, a ja mam dokumentację techniczną. Razem złożymy to w całość. Panowie. Czas operacyjny do końca tego tygodnia. Inaczej jak nie ustalimy terminu :D to będzie wieczność. Co wy na to?
Elkor Karat, Elwro 800 Junior, Elwro 800-2 Junior, Elwro 800-3 Junior, Elwro 804 Junior PC, Meritum I, Meritum II, Meritum 3, ComPAN 8, MK45, IMPOL-II, Bosman 8, Elwro 500,  Elwro 600, Cobra, Elwro 801AT, Mazovia 1016, ITM PC 80, MERA 100, MERA 400, Mister Z80 MSA-80, MSM-1, Computex CX-80, IMZ-80

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Nietypowe Meritum
« Odpowiedź #13 dnia: 2020.06.24, 16:40:20 »
Nie wiem jak inni, ale ja się na razie wstrzymam z działaniem do czasu zakańczania naszego poprzedniego wspólnego tematu.  ;D
Wiem też już coś niecoś a propos wieczności :D

W zasadzie to prawdopodobnie jestem w stanie już uruchomić działającą sieć na podstawie tego co mam przerabiając inny mój komputer Meritum na wersję sieciową, a do pełnej funkcjonalności brakuje mi jedynie odpowiedniego oprogramowania CP/M wraz z dodatkowymi programami dla komputera "Master" ze stacją dyskietek by móc przesyłać z niej pliki.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

mkamzierczak

  • SZUKAM: ogólnie polskiego sprzętu informatycznego, Meritum 3, Jantar 0801, Karata już nie szukam :)
  • ****
  • Wiadomości: 452
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • Wszystko się znajdzie, to tylko kwestia czasu...
    • Polskie Komputery
Odp: Nietypowe Meritum
« Odpowiedź #14 dnia: 2020.06.25, 00:37:01 »
Hehe, no to może potrwać w takim razie. Ja mam za dużo tematów do garnnięcia. Niestety tempo i ilość mnie zaskakuje czasami. Nawet po 4 latach.
Elkor Karat, Elwro 800 Junior, Elwro 800-2 Junior, Elwro 800-3 Junior, Elwro 804 Junior PC, Meritum I, Meritum II, Meritum 3, ComPAN 8, MK45, IMPOL-II, Bosman 8, Elwro 500,  Elwro 600, Cobra, Elwro 801AT, Mazovia 1016, ITM PC 80, MERA 100, MERA 400, Mister Z80 MSA-80, MSM-1, Computex CX-80, IMZ-80