ZX Spectrum > HARDWARE

Zastępczy ROM testowy

(1/8) > >>

Ruth_2006:
Witam.

Jako, że niedawno popsułem swoje ZX Spectrum 48, zainteresowałem się ROM-em testowym

Znalazłem bardzo ciekawy DIAGROM V1.56 (retroleum), przetestowałem go na emulatorze na PC i wszystko jest OK,
a nawet można by rzec tak jak sobie wymarzyłem: testowanie niskiego i wysokiego RAM-u, ULA, paleta kolorów, MIC i EAR, głośniczek, klawisze,
przerwania, multiplekser RAM-u IC25-26, nawet rozpoznaje czy procek jest NEC-a czy nie.

Oczywiście aby to zadziałało Spectrum nie może być wypalonym węgielkiem. Musi być sprawny procesor, zasilanie +5V
oraz parę elementów odpowiedzialnych za wyświetlanie obrazu.

ROM działa po prostu jako zamiennik oryginału (oczywiście minimalne przeróbki będą potrzebne, ale te się już zrobi na płytce drukowanej
wkładanej poprzez podstawkę DIL do oryginalnego gniazda ROM)

I teraz pytania do Was drodzy forumowicze:

- czy ktoś z Was robił coś takiego, ma jakieś ciekawe uwagi którymi by się podzielił
  Chętnie przyjmę każdą uwagę, kogoś kto takie cudo sobie robił

- czy czas dostępu EPROM ma jakieś znaczenie ? Znalazłem w sprzedaży kostki z oznaczeniem 10 np: 27C256B-10F1
  oraz z oznaczeniem na końcu 20. To są czasy dostępu ale nigdzie w internetach nie mogę znaleźć informacji czy to ma jakieś znacznie
  dla ZX Spectrum. Oryginalny PROM wg internetu ma access time  450 ns, 300 ns, 250 ns
  Zakładam więc, że kości 200 ns spokojnie wystarczą.

- i najważniejsza sprawa: chcę zlecić zaprogramowanie takiego EPROM (oczywiście odpłatnie) - w zależności od ceny parę sztuk
  Co prawda bardziej to temat na inne forum o elektronice ale może wśród Was znajdzie się osoba co się lutownicy nie boi i tematu podejmie.

trojacek:

--- Cytat: Ruth_2006 w 2022.05.16, 10:09:46 ---- czy ktoś z Was robił coś takiego, ma jakieś ciekawe uwagi którymi by się podzielił
  Chętnie przyjmę każdą uwagę, kogoś kto takie cudo sobie robił

--- Koniec cytatu ---

Tak, te diag-ROM-y (jest ich kilka) są dość popularne i chętnie wykorzystywane do testowania komputerów. Ja z jednego korzystam bardzo często, ale mam go w interfejsie, by nie musieć nic podmieniać do testów.

--- Cytuj ---- czy czas dostępu EPROM ma jakieś znaczenie ? Znalazłem w sprzedaży kostki z oznaczeniem 10 np: 27C256B-10F1
  oraz z oznaczeniem na końcu 20. To są czasy dostępu ale nigdzie w internetach nie mogę znaleźć informacji czy to ma jakieś znacznie
  dla ZX Spectrum. Oryginalny PROM wg internetu ma access time  450 ns, 300 ns, 250 ns
  Zakładam więc, że kości 200 ns spokojnie wystarczą.

--- Koniec cytatu ---

Tak, 200 ns będzie OK. Z wolniejszymi bym uważał, ale raczej ciężko jest takie dostać. Szybsze (-10) powinny działać jak złoto, sam mam takie EPROM-y i nie miałem z nimi dotąd żadnych problemów.

--- Cytuj ---- i najważniejsza sprawa: chcę zlecić zaprogramowanie takiego EPROM (oczywiście odpłatnie) - w zależności od ceny parę sztuk

--- Koniec cytatu ---

To jeszcze napisz, w jakich okolicach bywasz. W profilu masz Białystok, ale wiem, że ludzie często przenoszą się za pracą.

Ruth_2006:
Mieszkam w Białymstoku. Za pracą przyjechałem właśnie tu, bo jestem z Jeleniej Góry. Miejscowość nie gra roli bo pokryję koszty wysyłki. Jest jeszcze sprawa samego EPROM-a. Mogę kupić na portalu kilka sztuk ale nie mogę zagwarantować, że będą puste. W grę może wchodzić także konieczność ich wykasowania UV

trojacek:
Jeśli jesteś skłonny poczekać do piątku, to mogę Ci wtedy wysłać (mam kilkadziesiąt sztuk 27C256), bo do czwartku włącznie jestem poza Polską.
Ale może do tego czasu zgłosi się ktoś inny.

Ruth_2006:
Mogę poczekać. Na razie oczekuję na przesyłkę z ZTX653 (TR4) bo przetwornica napięcia jest martwa. Same EPROM-y to nie problem, poszukuję osoby która mi je zaprogramuję (moje kości albo tej osoby)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej