ZX Spectrum > HARDWARE

zx spectrum + z AY-3-8910 na pokładzie

<< < (2/3) > >>

matofesi:
Wymienione znaki stykają więcej niż dwie warstwy folii. Musisz się upewnić, że zakładając folię środkowa (chyba) warstwa jest ułożona równo z zewnętrznymi i ścieżki mają poprawny styk.

damik:
Czasem trzeba podkleić na membranie klawiatury na wybrane pola stykowe (głównie kursor i przyciski zwierające więcej warstw folii) samoprzylepne dystanse około fi 5mm by był lepszy docisk klawiszy w tych miejscach.
Folie w Plusach są dość wymagające i przy nieco gorszych jakościowo membranach oraz wypaczonych obudować powodują takie właśnie problemy.
Wycinałem je zwykle dziurkaczem biurowym w grubej naklejce plastikowej.

rafid:
Chyba przesadziłem z grubością tych dystansów, bo niektóre zaczęły działać jak 2 kursory po lewej stronie klawiatury ale pokazywały znak "Z". Za to przestawały działać inne klawisze. Muszę dać jakieś cieńsze. Czy to ma być coś w grubości jednej warstwy foli klawiatury ? Czy koniecznie trzeba oba wyprowadzenia foli klawiatury blokować poprzecznymi dociskami. Zauważyłem, że strasznie napinają folie klawiatury. Widać to szczególnie po odkręceniu śrubek, które dociskają do metalowej płyty.
Po zdjęciu owej płyty folia klawiatury z napięcia unosi się od strony dolnego wiersza czyli tam gdzie klawisz spacji i kursory.

damik:
Tak, te dociski w Plusie są konieczne bo zwierają nam dodatkową warstwę folii do reszty, bez nich nie będzie membrana działała poprawnie.
Z grubością dystansów pod klawiszami trzeba poeksperymentować w zależności od zastosowanej membrany klawiatury i poziomu odkształcenia obudowy.

m0b:
Przede wszystkim trzeba te "wąsy" klawiatury odpowiednio ułożyć i z wyczuciem dokręcać dociski. Chodzi o to, żeby nie napiąć "wąsów", bo wtedy dokręcenie "na chama" docisków może w skrajnym wypadku doprowadzić do uszkodzenia folii. Dociski mają za zadanie tylko zwieranie ścieżek na dwóch warstwach "wąsów". Wszelkie napięcia folii są niewskazane.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej