Autor Wątek: Timex FDD3000 serwis poszukiwany  (Przeczytany 4164 razy)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Timex FDD3000 serwis poszukiwany
« Odpowiedź #15 dnia: 2022.04.13, 10:58:36 »
Skoro na stacji nic się nie zaświeca, to ewidentnie brak napięcia +5V

Dioda jest na długim kabelku, kabelek mógł się urwać :)
Ale tak, zaraz po włączeniu napęd 3" błyska swoją diodą, zanim zapali się światłem ciągłym, gdy napęd czeka na dyskietkę. Inne napędy (3,5 i  5,25 cala) mogą inaczej reagować, bo w nich dioda zwykle jest doprowadzona do bodajże IN USE lub MOTOR ON, a ten ostatni może być zmanipulowany na kablu, jak to ma miejsce np. w pecetach ;)
Tak czy siak, moment włączenia zwykle obfituje w bodźce sensoryczne. Bo słychać zwykle krótkie "brum" mechanizmu napędu 3", a potem stały szum silniczka.

Cytuj
Podsumowując: Faon, bierzesz multimetr w dłoń

O, to, to. Najpierw organoleptyka, potem włączenie i miernik.
I, no, ten tego... Hmm... W zasilaczu jest kilka sporych elektrolitów, które mogą się prosić o wymianę. Ale ja np. mam u siebie oryginalne i dalej wszystko działa :)

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Timex FDD3000 serwis poszukiwany
« Odpowiedź #16 dnia: 2022.04.13, 10:59:54 »
Przepraszam Maryjan, ale co Twoja wypowiedź wnosi do dyskusji? :)
Oczywiście, że trzeba sprawdzić, ale tak jak przy kupnie 40 letniego samochodu, nawet jeśli sprawdzisz niemal wszystko, to nie masz pewności, że coś w drodze nagle się nie skończy, tak i w 40 letnim sprzęcie komputerowym, pewności długiego działania mieć nie będziesz. Nie znam nikogo, kto np. profilaktycznie wymienia wszystkie elementy przetwornicy ZX Spectrum. Wymienia się kondensatory, ewentualnie 7805, TR4, TR5, resztę elementów najwyżej sprawdzając. Czy to wystarcza? W 99% przypadków tak, ale pewności niezawodności nie daje, bo zawsze może strzelić coś poza przetwornicą: RAM, CPU itp itd.
Tutaj kolega kupił, sprawdził, że działa, podłączył inny napęd i przestało :) Nic specjalnego, równie dobrze mógł przemierzyć wszystkie elementy przetwornicy i pewnie nic ciekawego by z tego nie wyszło.

Faon

  • *
  • Wiadomości: 16
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Timex FDD3000 serwis poszukiwany
« Odpowiedź #17 dnia: 2022.04.13, 12:52:59 »
No dobra, awaria miała miejsce jakiś czas temu, ale po Waszym wsparciu przyjrzę się sprawie dokładniej i dam znać, bo może zbyt pochopnie potraktowałem sprawę jako beznadziejny przypadek któremu nie dam rady podołać.

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Timex FDD3000 serwis poszukiwany
« Odpowiedź #18 dnia: 2022.04.13, 13:22:39 »
Trzymam kciuki :) Oczywiście odłącz wszystko co tam dodatkowo podłączałeś i na razie spróbuj przywrócić zasilanie.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Timex FDD3000 serwis poszukiwany
« Odpowiedź #19 dnia: 2022.04.13, 13:55:28 »
Przepraszam Maryjan, ale co Twoja wypowiedź wnosi do dyskusji? :)
Oczywiście, że trzeba sprawdzić, ale tak jak przy kupnie 40 letniego samochodu, nawet jeśli sprawdzisz niemal wszystko, to nie masz pewności, że coś w drodze nagle się nie skończy, tak i w 40 letnim sprzęcie komputerowym, pewności długiego działania mieć nie będziesz. Nie znam nikogo, kto np. profilaktycznie wymienia wszystkie elementy przetwornicy ZX Spectrum. Wymienia się kondensatory, ewentualnie 7805, TR4, TR5, resztę elementów najwyżej sprawdzając. Czy to wystarcza? W 99% przypadków tak, ale pewności niezawodności nie daje, bo zawsze może strzelić coś poza przetwornicą: RAM, CPU itp itd.
Tutaj kolega kupił, sprawdził, że działa, podłączył inny napęd i przestało :) Nic specjalnego, równie dobrze mógł przemierzyć wszystkie elementy przetwornicy i pewnie nic ciekawego by z tego nie wyszło.

Ja to myślę, że najlepiej jest się w tej sytuacji spytać milicjanta :)
Jak wiadomo - on zawsze prawdę powie.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Timex FDD3000 serwis poszukiwany
« Odpowiedź #20 dnia: 2022.04.13, 19:47:29 »
Maryjan , w naprawach retro lepiej się  nie wypowiadać ;) Przecież  są lepsi .   :P
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

Faon

  • *
  • Wiadomości: 16
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Timex FDD3000 serwis poszukiwany
« Odpowiedź #21 dnia: 2022.04.14, 10:50:00 »
Sukces.

Bardzo dziękuję za wszystkie rady dzięki którym rozwiązałem problem.

Bezpiecznik był ok.

Rozkręciłem napęd żeby poszukać miejsc gdzie mógłbym sprawdzić czy prąd w ogóle dochodzi do środka i zauważyłem wtedy, że oderwał się brązowy drucik od płytki drukowanej.
Nie zastanawiając się długo przylutowałem go.

Teraz dioda Power on się zapala i urządzenie szumi po włączeniu.
Wszelki wysuwane teorie okazały się błędne, podłączanie flopa nie mogło tej awarii spowodować.

Wracam więc do swojego pierwotnego problemu, "jak do FDD3000 podłączyć dużego flopa?":
https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=6734.0

pawelb

  • ***
  • Wiadomości: 176
  • Miejsce pobytu:
    Wawa
Odp: Timex FDD3000 serwis poszukiwany
« Odpowiedź #22 dnia: 2022.07.11, 17:54:58 »
Poszukaj w Bajtkach rozwiązania.  Z tego co pamiętam to goła stacja nie akceptowała napędów HD tylko DD.
Niestety moja padła (na początku lat '90)  po podaniu za dużego natężenia prądu na sygnał DD ( olałem rezystor myśląc że nie potrzebny)...
Pozdrawiam.