Autor Wątek: Zawiłości urządzeń cyfrowych ;)  (Przeczytany 10259 razy)

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Zawiłości urządzeń cyfrowych ;)
« dnia: 2012.06.22, 08:30:40 »
Nie trzeba LCD, wystarczy dobry tuner analogowy do PC i analogowy monitor VGA  :D

Przepraszam, co to znaczy (w przypadku tunera do PC i monitora VGA)  "analogowy" ?

Może śmieszne i laickie pytanie, ale w końcu człowiek całe życie się uczy...

Z tego co chyba się domyślam - tuner odbierający naziemną telewizję w analogu (smok analog) ?

Czyli optujesz aby bazować na Spectrusiowym modulatorze RF i podłączanie po wysokiej?

« Ostatnia zmiana: 2012.06.22, 13:20:52 wysłana przez Tygrys »
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

Technomancer

  • **
  • Wiadomości: 77
  • Miejsce pobytu:
    SF Bay Area
Odp: Odp: Najmniejszy monitor do Spectrum?
« Odpowiedź #1 dnia: 2012.06.22, 13:00:11 »
Przepraszam, co to znaczy (w przypadku tunera do PC i monitora VGA)  "analogowy" ?

Monitory VGA z samej zasady dzialania sa analogowe. To na zlaczu VGA sa sygnaly synchronizacji poziomej i pionowej i 3 kolory RGB sterowane napięciem http://en.wikipedia.org/wiki/VGA_connector
W monitorach CRT sygnaly synchronizacji steruja cewkami kineskopu a napiecie na RGB iloscią elektronów wystrzeliwaną przez działo elektronowe w kineskopie.
VGA LCD z zasady sa cyfrowe, wiec digitalizuja dane z portu VGA. Eventualnie standard VGA został rozszerzony o piny DDC które sa cyfrowe ale wszystko co jest na nich przesylane to blok danych EDID z monitora do karty graficznej w ktorym monitor przedstawia się i co potrafi.

Złącza DVI, HDMI, DP są cyfrowe, dane po nich są przesylane w postaci bitów mniej wiecej tak jak po sieci. Monitor odbiera te bity i wyświetla na LCD. http://en.wikipedia.org/wiki/DVI_connector
(Na złączu DVD też sa piny do standardowego analogowego sygnalu VGA).

Dlatego jakość kabli VGA ma zwykle znaczenie, a drogie kable DVI, HDMI i DP to zwykle wyrzucanie pieniędzy w bloto. Albo bity przechodza albo nie.

Z tunerami TV jest podobnie. Tunery analogowe to tradycyjna telewizja analogowa gdzie obraz jest przesylany kodowany analogowo. Tunery HD (cyfrowe) odbieraja fale radiowe w ktorych zakodowany jest strumien bitow, zwykle skompresowany strumien video ATSC/MPEG itd.

--
Dominik
Lista starych gratow: Timex 2048 z divIDE+, ZX Evo, Atari 130XE z SIO2SD, Amiga 1200+BlizzardPPC 64MB 68040/25 PPC/166

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6842
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Odp: Najmniejszy monitor do Spectrum?
« Odpowiedź #2 dnia: 2012.06.22, 13:06:12 »
Oj, jakość kabla HDMI ma duże znaczenie. Równie dobrze mógłbyś napisać, że kategoria kabla sieciowego nie ma znaczenia, bo  bity przechodzą albo nie :)

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Odp: Najmniejszy monitor do Spectrum?
« Odpowiedź #3 dnia: 2012.06.22, 13:10:20 »
O... szykuje się kolejny flame voo-doo... Yeah!!! :D

off-topic: pamiętam jak w początkach lat '90 znajoma firma nabyła pierwszą w mieście nagrywarkę CD. Chłopaki poszli do znajomego gościa prowadzącego sklep z muzyką z pytaniem czy nie byłby chętny wejść w układ - on im pożyczy płyty a oni mu je za to przegrają. Odpowiedź gościa była po prostu słodka... "Ja bym najpierw musiał posłuchać jak to wychodzi po przegraniu. Bo przecież do tego to trzeba mieć cyfrowy wzmacniacz..."
Cyfrowy wzmacniacz to taki, który z małych i niewyraźnych zer i jedynek robi duże i do tego jedynki wychodzą bardziej kanciaste a zera bardziej gładkie i okrągłe ;)

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4538
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Zawiłości urządzeń cyfrowych ;)
« Odpowiedź #4 dnia: 2012.06.22, 13:21:50 »
Ciekawa dyskusja, ale nie związana z tematem poprzedniego wątku, dlatego ją tu przeniosłem.

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Odp: Najmniejszy monitor do Spectrum?
« Odpowiedź #5 dnia: 2012.06.22, 13:27:24 »
Cyfrowy wzmacniacz to taki, który z małych i niewyraźnych zer i jedynek robi duże i do tego jedynki wychodzą bardziej kanciaste a zera bardziej gładkie i okrągłe ;)


Haaaaaaaaaahahahahhahha!!!!!!!!!!!! ;) ;)

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Odp: Najmniejszy monitor do Spectrum?
« Odpowiedź #6 dnia: 2012.06.22, 14:09:07 »
Oj, jakość kabla HDMI ma duże znaczenie. Równie dobrze mógłbyś napisać, że kategoria kabla sieciowego nie ma znaczenia, bo  bity przechodzą albo nie :)
Od jakości kabla zależy tylko odległość na jaką można poprawnie przesłać bity, a nie sama jakość tych bitów. Czyli nadal dotyczy to analogowej strony transmisji (przesyła się prąd/napięcie/częstotliwość). Po stronie cyfrowej bit to bit i tyle. Jeśli bit jest poprawny na danym kablu, to zmiana kabla na lepszy niczego już nie zmieni.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

karlik

  • ***
  • Wiadomości: 144
  • Miejsce pobytu:
    Leszno
Odp: Zawiłości urządzeń cyfrowych ;)
« Odpowiedź #7 dnia: 2012.06.22, 14:15:39 »
małe uzupełnienia:
 - dvi może przesyłać zarówno analogowe (dvi-A) jak i cyfrowe dane (dvi-D), no i dvi-I (mogący mieć obydwa sygnały).
 - również będę optował, że jakość kabla hdmi praktycznie nie ma żadnego znaczenia (albo minimalne) - ostatnio puszczałem obraz dwoma najtańszymi 15m kablami hdmi - bez żadnych problemów (a kosztowały całe 40zł  :P
ZX81 - ZX48 - Atari 600Xl,800XL,65XE,1040ST - Commodore Vic20,C64,C128, Amiga 500, Amiga 600 - Acorn Electron - Philips VG8020 i wciąż cała masa sprzętu przede mną :)...

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Zawiłości urządzeń cyfrowych ;)
« Odpowiedź #8 dnia: 2012.06.22, 14:31:11 »
Dzięki Tygrys za przeniesienie. Tak jest dużo lepiej.

Dziękuję również za wytłumaczenie różnicy pomiędzy VGA analogowym (czyli CRT - kineskopowy) oraz VGA cyfrowym czyli LCD.

Ale temat wyszedł z podłączania Spectrusia do telewizora i marnej jakości obrazu na nowoczesnych telewizorach niekineskopowych.

Czemu drążę ten temat?

Bo mam już farmę Spectrusiowatych i czasem chciałbym się pobawić. Podłączam do plazmy 50" i jest strasznie.. po prostu nie da się na tym grać ani pracować.

Pisze oczywiście o 48K lub plusach z dorobionym wejściem composite.
Co ciekawe TC2048 i UK2068 generują obraz w miarę przyzwoitej jakości na wyjścach CV.

Wracając do 48K i Plusów:
Próbowałem rozwiązań typu Konwerter  CV/VGA i literki skaczą jakby jeden Spectrumowy piksel w góre i w dół tak że oczy bolą, w dodatku obraz jest mono.
Próbowałem róznych ustawień i jest kicha. Zresztą tutaj jest ten temat na naszym forum: http://www.speccy.pl/forum/index.php/topic,477.0.html

Ponieważ 128K, a także "szaraczek" +2 i czarny +2B generują na tym samym TV obraz żyleta - postanowiłem, że uprę się aby "zmusić" gumiaki do generowania lepszego obrazu bo nic mnie tak nie ucieszy jak komputerek wielkości szkolnego zeszytu dający mi ładny obraz na plaźmie..

Skoro te "wyższe" modele dają obraz crystal clear to tylko dlatego, że mają wyprowadzone RGB na złączach monitorowych.

Zakupiłem kiedyś na Ebayu 2 szt. interfejsów RGB - Ferguson MA20, które nasuwa się na złącze krawędziowe. Razem z Kolegą martin381 zabraliśmy się za dostosowanie tych interface aby mogły podawać sygnał na standardowe wejście EURO/SCART RGB. Niestety efekt beznadziejny. W dodatku testowane na telewizorze CRT, kineskopowym, który z założenia ma mniejsze wymagania niż LCD lub plazma.  Obraz bardzo zakłócony - zbliżony jakością do obrazu z RF (wyjścia antenowego Spectrusia)

Tutaj dla mnie załamka bo tak naprawdę to drugi projekt, jaki chciałem uruchomić to "Project Gumiak-RGB"
Czyli produkcja interfejsów RGB podobnych w konstrukcji do Fergusona, a dających obraz przyzwoitej jakości na nowoczesnych odbiornikach TV.

Czemu mnie to tak kręci? Bo przesiaduje na różnych forach z naszej tematyki i widzę co ludzie tam wypisują. Większość płacze z marnej jakości obrazu. Także wielu Amerykanów i innych z krajów gdzie jest NTSC. Oni w czasach młodości nie mieli dane aby się nacieszyć Spectrum bo Sinclairowi nie udało się wejść poważnie na ich rynek.
Ściągają teraz "gumiaki" z UK i tragedia. Zero kolorów i obraz dziadowski. Jeśli by mieli interfejs RGB to już sukces bo RGB jest ponad systemem kodowania sygnału TV.
Poza tym mając przyzwoity sygnał RGB możemy to podłączyć do dostępnego konwertera RGB - VGA i jesteśmy w domu!
 

 

ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

karlik

  • ***
  • Wiadomości: 144
  • Miejsce pobytu:
    Leszno
Odp: Zawiłości urządzeń cyfrowych ;)
« Odpowiedź #9 dnia: 2012.06.22, 14:36:15 »
Ikci - a może połącz po svideo? (obraz o niebo lepszy niż po composite), a sygnały jak dobrze kojarzę są dostępne z płyty.
ZX81 - ZX48 - Atari 600Xl,800XL,65XE,1040ST - Commodore Vic20,C64,C128, Amiga 500, Amiga 600 - Acorn Electron - Philips VG8020 i wciąż cała masa sprzętu przede mną :)...

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Zawiłości urządzeń cyfrowych ;)
« Odpowiedź #10 dnia: 2012.06.22, 14:39:15 »
Kiedyś znalazłem taki schemat. Nie sprawdzałem, ale może zadziała ?
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

karlik

  • ***
  • Wiadomości: 144
  • Miejsce pobytu:
    Leszno
Odp: Zawiłości urządzeń cyfrowych ;)
« Odpowiedź #11 dnia: 2012.06.22, 14:47:34 »
ja znalazłem u siebie taki adres: http://piters.tripod.com/uvyrgb.htm (sygnały brane ze złącza krawędziowego)
ZX81 - ZX48 - Atari 600Xl,800XL,65XE,1040ST - Commodore Vic20,C64,C128, Amiga 500, Amiga 600 - Acorn Electron - Philips VG8020 i wciąż cała masa sprzętu przede mną :)...

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Zawiłości urządzeń cyfrowych ;)
« Odpowiedź #12 dnia: 2012.06.22, 15:00:12 »
@ karlik

Własnie nasz kolega Andy w innym temacie już pisał o podłączeniu przez Svideo:

Jeśli mamy podłączać się przez RGB, to może warto się pokusić o UVY? Telewizory też to mają, a na szynie sygnały są wyprowadzone. Ale bezpośrednie połączenie z TV nie wiele daje - obraz w negatywie i przesunięty. Kiedyś wmontowałem w IF/II prosty układ do monitora mono. Jak będę miał następny "slot czasowy" to poćwiczę dalej.

Obraz w negatywie to nie problem bo chyba wystarczy odwrócić inwerterem 74LS04

 
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6842
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Odp: Najmniejszy monitor do Spectrum?
« Odpowiedź #13 dnia: 2012.06.22, 17:42:30 »
Od jakości kabla zależy tylko odległość na jaką można poprawnie przesłać bity, a nie sama jakość tych bitów. Czyli nadal dotyczy to analogowej strony transmisji (przesyła się prąd/napięcie/częstotliwość). Po stronie cyfrowej bit to bit i tyle. Jeśli bit jest poprawny na danym kablu, to zmiana kabla na lepszy niczego już nie zmieni.

Oj, zmieni, zmieni. Przy full HD masz sygnał wideo grubo powyżej 150 MHz, czyli zbocza sygnału są rzędu pojedynczych nanosekund. A tyle to zły kabel potrafi "obsunąć". Poza tym sygnał może zostać zakłócony, więc liczy się również jakość ochrony przeciwzakłóceniowej. Przećwiczone w praktyce na kiepskim kablu, który łączył Xboxa z TV LCD, w W-wie, gdzie zakłóceń bywa bardzo dużo...

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Zawiłości urządzeń cyfrowych ;)
« Odpowiedź #14 dnia: 2012.06.22, 22:29:52 »
@trojacek I co do konieczności zapewnienia ochrony elektromagnetycznej i parametrów sygnału cyfrowego - zgoda. Ale próba wciśnięcia klientowi, który będzie tego używał w normalnych domowych warunkach półtorametrowego kabla HDMI za 300 zł to jedna wielka ściema. W takich warunkach wszystko powyżej 50 zł to przepłacanie.

A jeśli transmisja sygnału cyfrowego na kablu mieści się w zakresie wymaganych parametrów to dla jakości obrazu/dźwięku zwiększanie jakości kabla jest po prostu bez sensu.