Autor Wątek: Naprawa FDD3000  (Przeczytany 26782 razy)

tdu

  • *****
  • Wiadomości: 926
  • Miejsce pobytu:
    Gdansk
    • Nasze Wędrowanie
Naprawa FDD3000
« dnia: 2012.10.16, 23:12:46 »
Stacja działała i zdechła...

poszukiwany serwis(ant)...

może znajdzie się ktoś kto ma opanowaną technologię naprawy !

mnie to niestety przerasta
ZX81/ZX 48k/Zx48k+/ZX +2/ZX +2A/+3/TC2048/FDD3000/FDD5000/3"/3,5'/5,25'/Beta 48k Apina/D+/GP50s/DIVIDE CF/Masterface/Polbasic SamCoupe QL CPC6128/N100 MSX-SVI738  MSX2-VG8235

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Naprawa FDD3000
« Odpowiedź #1 dnia: 2012.10.17, 00:15:14 »
Może najpierw napisz, co się dzieje? Jak się zachowuje stacja po włączeniu, czy wczytuje system (miganie diody)? Może to interfejs padł?

tdu

  • *****
  • Wiadomości: 926
  • Miejsce pobytu:
    Gdansk
    • Nasze Wędrowanie
Odp: Naprawa FDD3000
« Odpowiedź #2 dnia: 2012.10.17, 13:36:39 »
Stacja leżała dosyć długo nie używana.
Interfejs mam zapasowy, sprawdzony.
Zasilanie dostaje, 5v i 12v jest.
Nic się nie dzieje, jest martwa.
ZX81/ZX 48k/Zx48k+/ZX +2/ZX +2A/+3/TC2048/FDD3000/FDD5000/3"/3,5'/5,25'/Beta 48k Apina/D+/GP50s/DIVIDE CF/Masterface/Polbasic SamCoupe QL CPC6128/N100 MSX-SVI738  MSX2-VG8235

Duddie

  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Naprawa FDD3000
« Odpowiedź #3 dnia: 2012.10.17, 14:06:17 »
Podłącz do komputera i powiedz co się dzieje gdy:
1. naciśniesz przycisk Reset na obudowie stacji?
2. naciśniesz Reset na interfejsie
3. Jak dokładnie zachowuje się po włączeniu zasilania.
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum+, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2/+3, Timex 2048, Unipolbrit 2086, FDD3000, Timex Terminal 3000, PlusD, Multiface 128, Multiface +3, divIDE Plus, IF1+microdrive

tdu

  • *****
  • Wiadomości: 926
  • Miejsce pobytu:
    Gdansk
    • Nasze Wędrowanie
Odp: Naprawa FDD3000
« Odpowiedź #4 dnia: 2012.10.18, 15:17:55 »
Udało się, sam naprawiłem stację !

Po dokładnym obejrzeniu płytki sterownika, znalazłem oderwany kabelek
na scalaku ic7. Podlutowałem i stacja zadziałała.

Wielki dzięki za zainteresowanie, dzięki waszej mobilizacji zdjąłem ją z pólki
i podłączyłem. A tak dalej bym szukał serwisu.
ZX81/ZX 48k/Zx48k+/ZX +2/ZX +2A/+3/TC2048/FDD3000/FDD5000/3"/3,5'/5,25'/Beta 48k Apina/D+/GP50s/DIVIDE CF/Masterface/Polbasic SamCoupe QL CPC6128/N100 MSX-SVI738  MSX2-VG8235

robreg

  • *
  • Wiadomości: 29
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • Timex 2048 + FDD3000
Odp: Naprawa FDD3000
« Odpowiedź #5 dnia: 2013.08.13, 09:11:57 »
Odgrzeję kotleta sprzed wieków, ale wątek w sam raz dla mnie :)

Okazuje się, że zdobyty przeze mnie egzemplarz stacji FDD3000 na coś choruje. Po dojściu do ładu z przygotowaniem taśmy sygnałowej do stacji 3,5" mogłem skoncentrować się na próbie jej uruchamiania i okazuje się, że stacja ma problemy ze sobą.

Objaw jest taki, że po włączeniu zasilania stacji, stacja włącza silniki i nic więcej się nie dzieje. Poniżej to, co udało mi się zaobserwować:
- Nie jest wystawiane prawidłowo żądanie aktywowania napędu A. Sygnał /DS0 pozostaje nieaktywny. Linia ta, patrząc od złącza interfejsu napędów, ma wysoki stan logiczny począwszy od diód 1N4148 zabezpieczających bufory w układzie UCY7407, poprzez wspomniane bramki układu UCY7407, aż do wyjścia z układu EFGJ161 - ten objaw bardzo mnie martwi
- kontroler WD1770 dostaje cykle żądania odczytów i zapisów danych do siebie (próbnik stanów logicznych wskazuje na zmiany stanów logicznych na wejściach /CS, /RD oraz /WR, ale nie potwierdza wykonania żadnego rozkazu zgłoszeniem przerwania poprzez wyjście INTRQ - znakiem tego musi dostawać jakąś kompletną sraczkę, nie składającą się w żaden rozsądny rozkaz do pracy.
- procesor stacji jest sprawny - po podmianie z procesorem komputera obydwa urządzenia pracują bez zmian - komputer gania jak oszalały, stacja jest martwa tak jak była dotychczas.

Zastanawiam się, czy możliwym było zniszczenie układu EFGJ161 (to ten drugi, z tego co mi się wydaje, robiący za pamięć ROM stacji) przez wyłączenie zasilania stacji dysków przy włączonym komputerze. Próby uruchomienia stacji doszły do wysokiego poziomu emocji i parę razy zdarzyło mi się restartować stację zasilaczem, pozostawiając komputer pod napięciem (nie wiem, czy jest to jakiś pozytyw, ale ani razu nie udało mi się zrobić głupot typu rozpięcie interfejsu ze stacją bądź ze złączem krawędziowym przy włączonym zasilaniu któregokolwiek z urządzeń). Chyba wypada jeszcze dodać, że interfejs do stacji jaki posiadam oparty jest na pamięci EPROM, RAM oraz kolejnym układzie EFGJ1x1 (dokładnie nie pamiętam który)

Jakby ktoś był w stanie naprowadzić mnie na jakieś dalsze kroki będę wdzięczny za pomoc.
« Ostatnia zmiana: 2013.08.13, 09:19:52 wysłana przez robreg »

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1261
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Naprawa FDD3000
« Odpowiedź #6 dnia: 2013.08.13, 10:13:31 »
Ja bym się nie przejmował. Wiem, że nie należy, ale też wyłączałem kilka razy stację przy włączonym komputerze, jak komunikacja ze stacją wysiadła, a ja miałem coś ważnego zgrać. Bardziej się bałem że w wyniku tego w Spectrum coś wysiądzie. IMHO stacja jest solidniejsza.

A naciskanie RESET w stacji nie pomaga?
Mam podobny objaw przy pierwszym włączeniu po przerwie dłuższej niż ~6godzin. Włącza się silnik, ale nie czyta. Dopiero po kilkakrotnym resecie zaskakuje. Czasem trzeba wyłączyć i włączyć. Jak i to nie pomoże - docisnąć interfejs do złącza, choć zły kontakt częściej objawia się śmieciami na ekranie.

robreg

  • *
  • Wiadomości: 29
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • Timex 2048 + FDD3000
Odp: Naprawa FDD3000
« Odpowiedź #7 dnia: 2013.08.13, 11:37:28 »
Nie próbowałem scenariusza z pozostawieniem stacji samopas dłuższą chwilę - wydawało mi się, że odczyt kilkuset bajtów pseudoromu nawet dla 4MHz-owego Z80 to żadna mecyja. Resetowanie stacji testowałem wiele razy - na chwilę obecną nie wprowadzało poprawy.

Doszedłem nawet do tego, że zgodnie ze sztuką montera układów elektronicznych VLSI poprawiłem luty w obrębie obydwu układów EFGJ, ale nie dało to spodziewanych rezultatów :( Spróbuję cierpliwości. W ruch pójdą może także nowe kondensatory elektrolityczne, by rozwiązać problem wieku obecnie używanych. Będę dawał znać, jakie będą rezultaty prac.

