ZX Spectrum > HARDWARE

Interface Kempston Joystick z Allegro

<< < (3/3)

Ruth_2006:
Gdyby to ustrojstwo było zaprojektowane pod zx81 to by wyjaśniało sprawę ale autor ma to podpięte pod zx spectrum i jak pisze sam dodał od siebie przycisk reset https://www.pcbway.com/project/shareproject/W375257ASM3_GerberZXjoy.html
Wydaje mi się że ktoś jeszcze maczał w tym projekcie palce i coś poplątał lub też specjalnie zmienił miejsce podpięcia reset i już nie pasuje do zx spectrum.

Jeszcze jedna sprawa to długość złącza interface-u. Na początku myślałem że to kwestia oszczędności, że interface nie pokrywa całego złącza zx spectrum, ale teraz kiedy zasugerowałes możliwość że to jest zrobione pod zx81 to nabiera zupełnie innego wymiaru. Jeśli w tym miejscu w zx81 jest linia reset to zagadka wyjaśniona

trojacek:
Tak, na zdjęciu ma Spectrum i prawdopodobnie mu ten reset działa.
Jego płytka prototypowa wygląda na... poprawną (z punktu widzenia ZX Spectrum). Natomiast wersja finalna - identyczna na stronie projektu, jak i u Ruth_2006 - jest wyraźnie inna, przeznaczona dla ZX81.

W załączniku obrazek z powiększonym fragmentem płytki prototypowej. Ścieżka od guzika RESET wcale nie idzie na trzeci od prawej pin na górze, tylko jest poprowadzona mostkiem nad inną ścieżką i idzie gdzieś na dół złącza...

Ruth_2006:
Zgadza się. U mnie takiego mostka nie ma. Tak więc jest to wersja dla ZX81. Sprzedawana była jednak jako wersja dla ZX Spectrum https://allegrolokalnie.pl/oferta/interface-joysticka-kempston-do-zx-spectrum-myq.
Albo ktoś nie wiedział dokładnie co sprzedaje albo się pomylił. Tak czy inaczej moje ZX Spectrum się usmażyło.
Dziękuję za pomoc. Pozdrawiam.

PS Chce ktoś kupić ten interfejs ? :P  :P

damik:
Oj tam, pomylić się nie można  :P
Z tym że w ZX81 przydatność tego IF będzie dość ograniczona ze względu na obsługę niewielu gier pod Kempstona, oczywiście jeśli inne sygnały będą pasowały by to pracowało poprawnie w danej maszynie.
Nie mam już teraz głowy by ten przypadek rozkminiać ale warto sprawdzić bo nie wszystkie sygnały na złączu ZX81 są w tych samych miejscach pomimo że część się pokrywa z Spectrumem i kilka uniwersalnych IF pod obie maszyny miało czasem zworki do przestawienia w zależności od rodzaju komputera a inne działały bez problemu.
Na przykład ten
https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=4861.msg98441#msg98441
Posiada on na brzegach nad złączem krawedziowym zworki/mostki jakie były fabryczniej ustawiane w zależności od modelu komputera Specrtum lub ZX81.
Jak się dobrze przyjrzeć to widać opis obok nich "S" i "81".

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej