Autor Wątek: +3 i monitor 1084S  (Przeczytany 21463 razy)

Jenot

  • **
  • Wiadomości: 51
  • Miejsce pobytu:
    Chełm
+3 i monitor 1084S
« dnia: 2014.08.13, 21:21:53 »
Na początek witam, to pierwszy mój post na forum. Nie bijcie za pierwsze pytanie bo google użyłem, forum przeczesałem i odpowiedzi na nie nie znalazłem. Jeśli jednak gdzieś jest to chociaż pokierujcie bo jestem na granicy załamania.
Zdobyłem okazyjnie Spectrum +3 (brytol jeśli to ma znaczenie) i dorobiłem sobie kabel DIN8->DB9 do podłączenia monitora 1084S. Podłączone sygnały to R,G,B,GND,CSYNC. Jakbym nie ustawiał przełącznikami z tyłu to obrazu nie mogę uzyskać - brak synchronizacji - widać obraz, kolory są OK, widać, że czasem na ułamek sekundy złapie synchro i natychmiast gubi. Próbowałem i z rezystorami na R,G,B i bez.
Monitor na pewno sprawny - z Amigą i Atari STe działa przez RGB bez problemu. Obraz ze spectrum przez modulator jest OK (o ile można go w ogóle nazwać obrazem). Zasilacz nieoryginalny (bo oryginalnego nie ma), tylko 5V (przez SCART nie podłączałem, stacji dyskietek też nie sprawdzałem więc +12V mi niepotrzebne chyba).
Co jeszcze mogę sprawdzić?

Update - czy rezystor na CSYNC może mieć znaczenie? Bo znalazłem dwa schematy - jeden z rezystorami jedynie na R,G,B a drugi dodatkowo z rezystorem na CSYNC.
ZX Spectrum +3, DivIDE 2k14/esxdos, Commodore 1084S

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: +3 i monitor 1084S
« Odpowiedź #1 dnia: 2014.08.13, 21:26:25 »
Witaj!

Do podłączenia +3 do 1084S przydaje się jakiś konwerter po drodze. Czasami bywa taki na allegro. Nie kojarze też schematu do tego 'konwertera'.
A przy okazji - dzięki za przypomnienie, muszę odzyskać swój 1084S ;)

Jenot

  • **
  • Wiadomości: 51
  • Miejsce pobytu:
    Chełm
Odp: +3 i monitor 1084S
« Odpowiedź #2 dnia: 2014.08.13, 21:47:15 »
Oto co znalazłem:
http://piku.org.uk/2010/04/07/zx-spectrum-3-rgb-cable/
http://www.ultimateamiga.co.uk/index.php?topic=632.0
Najpierw zrobiłem tak jak w pierwszym linku, potem dołożyłem rezystory na R,G,B - nie pomogło. Drugi link znalazłem przed chwilą i jeszcze nie zdążyłem sprawdzić. Jutro poeksperymentuję. Coś gdzieś kiedyś czytałem, że Amstrady miały "Negative Sync" i trzeba w nich negować CSYNC żeby działało z monitorem C=. Nie wiem, może w +3 zrobili to samo?
ZX Spectrum +3, DivIDE 2k14/esxdos, Commodore 1084S

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: +3 i monitor 1084S
« Odpowiedź #3 dnia: 2014.08.13, 21:48:01 »
Nie znam monitora ale z opisów wynika , że do pracy potrzebuje sygnały synchronizacji rozdzielone na Horizontal i Vertikal a ty podajesz zespolony sygnał synchronizacji ???
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

Jenot

  • **
  • Wiadomości: 51
  • Miejsce pobytu:
    Chełm
Odp: +3 i monitor 1084S
« Odpowiedź #4 dnia: 2014.08.13, 22:28:05 »
No nie do końca - rozdzielonego sygnału potrzebuje do digital RGB, do analog RGB musi być Composite sync. Sprawdzone - Amiga daje Composite sync, Atari HSync i VSync. Działa w obu przypadkach. Analog/digital przełaczane z tyłu monitora.
ZX Spectrum +3, DivIDE 2k14/esxdos, Commodore 1084S

Jenot

  • **
  • Wiadomości: 51
  • Miejsce pobytu:
    Chełm
Odp: +3 i monitor 1084S
« Odpowiedź #5 dnia: 2014.08.14, 16:13:19 »
OK. Nie udało się. Dolutowałem rezystor do CS i nie pomogło. Spróbuję jeszcze z monitorem 1438S, tylko kabel muszę dorobić. Jeszcze jedno pytanko mam bo szukałem i też nie znalazłem - na co w +3 tyle napięć zasilających? Komputer pracuje poprawnie jedynie z +5V, +12 może wykorzystywać stacja dyskietek (no i przyda się do SCART), ale na co -12?
ZX Spectrum +3, DivIDE 2k14/esxdos, Commodore 1084S

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 765
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: +3 i monitor 1084S
« Odpowiedź #6 dnia: 2014.08.14, 17:31:58 »
OK. Nie udało się. Dolutowałem rezystor do CS i nie pomogło. Spróbuję jeszcze z monitorem 1438S, tylko kabel muszę dorobić. Jeszcze jedno pytanko mam bo szukałem i też nie znalazłem - na co w +3 tyle napięć zasilających? Komputer pracuje poprawnie jedynie z +5V, +12 może wykorzystywać stacja dyskietek (no i przyda się do SCART), ale na co -12?
Ja w swoim klonie ZX przy podłączaniu do SCART w TV używam 5V przez rezystor 220 om + zespolone synchro. Z monitorami niestety nie miałem do czynienia.
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: +3 i monitor 1084S
« Odpowiedź #7 dnia: 2014.08.14, 22:12:11 »
Cytuj
ale na co -12

Zapomniales o RS232.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: +3 i monitor 1084S
« Odpowiedź #8 dnia: 2014.08.14, 22:58:17 »
Komputer pracuje poprawnie jedynie z +5V, +12 może wykorzystywać stacja dyskietek (no i przyda się do SCART), ale na co -12?

+12V zasila również koder kolorów.

Jenot

  • **
  • Wiadomości: 51
  • Miejsce pobytu:
    Chełm
Odp: +3 i monitor 1084S
« Odpowiedź #9 dnia: 2014.08.15, 22:31:43 »
OK. Dzisiaj spędziłem trochę czasu przy +3 i:
- wykorzystałem zasilacz ATX żeby podać spectrusiowi wszystkie napięcia,
- udało mi się uzyskać obraz przez modulator. Tragedii nie ma, nawet całkiem przyzwoicie wygląda,
- flop niestety jest trupem. Być może to tylko problem paska bo z lekka popierduje przy próbie odczytu ale nic nie czyta - wymaga dalszego śledztwa,
- podłączyłem lotharkowy HxC floppy emulator, zasiliłem z zasilacza ATX bo wewnętrzne zasilanie chyba ma inaczej napięcia rozłożone i wyświetlacz ledwo świecił,
- przekonwertowałem kilka obrazów .dsk i jest OK - cybernoid, cybernoid 2, Crazy Cars - wszystko się wczytuje i działa bez problemu,

Jutro spróbuję zrobić kabel scart. Zdaje się że moje telewizory automatycznie wykrywają czy sygnał jest Composite czy RGB. Bez podłączenia 1-3V automatycznie wybiera się composite i nic nie widzę na ekranie oprócz bladego cienia. Jak myślicie - mogę podać 3.3V z zasilacza ATX, z którego zasilam spectrusia czy to będzie za dużo i zrobić dzielnik?
ZX Spectrum +3, DivIDE 2k14/esxdos, Commodore 1084S

Jenot

  • **
  • Wiadomości: 51
  • Miejsce pobytu:
    Chełm
Odp: +3 i monitor 1084S
« Odpowiedź #10 dnia: 2014.08.16, 12:54:38 »
OK, odpowiem sobie sam - działa. :)
Czyli kabel RGB->SCART bez żadnych rezystorów, dzielników napięcia itp. z 3,3V wziętym z zasilacza ATX (podłączone do blanking w SCART). Żaden TV nie odmówił współpracy. Co prawda plątanina kabli na biurku na razie ale nic to - jakoś ogarnę.
ZX Spectrum +3, DivIDE 2k14/esxdos, Commodore 1084S

Jenot

  • **
  • Wiadomości: 51
  • Miejsce pobytu:
    Chełm
Odp: +3 i monitor 1084S
« Odpowiedź #11 dnia: 2014.08.16, 13:17:00 »
Ja w swoim klonie ZX przy podłączaniu do SCART w TV używam 5V przez rezystor 220 om + zespolone synchro. Z monitorami niestety nie miałem do czynienia.

Rozumiem, ale tyle opisów jest na sieci, że nie wiadomo z którego skorzystać. Z rezystorami, bez, z +12 z portu RGB +3 bezpośrednio podłączonym do BLANKING (co niekoniecznie zadziała, bo przy takim podłączeniu na wejściu SCART nie będzie 12V tylko niecały 1V czyli nie każdy TV to rozpozna), są schematy z układem podnoszącym to napięcie. Ogólnie - każdemu działa co innego ;)
Na szczęście udało się. 3,3V co prawda też jest powyżej specyfikacji ale działa.
Do podłączenia +3 do 1084S przydaje się jakiś konwerter po drodze. Czasami bywa taki na allegro. Nie kojarze też schematu do tego 'konwertera'.
Trochę się dokształciłem w temacie. 1084S jest kilka modeli, niektóre różnią się wyglądem, inne tylko "flakami" ale nie każdy działa ze Spectrum. Śledztwo doprowadziło do tego, że prawdopodobnie winny jest odwrócony sygnał synchronizacji (negative sync). Muszę jakiś układ 7404 wygrzebać, zanegować CSYNC i zobaczyć czy pomoże. Pewnie o taki konwerter Ci chodziło.
ZX Spectrum +3, DivIDE 2k14/esxdos, Commodore 1084S

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: +3 i monitor 1084S
« Odpowiedź #12 dnia: 2014.08.16, 14:29:50 »
Piny z +5V i +12V w gniazdku w stacji 3" mimo takiego samego kształtu wtyczek są odwrotnie niż w stacjach 3.5" :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Jenot

  • **
  • Wiadomości: 51
  • Miejsce pobytu:
    Chełm
Odp: +3 i monitor 1084S
« Odpowiedź #13 dnia: 2014.08.16, 15:08:48 »
A no właśnie... coś mi świtało że w Amstradzie jest odwrotnie a przecież w +3 siedzi stacja z Amstrada. Nie będę zamieniał bo może uda się stację reanimować.
ZX Spectrum +3, DivIDE 2k14/esxdos, Commodore 1084S

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: +3 i monitor 1084S
« Odpowiedź #14 dnia: 2014.08.16, 15:19:41 »
Te żyłki w kabelku zasilania stacji można wyciągnąć z wtyczki i zamienić. Wystarczy podważyć szpileczką taką blaszkę co nie pozwala kabelkom wypadać z wtyczki. Albo tak przyciąć brzegi wtyczki by dało się ją wkładać także odwrotnie. Nie głupio byłoby też podpisać sobie na przyczepionej naklejce co jest co, by w przyszłości nie mylić.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)