Autor Wątek: Timmy  (Przeczytany 38422 razy)

skoti

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: Timmy
« Odpowiedź #75 dnia: 2021.02.05, 14:59:40 »
Kawał dobrej roboty. Dzięki

KrisZX

  • *****
  • Wiadomości: 788
  • Miejsce pobytu:
    Wodzisław Śl
Odp: Timmy
« Odpowiedź #76 dnia: 2021.02.05, 20:51:36 »
Dzięki za udostępnienie projektu.  Tak się składa że mam płytę Timexa w trochę złym stanie więc będzie można użyć do Timmyego.
Timex 2048, TI of TTL FDD35, Timex 2068, Chrome 128, Harlequin, Just Speccy 128

jack_świdnik

  • *****
  • Wiadomości: 1641
  • Miejsce pobytu:
    Świdnik / Lublin
Odp: Timmy
« Odpowiedź #77 dnia: 2021.02.05, 21:12:01 »
chciałbym kupić płytkę lub zestaw bom z płytką lub gotowca
moje marzenie: Timex 2048 128K

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Timmy
« Odpowiedź #78 dnia: 2021.02.12, 09:28:10 »
Prawdopodobnie z najważniejszym elementem PAL 2068 będzie problem jeśli chodzi o zestawy DIY i gotowce, bo to raczej element niedostępny i jedynie możliwy do pozyskania z kanibalizacji innych starych Timex'ów 2048/2068.  ???

Chyba że ktoś znalazł już źródło z nowymi PAL'ami albo ma pomysł na implementację czegoś w zamian ?
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Timmy
« Odpowiedź #79 dnia: 2021.02.12, 09:46:38 »
Szukałem kiedyś układów CPLD w obudowie PLCC68, by zrobić 1:1. Były tylko same małe "pojemności", znalezienie czegoś z minimum 128 makrocelami graniczy z cudem. Dodając do tego różnice w rozmieszczeniu pinów masy/zasilania - niewykonalne.
Dlatego fajną inicjatywą jest wianuszek gniazd dookoła, jak to Klaud zrobił. Tylko szkoda, że tak ciasno - trudno będzie zrobić płytkę z PLCC84. Pozostaną więc tylko "stonogi", ale w sumie są one dostępne, w miarę tanie i wystarczająco pojemne, więc czemu nie.

Chyba, że któregoś pięknego dnia powstanie fabryka custom chipów z sensownymi cenami. Już widziałem gdzieś w necie, że takie coś gdzieś powstało, ale układy wychodziły drogo (nie pamiętam dokładnie, ile).

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Timmy
« Odpowiedź #80 dnia: 2021.02.12, 09:51:56 »
Z custom'ami to jest zwykle tak, że im więcej zamawiasz tym masz taniej, w przypadku rynku retro-hobby nie jest to do przeskoczenia, bo taki rynek się szybko nasyca i ilości liczone w setkach a nie milionach sztuk nie pozwolą na opłacalność takiej produkcji wliczając koszty przygotowania procesu.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Timmy
« Odpowiedź #81 dnia: 2021.02.12, 10:07:10 »
Tak, ale nie ;)

Cały myk z fabryką custom chipów to ma być udostępnienie (stale taniejących) technologii dla niskich nakładów. W milionach mogą sobie tłuc Intel, AMD w swoich fabrykach na Tajwanie czy gdzieś tam w Chinach. Zrobienie CPLD ze 128, 256 czy nawet 512 makrocelami to nie jest żaden rocket science - może to było na topie 20 lat temu, ale obecnie to technologia stara jak EEPROM-y (i ideowo bardzo bliska, nawiasem mówiąc).

Oglądałem niedawno stronkę jakiegoś studenta, który w domowych warunkach wyprodukował układ scalony :) Fakt, że był to analog i w obudowie DIP (obudowy kupił gotowe), ale strukturę układu sam zaprojektował i następnie wytrawił na krzemowym waflu. Pierwszą wersję chyba nawet ręcznie drutował, potem zdobył do tego jakąś maszynę.

Myślę, że trzeba cierpliwie poczekać, a pojawi się nowa usługa - i wtedy zrobimy zrzutkę na nowe ULA od 48K oraz SCLD do Timexów.

EDIT: Oto stronka tego studenta: http://sam.zeloof.xyz/

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Timmy
« Odpowiedź #82 dnia: 2021.02.12, 10:16:05 »
W milionach to może istotnie przesada, ale tysiącach to już prędzej, jednak coś około setki to zdecydowanie za mało by się opłacało jak się domyślam. :D

Zastanawiam się ile czasu by się musiała sprzedawać setka takich układów np na ebay'u i w takich cenach by pokryć koszty produkcji i jeszcze wygenerować minimalny zysk za tzw fatygę.  ;)
« Ostatnia zmiana: 2021.02.12, 10:28:13 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Timmy
« Odpowiedź #83 dnia: 2021.02.12, 15:20:00 »
Mam o tyle komfortową sytuację, że posiadam dwa układy SCLD. Jeden wyrwałem ze swojego starego Timexa, bo jego płyta była/jest w opłakanym stanie i wsadziłem mu inną, w tym samym wydaniu. A drugi układ trepanowałem z TC2068, którego płyta poszła do innego pasjonata na testy, dawcę i uratowanie innego egzemplarza.

Zamiennik SCLD jest wyzwaniem, ze względu na dodatkowe "bajery" w nim zawarte (MMU, tryby wideo, dodatkowe porty, sterowanie AYkiem, sterowanie pamięciami dynamicznymi). Ułatwieniem jest, że SCLD jest w pełni cyfrowe i nie zawiera w sobie obwodów analogowych (np. generowania różnicowych sygnałów wideo). By wszystko zmieścić może okazać się że i 144 makrokomórki to za mało.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Timmy
« Odpowiedź #84 dnia: 2021.02.12, 15:41:54 »
Myślę, że 160 makrocel to jest rozsądne minimum do pierwszych przymiarek. Pewnie i tak bez 256 się nie obejdzie.
Można jednak zrezygnować w podstawowej wersji z wszystkiego, czego w TC2048 nie ma  - czyli AY i MMU. Tryby graficzne (i ewentualnie blokada przerwań, choć tu zbytnio nie widzę zastosowania) to już by było coś.

Co by było za to przydatne, to możliwość blokady portu #FF z jednoczesną implementacją "floating bus".

I jeszcze jedna, dość oczywista sprawa - fizyczny RESET powinien przywracać #00 w porcie #FF.

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Timmy
« Odpowiedź #85 dnia: 2021.02.12, 16:31:56 »
Jeśli ma pasować w miejsce SCLD, to o zerowaniu portu #FF przez RESET zapomnij. Tego nie ma w oryginale. Całą zabawą w pisaniu implementacji będą linie /RAS i /CAS (0, 1 i 2), sterowanie buforami, buforowanie i miksowanie A7 z /RFSH. A cała reszta prawie jak z OpenCores uszłaby.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

jack_świdnik

  • *****
  • Wiadomości: 1641
  • Miejsce pobytu:
    Świdnik / Lublin
Odp: Timmy
« Odpowiedź #86 dnia: 2021.02.12, 19:49:24 »
Akurat ja 1szt tego ukladu pal mam i dlatego chcialbym1szt
Klaud a Ty nie masz w zapasie 1szt pcb Timmiego? A moze ktoś juz zamówił i bedzie mial do odstapienia? Tak pytam z ciekawości
moje marzenie: Timex 2048 128K

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Timmy
« Odpowiedź #87 dnia: 2021.02.12, 20:11:18 »
Nie, nie mam. Timmy w obecnej formie jest wersją rozwojową, wiec raczej nie do produkcji.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

KrisZX

  • *****
  • Wiadomości: 788
  • Miejsce pobytu:
    Wodzisław Śl
Odp: Timmy
« Odpowiedź #88 dnia: 2021.02.12, 20:27:19 »
Ja zamówiłem płytki 5 sztuk. dwie na pewno będę składał. Wystarcza mi wersja rozwojowa. I tak jest tam więcej niż powinno. Co do odstąpienia dla użytkowników forum to nie wiem  jak się Klaud na to zapatruje. Wiem że miał z "górki" na handlarzy PCB i słusznie. Póki co czekam bo zdaje się że chińczycy znów świętują. Mnie kosztowało to 180PLN czyli 36PLN za sztukę co jest do przyjęcia. Przydał by się obrazek PCB w skali 1:1 bo tego co jest na git nie potrafię przeskalować. Zastanawia mnie ten przycisk RESET na płycie czy nie będzie kolidował jak w złączu będzie TIof TTL w fabrycznej obudowie ?
Timex 2048, TI of TTL FDD35, Timex 2068, Chrome 128, Harlequin, Just Speccy 128

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Timmy
« Odpowiedź #89 dnia: 2021.02.12, 20:32:44 »
Nie widzę problemu. A do czego potrzebujesz obrazek? Link do BOMu jest w tym wątku i na githubie.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76