Autor Wątek: Gerber ze zdjęcia...  (Przeczytany 4804 razy)

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Gerber ze zdjęcia...
« dnia: 2018.12.10, 23:10:14 »
Panowie - pytanie. Naszła mnie wielka chęć posiadania "gołych/pustych" PCB ze wszystkich wersji ZX48 (a przynajmniej tych, które miały jakieś znaczące względem innych różnice). Dlaczego - bo będą ładnie wyglądać w ramce (tak... wiem...), ale jednocześnie pozwoli poskładać "brata-bliźniaka"na płytce zrobionej ponad 30 lat po zakończeniu produkcji. Zwyczajnie chcę dokładnego klona - do poziomu opisów włącznie...

Pomyślałem, że najłatwiejszym rozwiązaniem byłoby ręczne trasowani mogąc jako tło wybrać np. zdjęcie płyty (coś jak odmalowywanie obrazka na kalce). Czy znacie może jakieś narzędzie, które by na to pozwalało - nie rujnując jednocześnie budżetu?

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Gerber ze zdjęcia...
« Odpowiedź #1 dnia: 2018.12.10, 23:16:02 »
DipTrace to potrafi (w bardzo ograniczonym zakresie, nie ma dowolnego prowadzenia ścieżek) albo Copper Connection z ExpressPCB (ale tylko najdroższy pakiet od nich pozwala na eksport Gerberów, inaczej płytki będziesz musiał zamówić u nich). Jupitera rysowałem w starszej wersji Copper Connection. Można bawić się w wyszukiwanie krawędzi na zdjęciach, przeróbka do DXFa czy DWGa i z tego Gerbery, ale gra nie jest warta świeczki.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Gerber ze zdjęcia...
« Odpowiedź #2 dnia: 2018.12.10, 23:22:24 »
No ale co chesz mieć ? Gołe PCB bez części ? Repliki  1:1 płyt w wersji iss 1, 2, 3 są. Czy orginalne ale rozlutowane ? CZy orginalne ale nie polutowane bo ISS6 ostatnio było sporo do kupienia w tym stanie?
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: Gerber ze zdjęcia...
« Odpowiedź #3 dnia: 2018.12.10, 23:25:02 »
Repliki 1:1. Część do ramek - część do poskładania bazując na całkiem nowych częściach (oczywiście tych, które mogą być nowe :) )..
Kurcze - widocznie zbyt słabo szukałem, bo nie udało mi się znaleźć... 

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Gerber ze zdjęcia...
« Odpowiedź #4 dnia: 2018.12.10, 23:34:27 »
Ekipa na na fejsie już 3 czy 4 płyty odwzorowała dokładnie jak orginały, Włącznie z iss1 pisakiem rysowanym ;) I na cześciach z epoki. W końcu to replika. Można montować, można oglądać gołe ;)
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: Gerber ze zdjęcia...
« Odpowiedź #5 dnia: 2018.12.10, 23:39:11 »
No i dokładnie o to mi chodziło :) Masz może jakiś namiar na odpowiedzialne za to osoby (przynajmniej nazwę grupy)?

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: Gerber ze zdjęcia...
« Odpowiedź #6 dnia: 2018.12.10, 23:51:59 »
DipTrace to potrafi (w bardzo ograniczonym zakresie, nie ma dowolnego prowadzenia ścieżek) albo Copper Connection z ExpressPCB (ale tylko najdroższy pakiet od nich pozwala na eksport Gerberów, inaczej płytki będziesz musiał zamówić u nich). Jupitera rysowałem w starszej wersji Copper Connection. Można bawić się w wyszukiwanie krawędzi na zdjęciach, przeróbka do DXFa czy DWGa i z tego Gerbery, ale gra nie jest warta świeczki.

Dzięki za wskazówki Klaudiusz - zaraz na to popatrzę.
W międzyczasie trafiłem na jednym z for dyskusyjnych na produkt o nazwie Sprint layout firmy Abacom. Mają wersję demo to i będzie na czym popróbować :)

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Gerber ze zdjęcia...
« Odpowiedź #7 dnia: 2018.12.11, 00:34:06 »
Pabb - zaraz - iss6 kupiłeś ode mnie w stanie gołe pcb z fabryki :)
dużo sprzętu mało czasu.

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1362
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: Gerber ze zdjęcia...
« Odpowiedź #8 dnia: 2018.12.11, 00:53:06 »
Możesz też przerobić bitmapę do wektora w Inkscape.
A potem obrobić wedle uznania i wyeksportować do gerbera (wymaga zainstalowania dodatku 'inkscape-gcode')
Machines should work. People should think.

