ZX Spectrum > HARDWARE

YUV i monitor

(1/6) > >>

karlik:
Hejka!
Wczoraj zabrałem się za renowację mojega plusa. Po rezebraniu zauważyłem ciekawe podłączenie wyjścia wideo.
W obudowie zainstalowane jest gniazdo DIN 5, do którego dochodzą:
 - + i - zasilania
 - U,V bezpośrednio z uLA (pin 15,pin16)
 - Y z ULA(pin17)  poprzez układzik z paroma rezystorami i 3 treanzystorami.

Moje pytanie brzmi - istnieje/istniał monitor obsługujący sygnały różnicowe UV? Jeżeli nie, to istnieje jakiś ukłąd zamieniający UV na analog RGB?
Pozdrawiam,
Grzegorz

matofesi:
Nie dam sobie uciąć głowy jak wygląda kwestia poziomów sygnału i przestrzeni kolorów, ale takie wyjście powinno się dać stosownym kablem podpiąć do dowolnego nowego telewizora do wejścia component.

trojacek:

--- Cytat: karlik w 2012.06.26, 08:50:30 ---Hejka!
Moje pytanie brzmi - istnieje/istniał monitor obsługujący sygnały różnicowe UV? Jeżeli nie, to istnieje jakiś ukłąd zamieniający UV na analog RGB?

--- Koniec cytatu ---

Tak. Unipolbrit M555. To wyjątkowo rzadki sprzęt, bo powstawał na bazie OTV Neptun 505 w zakładach Unitra-Unimor, a w kryzysie kolorowy telewizor to był rarytas. Dziwnym swędem miałem to urządzenie w domu :). Gniazdo YUV (DIN, 5 styków) było umieszczone pod klapką pod programatorem, obok gniazda słuchawkowego. Standardowy Neptun miał w tym miejscu gniazdo do nagrywania audycji na magnetofonie.

trojacek:

--- Cytat: matofesi w 2012.06.26, 08:57:52 ---Nie dam sobie uciąć głowy jak wygląda kwestia poziomów sygnału i przestrzeni kolorów, ale takie wyjście powinno się dać stosownym kablem podpiąć do dowolnego nowego telewizora do wejścia component.

--- Koniec cytatu ---

Component? Masz na myśli S-video? Bo to właśnie jest YUV.
A w YUV przestrzeń kolorów jest inaczej zdefiniowana. Różnicowo. Y to luminancja, natomiast pozostałe sygnały to R-Y i B-Y, na dodatek chyba zanegowane. Żeby to przetłumaczyć na RGB, to trzeba wprząc trochę elektroniki.

karlik:
Myślę, że  Matofesi miał na myśli component video YPbPr( Y (złącze zielone) - luminancja, Pb (złącze niebieskie) - niebieska składowa różnicowa (Y-B) chrominancji, Pr (złącze czerwone) - czerwona składowa różnicowa (Y-R) chrominancj). Też o tym myślałem, ale nie mam pojęcia jak format wprowadzony przy okazji obrazu HD zachował się po podpięciu spectrum-a ? (no i nie wiem co z poziomami napięć).

Trojacek - dzięki - to na pewno było zrobione pod ten telewizor :)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej