Autor Wątek: Amstrad, jaki model kupic ?  (Przeczytany 25674 razy)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Amstrad, jaki model kupic ?
« Odpowiedź #15 dnia: 2014.02.16, 01:05:49 »
To pogratulować, ładny zestaw i tanio. :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Amstrad, jaki model kupic ?
« Odpowiedź #16 dnia: 2014.02.16, 15:49:05 »
W zasadzie to drugi ktory kupilem, troche przez przypadek bo szukalem paskow do stacji i dyskietek a akurat ten mi sie pojawil wiec go kupilem od reki. Paski na wszelki wypadek tez i teraz dopiero zauwazylem ze on jest QWERTY a nie to nieszczesne AZERTY.

Co do klona Amstrada, Tygrys mnie motywowal i troche sie rozgladalem w temacie,  cos tam ludzie robia ale  ja za cienki jestem zeby cos takiego samemu zrobic.
Prawde mowiac sprzet jest bo prawdopodobnie dalo by sie amstrada na plycie speccy2010  czy v6 uruchomic ale jak mowie, ja jestem za cienki zeby wsad napisac.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Amstrad, jaki model kupic ?
« Odpowiedź #17 dnia: 2014.02.17, 13:29:55 »
Nie słyszałem o czymś takim jak PLUS w FPGA. Chyba nie ma kto rozkminić nowych kości.

A tu kolejny na sprzedaż. Ładny ale drogi i zdaje się ze bez dyskietek.

http://www.ebay.pl/itm/Amstrad-CPC6128-Refurbished-90-Day-Warrranty-/111275368364?pt=UK_VintageComputing_RL&hash=item19e8875fac
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Amstrad, jaki model kupic ?
« Odpowiedź #18 dnia: 2014.02.18, 17:31:46 »
No i Amstrady dotarly, ten ladny z uwalona klawiatura i stacja, ten brzydszy z uwalona stacja.Zasilanie zrobilem, klawiature juz zrobilem, kabel scart zamowilem, hcx flopy zamowilem, paski do stacji zamowilem jakis czas temu, walcze dalej ;)

Pytanie, jeden amstrad ma zlacza krawedziowe jak w Spectrum a drugi ma gniazda jak w centroniksowych drukarkach, o co tu chodzi? Oba 6128 tyle ze jeden angielski a drugi francuski.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Amstrad, jaki model kupic ?
« Odpowiedź #19 dnia: 2014.02.18, 17:42:44 »
Ten ze złączami krawędziowymi był produkowany pod marką Amstrad, a ten ze gniazdami to Schneider (lub Amstrad na rynek francuski).
Chociaż ten Twój jest w ogóle jakiś inny, bo logo ma od francuza (bez czerwono-czarnego paska), a blachę na FDD brytyjską :)

EDIT: Doczytałem, zanim mnie ZbyniuR znowu naprostuje :), pierwsze francuskie egzemplarze wyglądały, tak jak Twój. Dopiero późniejsze wersje miały inną blachę na FDD i trochę inne logo z paskiem bez kolorów. A logo z tym czerwono-czarnym paskiem, to chyba tylko raz widziałem - na swoim egzemplarzu-dawcy - kurde wychodzi, że unikat :)
« Ostatnia zmiana: 2014.02.18, 17:54:08 wysłana przez pear »
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Amstrad, jaki model kupic ?
« Odpowiedź #20 dnia: 2014.02.18, 17:51:40 »
No tak ale to ten z angielska klawiatura ma te gniazda wlutowane. No nic poko co je musze oba przeserwisowac i doprowadzic do ladu.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Amstrad, jaki model kupic ?
« Odpowiedź #21 dnia: 2014.02.18, 22:01:29 »
Cholera wie, może jakieś składaki. :)

 Logo z czerwono/czarnym paskiem?

   Na początku ich logo to był napis AMSTRAD dużymi literami, a około 1987/88 wstawili go w rameczkę i dodano ukośny pasek w kolorze amarantowym (ciemny róż). Jednak na wierzchu CPC logo było w odcieniach szarości. Choć naklejka pod spodem miała już kolorek. Dopiero PLUS z 1990 miał kolorowy pasek w logo na wierzchu. A około 1991 logo stało się fioletowym napisem z dużą literą tylko na początku. Amstrad. :)

   Tak na marginesie, Amstradowych Schneiderów od 1988 już nie produkowano, bo Niemcy zaczęli własnej konstrukcji PC robić. Choć jeszcze myszki do CPC też produkowali. ;)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Amstrad, jaki model kupic ?
« Odpowiedź #22 dnia: 2014.02.28, 18:06:42 »
Hmm, w koncu z 2 poskladalem jednego. Angielski ma uszkodzony kontroler flopa na plycie a nie mam czasu nad tym posiedziec teraz wiec przerzucilem rom i klawiature do francuskiego. Jednak wole QWERTY. Zamontowalem  HxC wewnetrznie, przerobilem troche plyte zeby sie do SCART w TV podlaczyc a teraz siedze i podziwiam demka  :D.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Amstrad, jaki model kupic ?
« Odpowiedź #23 dnia: 2014.02.28, 19:00:50 »
No to pogratulować. :) Ale nie rozumiem co ty pod scarta przerabiałeś?  Kabelek RGB się zwyczajniy robi, nic nie trzeba przerabiać. :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Amstrad, jaki model kupic ?
« Odpowiedź #24 dnia: 2014.02.28, 19:16:29 »
A dluzsza historia. Kupilem kabel na Ebay bo nienawidze sam kabli lutowac, przyslali ale do 6128 plus, tam jest inna wtyczka. No to zacisnalem zeby i zrobilem kabelek zgodnie ze sztuka ale moj monitor nie bardzo chcial sie przelaczac w RGB , mialem mono obraz.  Musialem podciagnac 5v na RGB switch.
Anyway, fajna maszyna, obejrzalem pare demek, w tym Batman Forever ktore widzialem w 2011 roku na Foreverze , jestem pod wrazeniem. Tylko dzwiek jakos taki....., trzeba bedzie turbosounda dostosowac ;)
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Amstrad, jaki model kupic ?
« Odpowiedź #25 dnia: 2014.02.28, 19:44:02 »
Ten wbudowany w CPC głośniczek szału nie robi. Ale jak masz w tym kablu do tv też pociągnięte stereo z wyjścia z boku Arnoldka to nie wiem co ci się nie podoba. A jak nie to jakiś wzmacniacz trzeba bo dźwięk w tym gniazdku jest za cichy na słuchawki. Można też Covoxa dorobić i słuchać przez niego z Protrackera modułków przekonwertowanych z Amigi. Takie co cały ramdysk zajmują, a nie jakieś kilkukilobajtowce z innych trackerów. Mi to kapcie pospadały jak pierwszy raz tak zrobiłem. :D
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Amstrad, jaki model kupic ?
« Odpowiedź #26 dnia: 2015.03.24, 04:44:23 »

Kolejny raz zapytano mnie o wersje i różnice między różnymi CRTC w Amstradach. Chodzi o układ grafiki. Tym razem postaram się wyczerpać temat by następnym razem już tylko podawać linka do tego wpisu. ;)

Określa się je jedną cyferką od 0 do 4, ale ich kolejność nie odzwierciedla ich "lepszości", ani tego w jakich latach były produkowane. Te od 0 do 2 mają taki sam kształt i wielkość (podobną do Z80), i z lutownicą można je podmienić na inny z nich. Ze 3 i 4 tak się nie da bo są malutkie i mają nóżki dookoła (1.5x1.5cm w 3 / 1x1.5cm w 4). Te dwa są także zintegrowane z Gate Array w jednym chipie, a te starsze mają go osobno na płycie zwykle na podstawce podobnie jak procesor i mają podobne do niego rozmiary.

Gate Array był produkowany tylko przez Amstrada i jest tak zakręcony by trudno go było skopiować. Sporadycznie od czasu do czasu wycieka po parę sztuk z jakiegoś magazynu. Jego rola to rozdzielanie właściwych częstotliwości (branych z kwarcu), do różnych układów na płycie głównej oraz nadawanie pikselom kolorów. Co miesza ze sygnałem synchronizacji obrazu generowanym przez CRTC. Drugą rzeczą jaką robi CRTC to obliczanie adresu w pamięci ekranu dla każdej pikselowej linii, z której GA ma w danej chwili czytać dane.

Wszystkie 3 te starsze (osobne niezintegrowane) Gate Array mają paletę 27 kolorów i choć NIE RÓŻNIĄ SIĘ DZIAŁANIEM występują w trzech wersjach:
40007 - najstarsza, wymaga radiatora z blachy i ma inną kolejność nóżek niż pozostałe dwie, więc nie można jej z nimi podmieniać, zdarzają się też płyty główne z miejscami pod obie wersje, (tzn tą i drugą dla tych dwóch nowszych).
40008 - najrzadsza wersja, można zamienić na 40010 ale nie na 40007. (no chyba że masz płytę z miejscem na obie wersje).
40010 - najczęściej spotykana.
Te trzy wersje GA podobnie jak CRTC od 0 do 2 mogą się zdarzyć w różnych kombinacjach w każdym z modeli 464, 664 i 6128. Po prostu Amstrad montował takie jakie w danym momencie miał, lub w przypadku CTRC jakie udało mu się ostatnio taniej kupić. Bo są to scalaki produkowane przez wiele firm i stosowane w przeróżnych komputerach z różnymi procesorami, oraz w kartach CGA do PC.

Wersja 40226 jest zintegrowana z CRTC 4 i kilkoma mniejszymi scalakami i montowano je w 464LC i 6128LC, w latach 1988-89. Mają poszerzoną paletę do 4096 kolorów. Jednak nie wszystkie modele z tych lat to wersje LC. Ale przeciwnie do wcześniejszych tu da się rozpoznać bez włączania i bez rozkręcania kompa czy nasz egzemplarz to LC. Trzeba zajrzeć w szparę Expansion Port i jeśli najbliższy scalak jest duży NA PODSTAWCE (długi jak to złącze), to mamy zwykłe 27 kolorów, a jak w pobliżu jest scalak mniejszy niż Expansion Port, i widać na całej szerokości tego złącza czarny kabelek, to masz LC z 4096 kolorów. :)  Do Schneidera tak nie zajrzymy, ale i nie ma po co bo ta firma przestała "robić" CPC zanim LC się pojawiły.
      Wersja 40489 jest zintegrowana z CRTC 3 i montowano je w tych białych 464PLUS i 6128PLUS w latach 1990-92, (Oraz w konsoli GX4000).


-------------------------------

Teraz o CRTC. Wymienię je w kolejności od najsłabszego do najbardziejszego. Ale wpierw zaznaczę wyraźnie że WSZYSTKIE GRY I UŻYTKI CHODZĄ TAK SAMO NA KAŻDYM CRTC od 0 do 2. Zwykle także na 3ce i 4ce. Choć zdarzają się wyjątki tzn gry i dema które korzystają i wymagają sprzętowych sprajtów lub skrolingu w CRTC 3 w CPC+. Oraz parę gier i programów graficznych które na 4ce w LC ujawnią obsługę poszerzonej palety kolorów, choć działają także na tych o mniejszych numerach.

Gorzej jest z demkami. Większość jest pisana na CRTC 0 - i to z kilku powodów. Po 1sze późniejsze modele LC i PLUS stanowią niewielką część wszystkich sprzedanych CPC, (choć często są w rękach ich największych miłośników). ;)  To starsze demka, te które nie potrzebują sprzętowych sprajtów ani kolorów więcej niż 27, rozpoznają LC i PLUSy jako CRTC 0, bo są z nimi 100% zgodne. Egzemplarze z CRTC 0 produkowano najdłużej we wszystkich latach od 84 do 89. Natomiast 2ki zdarzały się raczej tylko w początku tego okresu, a 1ki pod jego koniec.

Większość demek testuje rodzaj CRTC na początku i wyświetla komunikat o tym jaki masz, a czasem nie pozwala pójść dalej, albo się wiesza zwłaszcza na 1kach. Oczywiście nie uruchomimy demek przeznaczonych na PLUSa (te białe obudowy), na starszych modelach. Ale sporo demek pisanych z myślą o 0ce działa też na 1ce i/lub 2ce, mimo że autor wcześniej tego nie testował. - Dobra zacznijmy wyliczankę....

(1)ka - a ściślej UM6845R firmy UMC. - Niestety jako jedyny CRTC nie generuje pewnych sygnałów zwrotnych na niektórych rejestrach, które program może śledzić i używać do zsynchronizowania ze sobą pewnych zadań dziejących się równocześnie na przerwaniach. Choć z niektórych źródeł wynika że potrafi podawać co się w nim w danej chwili dzieje ale w inny sposób niż w pozostałych CRTC. Niektórzy mają do niej sentyment, choć większość nie chce jej mieć. ;)
   W praktyce jeśli program jest pisany na 0, ale nie przerwie działania nawet na 1ce to objawia się to tym, że pewne fragmenty ekranu dziwnie mrugają albo są puste i jednocześnie słychać że muzyka dziwnie spowolniła (jakby się jąkała), bo nie trzyma tępa, (ale w inny sposób niż kiedy gra muza i czyta coś z dysku), a to jąkanie się muzyki jest zsynchronizowane z mruganiem ekranu. Tak jakby jakiś podprogram chwilę na coś czekał po czym mija kolejka i ruszy kawałek mignie czymś po czym znowu czeka. W starszych produkcjach zwykle nie zatrzymuje to programu a gdy efekt minie kolejny już wygląda w porządku. Z powodu braku tych sygnałów z 1ką nie działają też pistolety ani pióra świetlne, nawet na TV lub monitorze z kineskopem.
   Jednak istnieje też garść demek (choć częściej intra niż dema), które działają tylko na 1ce, a na 0 i 2ce objawiają się podobnie jak to co pisałem przed chwilą, lub się wieszają. Stąd maniacy montują sobie jednocześnie CRTC 0 i 1kę jedną na drugim, z przełącznikiem na nóżce z voltami. (rzadziej 2kę i 1kę razem).
   Tylko błagam nie pytajcie mnie które demka chodzą tylko na 1ce. Nie chce mi się tego szukać, a tym bardziej testować. Zresztą niektóre emulatory nawet ustawione na 1kę, puszczają demka które czytam że na 1ce nie powinny chodzić. Jakby co przestawiam opcję w emulcu lub puszczam to na YouTube. ;) Stąd nie zapamiętuję co na czym nie chodzi. Wiem tylko że demka grupy 'Semilanceata' nie chcą działać na emulatorach tylko pokazują jęzor i każą ci kupić prawdziwego CPC. To pamiętam bo to mnie boli. ;)  tzn. bolało póki nie znalazłem ich na YT. :P


(2)ka - MC6845 od Motoroli - Ta od CRTC 0 różni się tylko nieco timingami, stąd nie raz programy testujące rozpoznają go jako 0, nic się nie wiesza a jedynie w demkach pisanych na 0 sporadycznie brakuje na ekranie jakiegoś drobiazgu, czego nie zauważysz no chyba że wcześniej widziałeś to wiele razy na 0 i pamiętasz tam każdy piksel. Ja przed laty miałem właśnie 2kę. :) Co jest mniej przykre dla demkowego oglądacza niż posiadanie 1ki. Choć bywa że autor nie zna nikogo z 2ką i nawet nie wie że jego praca działa także na niej. I piszą na forach że to działa tylko na 0. Choć to nieprawda. :)

(0) - HD6845S od Hitachi lub UM6845 od UMC (nie mylić z UM6845R tego samego producenta) - Jak wspominałem to najczęściej spotykana wersja CRTC. Większość demek jest pisana a przynajmniej testowana właśnie na nią. Wszystko co na niej chodzi działa też identycznie na 3 i 4. A na ogół także na 2ce, choć w niej sporadycznie brakuje np jakiegoś paseczka który skacze w rytm muzyki. Gorzej na 1ce gdzie znikają i/lub mrugają całe połacie ekranu i jąka się muzyka co wygląda kiepsko o ile wogóle wygląda.

(4)ka - 40226 od Amstrada, zwana też PreASIC lub mały ASIC - Starsze produkcje działają na niej jak na CRTC 0. Nowsze bywa że potrafią skorzystać w nim z lepszej palety kolorów. :)  Marzę o tym by dorwać takiego 6128 LC za sto funciaków bez monitora. Mógłby nawet nie mieć zasilacza ani stacji. ;)
   Ciekawostką jest że firma Amstrad wcale się nie chwaliła że w 1988 wprowadziła je do produkcji i że miały więcej kolorów. Wieść niesie że można je uszkodzić niewłaściwą kombinacją parametrów w nowych rejestrach. Stąd firma ukryła nowe walory które odblokowują się dopiero po wysłaniu to pewnych rejestrów właściwej sekwencji kodów. I czekali czy ktoś zgłosi uszkodzenie spowodowane przypadkowym odblokowaniem i wysłaniem zabójczej mieszanki parametrów w nowych rejestrach. Ale nikt nie zgłosił. Baaa o tym że zrobili taki numer użytkownicy dowiedzieli się 2 lata później po tym jak pojawiły się PLUSy tym razem zapowiadane w zachodniej Amstradowej prasie z wielką pompą. Okazało się że wczesne programy testujące czy są uruchomione na PLUSie z 3ką pisane przez scenowców, dawały odpowiedź twierdzącą także w modelach LC z 4ką i odblokowywały w nich poszerzoną paletę, choć nie widziały w nich sprajtów. Jednocześnie z 4ką były produkowane 1ki i 0ra. 4ki były i są rzadsze, zresztą do dziś nie każdy Amstradowiec jest świadom istnienia takiej wersji komputera a nawet jak czytał to nie zetkną się z nim osobiście. ;)

(3)ka - 40489 od Amstrada, zwany też duży ASIC lub po prostu ASIC przez tych co nie słyszeli o modelach z małym - Ten scalak to obiekt westchnień i marzeń wielu Amstradowców. Nie dość że kolorów ma więcej niż inne 8bit, więcej niż EGA czy starsze ST, za to tyle samo co Amiga, to jeszcze sprajty lepsze niż w NESie, C64 czy MSXie. Nie 4 jak w Atarce nie 8 jak w Komodzie, ale aż 16 sprajtów i to nie w mono czy w 3ech kolorach ale aż w 15tu. Och Ach ;)  W dodatku w innych niż tło, a przecież jest z czego wybierać. 16x16 pikseli. Oki to mniej niż C64 (24x21mono lub 12x21 w 3kol) Ale tu są kolorowsze i jest ich 16 a nie 8. :P  To nie koniec, jeszcze dźwięk jest tu na DMA w tym nie tylko po parę kanałów, ale sample 8bit mono lub 4bit stereo. I to sprzętowo bez obciążania procka. Klękajcie narody. ;)



A wracając do rzeczywistości, to jak rozpoznać przed zakupem czy w starym CPC jest 1, 2, 0 czy 4. O 4ce pisałem ale to się uda tylko gdy mamy go w łapkach. Pozostałe kupowane z neta to loteria. Może uda się namówić właściciela na rozkręcenie komputera by przeczytać nr na scalaku, albo skołować jeszcze przed jego kupnem komputera dysk z demkiem, które nam powie o ile się pofatygujemy a stacja jest sprawna, co to za wersja CRTC.
   np. Demko Voyage93 czytelnie pokazuje na początku w obrazku jaki scalaczek rozpoznał, jednak w przypadku 2ki uruchamiane raz za razem czasem widzi 2kę a czasem 0. Dalej w menu z Porsche (Return przełącza między nim a planetami), i te pionowe paseczki na dole w ciepłych kolorach, nie są widoczne na 2ce. Co zauważyłem dopiero po latach. ;)  Inne demka na ogół testują to dyskretnie i komunikują to tylko jak znajdą 1kę. Co rzadko kiedy widywałem, więc nie pomnę co to za demka. ;)

Jakby co to stosunkowo łatwo sobie kupić innego (czyt.ZERO) CRTC i dolutować. Może mnie też to kiedyś czeka, gdy zawitam za ileś lat do PL po mojego CPC. Bo w tym co tam na mnie czeka mam 1kę. ;)


- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Sir David

  • ****
  • Wiadomości: 391
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Amstrad, jaki model kupic ?
« Odpowiedź #27 dnia: 2015.03.24, 10:32:34 »
(2)ka - MC6845 od Motoroli - Ta od CRTC 0 różni się tylko nieco timingami, stąd nie raz programy testujące rozpoznają go jako 0, nic się nie wiesza a jedynie w demkach pisanych na 0 sporadycznie brakuje na ekranie jakiegoś drobiazgu

Ja mam akurat zupełnie inne doświadczenia z 2-ką. Nie chciało działać prawie ŻADNE z lepszych dem. Wszystkie mówiły, że chcą CRTC 0 lub 1 albo się wieszały. Dlatego nalutowałem sobie na nią CRTC 0 i problem się rozwiązał.

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Amstrad, jaki model kupic ?
« Odpowiedź #28 dnia: 2015.03.24, 12:41:30 »
A nie ma ktoś na zbyciu odpowiedniego chipa? Właśnie mam ten problem w CPC 6128, w środku siedzi MC6845 i nie działa prawie żadne demo z serduszkami z poueta... Rozumiem, że chodzi o coś takiego http://www.ebay.com/itm/1PCS-HD6845S-Encapsulation-DIP-40-CRT-CONTROLLER-CRTC-/131332761785?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1e940ae8b9 ?

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Amstrad, jaki model kupic ?
« Odpowiedź #29 dnia: 2015.03.24, 13:04:52 »
Ja oglądałem demka na mojej 2ce w pierwszej połowie lat 90ych. Może teraz robią inne demka. I faktycznie z tymi z ostatnich paru lat (bo raczej takie są na top liście w pouet), jest gorzej niż napisałem.
Raz już się z kimś poróżniłem na ten temat na forum. Prawdziwego od lat nie używałem, a emulatory nie są miarodajne. Parę razy uruchomiłem jakieś demko o którym czytałem na forum że na jakimś CRTC nie chodzi, ale najwyraźniej emulator o tym nie wie że z takim ustawieniem to demko ma na nim nie działać. ;)

A na tym linku nazwa się zgadza ale obrazek z pewnością nie. Przecież CRTC ma ze 40 nóżek a nie kilkanaście. :D
Ale może ten sprzedawca ma tą sama fotkę na wielu swoich ofertach i nie należy się nią sugerować.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)