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Gerber ze zdjęcia...
« Odpowiedź #9 dnia: 2018.12.11, 06:05:55 »
Jak potrzebuję odwzorować fragment jakiejś płytki to sobie w DipTrace na jedną warstwę podkładam bitmapę w skali 1:1 i na niej rysuję.
Siatkę kalibruje się najwygodniej nakładając podstawkę DIP i celując bitmapą, żeby się pady w X i Y pokryły.
Oczywiście na bitmapie musi być jakiś scalak albo inny element o znanym rastrze.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: Gerber ze zdjęcia...
« Odpowiedź #10 dnia: 2018.12.11, 06:58:01 »
Pabb - zaraz - iss6 kupiłeś ode mnie w stanie gołe pcb z fabryki :)

Zgadza się - ale ta jest nienaruszalna :)
Dlatego potrzebuję zrobić kilka innych :)

Możesz też przerobić bitmapę do wektora w Inkscape.
A potem obrobić wedle uznania i wyeksportować do gerbera (wymaga zainstalowania dodatku 'inkscape-gcode')

Nawet to wczoraj testowałem w ograniczonym stopniu. Najważniejszą dla mnie wadą jest to, że nie mam potem żadnej możliwości sprawdzenia np. trasy/ciągłości ścieżek, ma po prostu rysunek... Zachowuję jako wariant awaryjny :)

Jak potrzebuję odwzorować fragment jakiejś płytki to sobie w DipTrace na jedną warstwę podkładam bitmapę w skali 1:1 i na niej rysuję.
Siatkę kalibruje się najwygodniej nakładając podstawkę DIP i celując bitmapą, żeby się pady w X i Y pokryły.
Oczywiście na bitmapie musi być jakiś scalak albo inny element o znanym rastrze.

... troszkę wczoraj popróbowałem - najłatwiejszy proces to to nie jest :) To czego brakuje, to np. możliwość zmiany przezroczystości z poziomu samego DipTrace - ale co się dziwić, nie do tego został ten program zaprojektowany :)
Muszę policzyć też, czy moja wersja NonCommercial i jej ograniczenia (500 pinów) nie będą przeszkodą.

KrisZX

  • *****
  • Wiadomości: 788
  • Miejsce pobytu:
    Wodzisław Śl
Odp: Gerber ze zdjęcia...
« Odpowiedź #11 dnia: 2018.12.11, 07:25:03 »
Jest taki program, który pozwala na projektowanie płytek wprost ze zdjęcia. Nazywa się KrzysioPCB i jest dość dokładnie opisany na elektrodzie przez autora programu. Niestety kilka lat temu jak się tym interesowałem program nie był dostępny dla innych użytkowników w wersji pełnej, dziś nie wiem.
Timex 2048, TI of TTL FDD35, Timex 2068, Chrome 128, Harlequin, Just Speccy 128

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: Gerber ze zdjęcia...
« Odpowiedź #12 dnia: 2018.12.11, 08:32:14 »
Jest taki program, który pozwala na projektowanie płytek wprost ze zdjęcia. Nazywa się KrzysioPCB i jest dość dokładnie opisany na elektrodzie przez autora programu. Niestety kilka lat temu jak się tym interesowałem program nie był dostępny dla innych użytkowników w wersji pełnej, dziś nie wiem.

Prześledziłem wątek na elektrodzie - ma większość rzeczy o których myślałem - taki specjalizowany twór do "inżynierii wstecznej" :)
Wygląda jednak na to, że program nie jest rozwijany - ostatnie posty znalazłem z 2016 ;(

Napiszę od autora i dopytam...

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: Gerber ze zdjęcia...
« Odpowiedź #13 dnia: 2018.12.11, 08:49:32 »
To jeszcze kilka słów w tej materii:

a) ciekawy opis opis procesu - https://www.instructables.com/id/How-to-reverse-engineer-a-schematic-from-a-circuit/
b) narzędzie do konwersji PDF2Gerber - http://swannman.github.io/pdf2gerb/


KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Gerber ze zdjęcia...
« Odpowiedź #14 dnia: 2018.12.11, 08:56:58 »
Copper Connection ma wszystko co potrzebujesz, wczytanie i skalowanie zdjęcia, prowadzenie ścieżek w dowolny sposób (nie tylko kąt prosty i 45st jak w DipTrace), bibliotekę podstawowych elementów, sprawdzanie ciągłości ścieżek, wielokąty o dowolnym kształcie, raster, przyciąganie do siatki i wiele innych. Wadą obecnej darmowej wersji jest przywiązanie do jednej fabryki płytek.

Zapomnij o konwersji bezpośredniej plik rastrowy do Gerbera (plik wektorowy). Lepiej przejść przez raster-> dwg/dxf -> Gerber. W tym przypadku dowolnym programem typu CAD możesz edytować krok pośredni (dwg/dxf). Mając dxfa możesz tez zaimportować go np. do KiCADa
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76