ZX Spectrum > HARDWARE

Suffolk Sciences Interface

<< < (5/5)

damik:
Podejrzewam że to nie same końcówki pomiarowe się podpinalo tylko jakiś przetwornik A/D z kawałkiem elektroniki bo pewnie jeszcze były tam adresowane jakieś multipleksowane cyfrowe porty I/O z tego DB25.
Chyba że przetwornik A/D podpinalo się zamiast tych linii cyfrowych.

Myślę jednak ze przydatność tego wynalazku w obecnych czasach jest dyskusyjna, bardziej edukacyjna ciekawostka niż praktyczne zastosowanie.

Maryjan:
Znaczy się - gablotka :)

m0b:
Podejrzewam, że dołączany sprzęt mógł mieć wiele różnych elementów do badania. Cały zestaw służył zapewne do nauki podstaw elektroniki cyfrowej: sprawdzania działania bramek logicznych, wejść/wyjść analogowych itp itd.
Jako ciekawostkę dodam, że system jest modularny: każdy EPROM można wstawić w dowolną pozycję, byle któryś z nich wylądował w gnieździe najbliższym stabilizatorowi. Interfejs można uruchomić nawet z jednym EPROMem. Menu dostępnych programów tworzone jest dynamicznie i w kolejności włożenia EPROMów w gniazda, stąd zapewne zdjęcie z pięcioma EPROMami - po prostu jest tam inny zestaw aplikacji.
Programy napisane są w BASICu, więc w sumie cała idea jest trochę przerostem formy nad treścią, choć z punktu widzenia dydaktycznego zapewne miała sens. Wczytywanie programów z magnetofonu było przecież czasochłonne, a przy użyciu takich interfejsów można było się skupić na zadaniach, a nie walce z wczytywaniem.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej