Autor Wątek: Stary emulator ZX na PC AT  (Przeczytany 8203 razy)

DDX

  • ***
  • Wiadomości: 185
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Stary emulator ZX na PC AT
« dnia: 2012.03.21, 16:41:25 »
Przywitam się zatem i ja.
Posiadaczem Spectrum 48k w zamierzchłej młodości nie byłem, jakoś tak się złożyło, że mimo iż swoją przygodę z komputerami zaczynałem gdzieś w 92 lub 93, to zacząłem od PC/AT - mój staruszek się uparł, że muszę zacząć od "poważnego" sprzętu, co mnie jednak na długi czas uwiązało przy konfiguracji z CGA. Znalazłem nawet kiedyś jakiś bardzo stary emulator ZX, który zadziałał na moim 286, było w nim kilkanaście gier, coś tam też sobie pisałem pod tym emulatorem - i stąd chyba sentyment do Spectrum. Ale to zamierzłe dzieje. W dorosłym już życiu zakupiłem wspomnianego gumiaka.
Witaj, witaj :D.
Kolejna "bardzo" mloda osoba zafascynowana Gumiaczkiem :D.

Wiem, o ktorym emulatorze wspominasz. To byl jeden z pierwszych (calkiem prawdopodobne, ze nawet pierwszy) emulator ZX Spectrum na PC. Co ciekawe byl to polski emulator - autorstwa J. Świątka i K.Mąkowskiego. Dosc prymitywny (np. brak wgrywania z tasmy) i z grafika CGA (duzo mniej kolorow jednoczesnie niz w ZX48), no ale to byly zupelne poczatki w emulacji Spectrum, wiec nie mozna sie czepiac. Emulator ten powstal juz pod koniec lat 80-tych, jeszcze sporo wczesniej niz emulator Juniorka firmy Vulcan.
« Ostatnia zmiana: 2012.03.21, 19:59:52 wysłana przez DDX »
pozdrawiam
DDX

arneex

  • *
  • Wiadomości: 15
  • Miejsce pobytu:
    Płońsk
Odp: Stary emulator ZX na PC AT
« Odpowiedź #1 dnia: 2012.03.21, 16:58:27 »
Wiem, o ktorym emulatorze wspominasz. To byl jeden z pierwszych (calkiem prawdopodobne, ze nawet pierwszy) emulator ZX Spectrum na PC. Co ciekawe byl to polski emulator - autorstwa J. Świątka i K.Mąkowskiego. Dosc prymitywny (np. brak wgrywania z tasmy) i z grafika CGA (duzo mniej kolorow jednoczesnie niz w ZX48), no ale to byly zupelne poczatki w emulacji Spectrum, wiec nie mozna sie czepiac. Emulator ten powstal juz pod koniec lat 80-tych, jeszcze sporo wczesniej niz emulator Juniorka firmy Vulcan.

Wgrywanie było zrobione w ten sposób, że był sobie plik, na którym "ciurkiem" zapisano kilkanaście gier ze Spectrum i po prostu wpisując LOAD "nazwa" ładowało się odpowiedni program. Na końcu można było zapisać swój program, więc wyglądało to trochę jak z prawdziwej taśmy, choć z tego co pamiętam plik ten był w jakimś formacie zrozumiałym tylko dla emulatora. Co do pochodzenia nie jestem pewien, ale mam niejasne wrażenie, że mógł być to emulator hiszpański bądź portugalski, aczkolwiek pamięć może mnie zwodzić. Chętnie bym to dziś odpalił pod DosBoxem, gdyby tylko udało mi się ten emulator dostać w swoje ręce. ;)

Poszukałem i znalazłem: http://www.nvg.ntnu.no/sinclair/faq/emu_dos.html
Wygląda na to, że masz rację co do pochodzenia, to co tam opisane pasuje do tego, co mniej więcej pamiętam.
« Ostatnia zmiana: 2012.03.21, 17:15:04 wysłana przez arneex »

DDX

  • ***
  • Wiadomości: 185
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: Stary emulator ZX na PC AT
« Odpowiedź #2 dnia: 2012.03.21, 17:23:27 »
ZTCP to wlasnie nie bylo zadnego narzedzia, zeby dograc jakis program ze swojej tasmy (np. PSSST ;) ).
Z tego co widze, mowimy raczej o tym samym emulatorze, a ten "moj" byl polski. Wieeeeki go juz nie uzywalem, bo niewiele pozniej mialem juz do dyspozycji doskonaly emulator Spectrum  "Z80" autorstwa Gertona Luntera. Ale jest szansa, ze ten polski jeszcze kiedys odnajde na jakiejs zapomnienej dyskietce czy baaardzo leciwym twardzielu.

EDIT: Aha, OK. juz znalazles na WOSie i sie wyjasnilo.
« Ostatnia zmiana: 2012.03.21, 17:26:19 wysłana przez DDX »
pozdrawiam
DDX

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Stary emulator ZX na PC AT
« Odpowiedź #3 dnia: 2012.03.22, 10:51:39 »
Tu chyba jest mowa o dwóch różnych emulatorach :)

Jeden z nich istotnie był polski i miał kilka udostępnionych gier we wspólnym pliku które ładowało się przez LOAD "". Nawet trochę pamiętam co tam było - Fairlight, Knight Lore, Death Chase, Sweevo World i jeszcze parę innych. Oczywiście emulowany był tylko Spectrum 48.

Była wersja CGA ale później wpadła mi też w ręce wersja EGA. Skok jakości był oczywisty, ale z tego co pamiętam było tam chamskie mapowanie kolorów Spectrum na domyślną paletę EGA czyli np żółty z BRIGHT 0 był brązowy.

A ten drugi emulator, który również pamiętam że krążył po Polsce był autorstwa Hiszpana Pedro Gimeno. Można było wczytywać programy chyba przez port drukarki. Nie znałem się wtedy na lutowaniu więc chyba po prostu wziąłem kabel jack, uciąłem wtyczkę z jednej trony i wkładałem przewody w odpowiednie otwory w porcie :) Nawet czasem działało.

No i emulator Pedro Gimeno pisał snapshoty do własnego formatu .sp, który był chyba dosyć prosty i w innych emulatorach się nie przyjął.
« Ostatnia zmiana: 2012.03.22, 10:53:24 wysłana przez RafalM »

arneex

  • *
  • Wiadomości: 15
  • Miejsce pobytu:
    Płońsk
Odp: Stary emulator ZX na PC AT
« Odpowiedź #4 dnia: 2012.03.22, 11:27:17 »
Ciężko będzie mi rozsądzić teraz, którego wtedy używałem, obstawiam ten pierwszy. To co udało mi się znaleźć nie udaje mi się uruchomić.

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Stary emulator ZX na PC AT
« Odpowiedź #5 dnia: 2012.03.22, 13:50:23 »
A wrzuciłeś do katalogu plik z romem i zmieniłeś mu nazwę na ROM.SPC tak jak proszą? :)

Mi poszło, chociaż w wersji do której prowadzi powyższy link ktoś skasował plik z grami.

arneex

  • *
  • Wiadomości: 15
  • Miejsce pobytu:
    Płońsk
Odp: Stary emulator ZX na PC AT
« Odpowiedź #6 dnia: 2012.03.22, 14:34:17 »
Tu mnie masz! Zadziałał.

Pliku nie ma faktycznie, szybkie poszukiwania nie przyniosły rezultatów. Tak czy inaczej zagadka się wyjaśniła, chodziło o ten emulator :)

DDX

  • ***
  • Wiadomości: 185
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: Stary emulator ZX na PC AT
« Odpowiedź #7 dnia: 2012.03.22, 15:09:11 »
-->RafalM: W tym wczesniejszym Twoim poscie piszesz o dwoch zupelnie roznych emulatorach, a Arnex i ja mamy na mysli wlasnie ten polski, ktory chodzi w trybie CGA i nie ma mozliwosci wgrywania programow z magnetofonu (rzeczywistego). Ani w samym emulatorze nie ma takiej mozliwosci, ani nie sa dodane zadne dodatkowe narzedzia, zeby sobie ew. samemu zrobic plik z programami. Cos jest tylko luzno nakreslone w tym pliku z angielskim opisem, ktory napial ktos inny kilka lat pozniej.

Swoja droga w tym ww linku jakos obcieli drugiego autora ;). W emulatorze (klawisz ESC) moza zobaczyc taki napis:
ver.2.0
15 VI 88
J.Świątek & K.Mąkowski


Czyli program jest z czerwca 1988r. Pliki maja daty 11.06.1988, oczywisice za wyjatkiem tego z opisem, ktory ktos (nie autorzy) storzyl kika lat pozniej (21.02.1992).
Jest calkiem prawdopodobne, ze to jest pierwszy emulator ZX Spectrum na PC. Czy moze ktos zna jakis wczesniejszy?

No i faktycznie brakuje tego pliku z programami- TAPE_ZX.SPC
Po co ktos go wycial? W zestawie, ktory ja ongis mialem, ten jakze wazny plik na 100% byl. Takze istnieje szansa, ze sie go jeszcze odzyska.

EDIT: Podobna stonka z opisem emul. Speccy jak ta z ww linka jest tutaj i tym razem autorow juz jest dwoch :).
« Ostatnia zmiana: 2012.03.22, 15:45:04 wysłana przez DDX »
pozdrawiam
DDX

arneex

  • *
  • Wiadomości: 15
  • Miejsce pobytu:
    Płońsk
Odp: Stary emulator ZX na PC AT
« Odpowiedź #8 dnia: 2012.03.22, 15:28:18 »
Dokładnie, brak tego pliku jest dla mnie niezrozumiały, gdybyś go odnalazł, byłoby świetnie.
Pamietam też, że w całym "zestawie" był jakiś readme z opisem klawiszy (np. F3 cofało naszą wirtualną taśmę do początku o ile pomnę). To oczywiście można wybadać w trakcie działania, ale teraz mi się przypomniało, że taka funkcjonalność w tym emulatorze m.in. była.
Jeśli zaś chodzi o wcześniejsze emulatory - nie znam. Ten program był jednym z pierwszych jakie miałem wtedy na swojego PC (dostałem go w jakiejś paczce z grami i użytkami)

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Stary emulator ZX na PC AT
« Odpowiedź #9 dnia: 2012.03.22, 15:51:02 »
Cytuj
Po co ktos go wycial?


Prawdopodobnie nieustraszeni obrońcy copyrightów znów w akcji :)

DDX

  • ***
  • Wiadomości: 185
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: Stary emulator ZX na PC AT
« Odpowiedź #10 dnia: 2012.03.22, 15:58:37 »
-->RafalM: Calkiem mozliwe :)... w koncu prawdopodobnie z tego samego powodu nie bylo w zestawie pliku z ROMem ZX48... dopiero wiele lat pozniej Amstad pozwolil na niekomeryjne jego uzywanie.

pozdrawiam
DDX

DDX

  • ***
  • Wiadomości: 185
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: Stary emulator ZX na PC AT
« Odpowiedź #11 dnia: 2012.03.22, 17:47:45 »
-->Arneex: W sciagawce (kl. ESC) podaja, ze to F2 cofa "tasme" do poczatku. Wlasnie przed chwila probowalem i dziala. Co prawda nadal nie mam tego wspomnianego pliku z programami, ale zrobilem sobie wlasny, testowy. Po prostu normalnie zasejwowalem kilka programiczkow w BASICu.
pozdrawiam
DDX

DDX

  • ***
  • Wiadomości: 185
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: Stary emulator ZX na PC AT
« Odpowiedź #12 dnia: 2012.03.23, 05:20:02 »
Jest jakas tasma ;D. Oczywiscie rozszerzenie trzeba zmienic na SPC.
pozdrawiam
DDX