ZX Spectrum > HARDWARE

Sprzętowy redir Portów I/O

<< < (2/2)

pawelb:
Dziękuję czyli wracam do Cięcia ścieżek  na PCB i robienie dekodera adresu.
Taka refleksja - początkujący elektronik nie ma doświadczenia i wymyśla sposób który może zadziała.
Czasami ma farta i rzeczywiście coś zadziała mimo że eksperci mówią że nie zadziała.  W tym przypadku z pokorą przyjmuję
informację że 'nie da się' .  :)

trojacek:
Gdybym mógł Ci coś doradzić, to nie tnij ścieżek, tylko tnij nóżki 74LS32 albo ewentualnie 74LS244. Scalaki są łatwe do zdobycia i tanie.
Ja bym przeciął pin 6 w LS32 i do obu kikutów doprowadził wyłącznik. Albo wylutował, dał podstawkę, wyprostował pin 6 i wsadził drut w pin 6 podstawki.
Jeszcze lepiej byłoby zaimplementować brakującą (a obecną w modelach ZX 48K) linię /IORQGE, ale podejrzewam, że nie rozwiązałoby to problemu z 2x Kempston, bo interfejsy zwykle nie zakładają, że należy używać tej linii do wyłączenia wewnętrznego Kempstona.

pawelb:
YYY... ale piszesz o Timmy ?
Może napiszę założenie.
Jako user Timmy chcę by AY-8190 grał na portach ZX128.
Aby tego dokonać eksperymentalnie sprawdziłem że trzeba odizolować od TS2068 sygnały BC1 i  BDIR
i podłączyć do wyjśćie dekodera adresów składającego się z 74HCT139 i 74LS00 oraz do wejścia linie adresowe A1,A14,A15 i sygnały sterujące WR, RD, IOREQ . Na schemacie TIMMY nie widzę by podane przez ciebie układy uczestniczyły w obsłudze PSG.
Moje własne założenie projektowe to :
-  zrobić PCB które izoluje w/w BC1 i BDIR co daje możliwość bez cięcia ścieżek dołączenie dekodera adresu na liniach A1,A14,A15.
- PBC powinno być na tyle nie wysokie by móc zmieścić podstawkę DIP40 i DIP40 goldpin .
- Na PCB dobrze by było mieć 139 i 00 w wersji SMD co pozwoli na ukrycie ich pod PSG.
- Jeżeli  w/w założenia nie mogą zostać spełnione z powodu wysokości tej "kanapki"  to trzeba odgiąć poziono na PSG nóżki sygnałów  BC1 i BDIR i na odzielnej płytce osadzić 139 i 00 oraz podłączyć wspomniane sygnały.
Im mniej miesjca zajmuje PCB tym lepiej. 
Pozostaje kwestia automatycznego przełączenia synagłów BC1 i BDIR by nie stracić zgodności TC2068 ( np. jakieś programy na Polbrita ).
wychodzi na to że musiałbym za pomocą następnego dekodera adresów linii A0 do A3 wyłączać ten z liniami A1,A14-15 gdyby wystąpił stan wysoki. Trochę się gubię z tymi bramkami. "Prostota celem do sukcesu" - może pozostać przy portach A1,A14-15 i tak większość programów maca port PSG ZX128.

KWF:
Skoro "kradniesz" sygnały BC1 i BDIR z podstawki pod PSG, to przecież możesz je połączyć z tymi "nowymi" przez bramki np. typu XOR (74LS86). Wyjścia bramek utworzą wejścia dla PSG a on zagra na tych portach, które będą wykorzystane w sofcie.

Dlaczego XOR, ponieważ BC1 I BDIR są aktywne w stanie wysokim, a chcesz aby jeden z dekoderów portów był tylko aktywny w danym czasie.

W 74LS139 (2-do-4) nie pchałbym się, potrzebujesz 74LS138 (3-do-8).

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej