Autor Wątek: ZX48 - znaleziona MB i chęć odbudowy  (Przeczytany 3764 razy)

Plastek

  • *
  • Wiadomości: 17
  • Miejsce pobytu:
    Wielkopolska
ZX48 - znaleziona MB i chęć odbudowy
« dnia: 2021.05.24, 07:28:39 »
Cześć.
Znalazłem w piwnicy starą elektronikę od ZX48. Jest nadruk "1983 ISSUE 4A". Zdaje mi się, że pracowała w "plusie" bo do końcówek elektrolitu C27 był podłączony kabelek z mikroswitch-em na końcu; a to wskazuje na ZX+. Osobiście wolał bym zrobić z niej ZX-48 bez "plusa".

Fizycznie wygląda ok, elektrycznie niestety gorzej. Z tego co pamiętam, działała ponad 20 lat temu więc nie podejrzewam, że nagle się sama uszkodziła elektrycznie bo prądu nie widziała.
Dziś ją włączam (dorobiłem wcześniej wyjście VIDEO) i zonk - pojawia się biała ramka a wewnątrz pionowe cienkie pasy na przemian z kostkami ale wszystko strasznie szybko miga, jakby odświeżanie siadło albo coś; obraz tylko czarno-biały, bez kolorów. Nie są to artefakty typowe dla uszkodzenia ULA której nie podejrzewam. Jak na razie, to muszę ściągnąć serwisówkę żeby w ogóle wiedzieć jak się za to zabrać. Ale ewidentnie coś nie bangla.

Biorę się za czytanie serwisówki.

Grefkow

  • CharlesNicOB
  • ***
  • Wiadomości: 100
  • Miejsce pobytu:
    Lodz
Odp: ZX48 - znaleziona MB i chęć odbudowy
« Odpowiedź #1 dnia: 2021.05.24, 07:42:08 »

Plastek

  • *
  • Wiadomości: 17
  • Miejsce pobytu:
    Wielkopolska
Odp: ZX48 - znaleziona MB i chęć odbudowy
« Odpowiedź #2 dnia: 2021.05.24, 08:52:17 »
Wow, kopalnia wiedzy, dzięki.

No i już wiem że to wina zasilania. Na pamięciach mam tylko +5V, brak reszty. Szukam dalej.

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 805
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX48 - znaleziona MB i chęć odbudowy
« Odpowiedź #3 dnia: 2021.05.24, 09:13:52 »
Nie szukaj. Wymień elektrolity 100uF, a najlepiej wszystkie, TR4, TR5 i dopiero włączaj zasilanie. Jak miałeś szczęście, to dolny RAM przeżył, a jak nie to czeka Cię wymiana. Przede wszystkim odpuść sobie włączanie zasilania, jeśli już stwierdziłeś brak napięć na RAM.
Jeśli potrzebujesz części odezwij się na priv.
« Ostatnia zmiana: 2021.05.24, 09:25:16 wysłana przez maciekb »

Plastek

  • *
  • Wiadomości: 17
  • Miejsce pobytu:
    Wielkopolska
Odp: ZX48 - znaleziona MB i chęć odbudowy
« Odpowiedź #4 dnia: 2021.05.24, 12:41:06 »
Ok, powodem nie były elektrolity - które i tak zmienię na nowe - ale... urwane zwoje w cewce przetwornicy. Kubek z rdzeniem był naciśnięty z boku, odkleił się i zerwało końcówki obu uzwojeń (fotka).
Po próbnym podlutowaniu ich (jeden musiałem obejść przewodem do dołu) ZX żyje i wyświetlił znajome logo :D . Są wszystkie napięcia. Wychodzi na to, że pamięć i reszta elektroniki jest w porządku i sprawna. Przy okazji wymontuję tą ceweczkę i nawinę na nowo tak jak powinna być bo druciarstwa nie trawię ;) .
A na drugim zdjęciu moja PCB w pełnej krasie, v4A. Nie ma radiatora bo jest odłamany; będę musiał jakiś wyciąć i dopasować.

Grefkow

  • CharlesNicOB
  • ***
  • Wiadomości: 100
  • Miejsce pobytu:
    Lodz
Odp: ZX48 - znaleziona MB i chęć odbudowy
« Odpowiedź #5 dnia: 2021.05.24, 12:45:30 »
Jak coś to bez radiatora można zamienić na
TSR 1-2450 TRACO POWER https://www.tme.eu/pl/details/tsr1-2450/przetwornice-dc-dc/traco-power/tsr-1-2450/
Może mało oryginalne ale na pewno mniej ciepła i bezpieczniejsze rozwiązanie.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6833
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: ZX48 - znaleziona MB i chęć odbudowy
« Odpowiedź #6 dnia: 2021.05.24, 12:45:44 »
Jeśli chcesz oryginalny radiator, napisz na PW. Mam ze 3 szt do oddania.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Plastek

  • *
  • Wiadomości: 17
  • Miejsce pobytu:
    Wielkopolska
Odp: ZX48 - znaleziona MB i chęć odbudowy
« Odpowiedź #7 dnia: 2021.05.24, 13:00:29 »
Jeśli chcesz oryginalny radiator, napisz na PW. Mam ze 3 szt do oddania.
Piękne dzięki za chęć pomocy :) . Fajnie by było mieć taki jaki powinien być ale czy faktycznie jak to pisze kol wyżej, może lepiej wstawić tą przetworniczkę? Nie zależy mi na 100% oryginalności (bo po wymianie elektrolitów i tak już nie będzie oryginalny) ale żeby ZX działał i nie wysiadł (za szybko ;) ).

Sprawdziłem też zwierając różne piny lewego i prawego złącza klawiatury - głośniczek pstyka, literki wskakują, wszystkie styki są sprawne.
Czyli mam sprawną PCB :) . Zrobić z nią porządek i można szukać reszty do kompletu (obudowa, folia, gumki, panel).

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 805
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX48 - znaleziona MB i chęć odbudowy
« Odpowiedź #8 dnia: 2021.05.24, 13:32:24 »
No to miałeś szczęście i przepraszam, że chciałem Cię zniechęcić do dalszego szukania :) Zachęcam jednak do wymiany kondensatorów, przynajmniej w przetwornicy, bo to chyba jednak najczęstszy przypadek jej padania i jednocześnie psucia RAM.
Instalacja tej przetworniczki ma sens, gdyż odpada spory piecyk z wnętrza, co wpływa na trwałość innych układów, klawiatury itp.
A co się stało z Twoją obudową, że tylko płyta przetrwała? Może musisz bardziej piwnicę przekopać i znajdziesz? :) Obudowa plusa ma o tyle sens, że jest w niej więcej miejsca. Można np. bez problemu dodać radiator na ULA, albo upchnąć jakieś rozszerzenie. Ale oczywiście "kultowa" jest ta z gumową klawiaturą :)

Plastek

  • *
  • Wiadomości: 17
  • Miejsce pobytu:
    Wielkopolska
Odp: ZX48 - znaleziona MB i chęć odbudowy
« Odpowiedź #9 dnia: 2021.05.24, 14:19:15 »
Elektrolitami się zajmę bo te mają swoje lata i jakoś im nie wierzę ;)

Grzanie całości mnie nie za bardzo zadowala, lepiej gdyby się nie grzało. Stąd pytanie. Muszę popytać w moim sklepie el. czy takie mają na stanie; była by od ręki.

Obudowa, no cóż, o ile pamiętam tą płytę miałem chyba tylko w dolnej obudowie "Plusa" ale gdzieś się zgubiła i mimo usilnych poszukiwań - nima :( . Ale chciał bym PCB zamontować w standardowej obudowie z gumkami :) . Ot, taki sentyment do dawnego swojego ZX-a, fajnie było by wiedzieć, że nadal się go ma (tak jak moja A600 która leży grzecznie spakowana w pudle i czasami ją odświeżam a także CPC6128 + GreenMonitor :) .

Plastek

  • *
  • Wiadomości: 17
  • Miejsce pobytu:
    Wielkopolska
Odp: ZX48 - znaleziona MB i chęć odbudowy
« Odpowiedź #10 dnia: 2021.05.25, 11:30:32 »
Póki co, cewka przetwornicy naprawiona na oryginalnym karkasie. Na szczęście to było uzwojenie zewnętrzne ale musiałem odwinąć 10 zwojów i znów je nawinąć mocniej naciągając żeby odzyskać choć ten 1mm więcej aby dolutować go do zerwanej końcówki. Udało się. Całość zalałem stearyną żeby nie drżało i znów się nie oderwało.
Poprawiłem też przylutowanie 78005 bo był sporo przekrzywiony.
Złożone, wlutowane, działa jak należy :)
Aha, nap. zasilania na pamięciach u mnie to:
1 - -5.09V
8 - +12.16V
9 - +4.98V
Są ok?
Zaczynam szukać pozostałych elementów (szukać znaczy się w necie, bo sam ich nie mam i muszę kupić).

PS: dziś odebrałem zamówiony elektryczny odsysacz, taki za 35 zł. Co za wygoda w wylutowywaniu! :D

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6843
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX48 - znaleziona MB i chęć odbudowy
« Odpowiedź #11 dnia: 2021.05.25, 19:01:02 »
Offtop o odsysaczach, tudzież rozlutownicach, odczepiłem i przykleiłem tutaj.

Plastek

  • *
  • Wiadomości: 17
  • Miejsce pobytu:
    Wielkopolska
Odp: ZX48 - znaleziona MB i chęć odbudowy
« Odpowiedź #12 dnia: 2021.05.25, 19:31:09 »
Offtop o odsysaczach, tudzież rozlutownicach, odczepiłem i przykleiłem tutaj.
Sorry i dzięki :)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6843
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX48 - znaleziona MB i chęć odbudowy
« Odpowiedź #13 dnia: 2021.05.25, 19:56:55 »
Nie masz za co przepraszać ani dziękować,  bo ten offtop to ja sam zacząłem :D

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 805
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX48 - znaleziona MB i chęć odbudowy
« Odpowiedź #14 dnia: 2021.05.25, 23:14:32 »
Offtop o odsysaczach, tudzież rozlutownicach, odczepiłem i przykleiłem tutaj.
Ale przeniosłeś też moją odpowiedź na temat wymiany drutu w cewce - oficjalnie protestuję! ;)