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Naprawa FDD3000
« Odpowiedź #8 dnia: 2013.08.13, 13:14:31 »
Posprawdzaj dobrze kontakty, ja czasem sie poddaje. Podejrzewam, ze starosc jest przyczyna wielu problemow z dziwacznym zachowaniem ZXow. Ostatnio tak mialem z gumiakiem - raz dziala, a raz czarne paski na ekranie. A wpinam prosty interface. Na 99% cos z kontaktem, ale ile mozna nad tym siedziec  :'(

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1366
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: Naprawa FDD3000
« Odpowiedź #9 dnia: 2013.08.13, 13:37:33 »
Może głupie pytanie, ale sprawdziłeś, czy w EPROMach interfejsu i (zwłaszcza!) stacji cokolwiek pozostało po tych kilku latach?
Wbrew pozorom EPROM nie jest na wieki :)
Machines should work. People should think.

robreg

  • *
  • Wiadomości: 29
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • Timex 2048 + FDD3000
Odp: Naprawa FDD3000
« Odpowiedź #10 dnia: 2013.08.13, 15:08:57 »
Może głupie pytanie, ale sprawdziłeś, czy w EPROMach interfejsu i (zwłaszcza!) stacji cokolwiek pozostało po tych kilku latach?
Wbrew pozorom EPROM nie jest na wieki :)
Wiem, dokładnie się tego boję i mam w planach, jak tylko zdobędę programator, wykonać kopię zapasową kostek EPROM. Niestety nie mam jeszcze dojścia do czytników pamięci EPROM, by móc je w miarę jednoznacznie odczytać i weryfikować ich zawartość (szczególnie, jeśli chodzi o pamięć interfejsu).

Problem jest inny. Z tego co zaobserwowałem, jest problem z działaniem samej stacji (niezależnie od interfejsu). Jeśli się mylę poprawcie mnie, ale stacja powinna przeczytać dyskietkę z TOS-em nawet na wyłączonym komputerze - dostaje zasilanie, widzi dyskietkę w stacji A, czyta TOS do RAMu, uruchamia TOS w pamięci RAM stacji i wio, dopiero wtedy cokolwiek chce od interfejsu. Tego wszystkiego u mnie nie ma.

W temacie pamięci ROM do odczytywania i porównywania jej zawartości, to ZTCW stacja sama z siebie, jedyną pamięć ROM jako ma, to pamięć zaszytą w układzie EFGJ161 i z tego co czytałem w necie, jest jej tam całe ćwierć kilobajta komórek ROM.

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1366
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: Naprawa FDD3000
« Odpowiedź #11 dnia: 2013.08.13, 16:42:35 »
Były różne modele stacji, niektóre miały normalnego EPROMa.
Faktycznie, cały 'bootloader' stacji to szalone sto bajtów kodu odczytujące TOS z dyskietki.
Machines should work. People should think.

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1261
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Naprawa FDD3000
« Odpowiedź #12 dnia: 2013.08.13, 17:36:47 »
Problem jest inny. Z tego co zaobserwowałem, jest problem z działaniem samej stacji (niezależnie od interfejsu). Jeśli się mylę poprawcie mnie, ale stacja powinna przeczytać dyskietkę z TOS-em nawet na wyłączonym komputerze - dostaje zasilanie, widzi dyskietkę w stacji A, czyta TOS do RAMu, uruchamia TOS w pamięci RAM stacji i wio, dopiero wtedy cokolwiek chce od interfejsu. Tego wszystkiego u mnie nie ma.

Zgadza się. Stacja sama, nawet bez interfejsu, odczytuje dyskietkę w A.

Zawartość EPROMu interfejsu można przerzucić do RAMu Spectrum żeby obejrzeć, ale to później. Na razie jeszcze nie dochodzi do tego miejsca.

Przychodzi mi jeszcze do głowy temat kompatybilności napędu pecetowego HD z dyskietkami DD. Późniejsze modele podobno nie przełączały się na DD. Szczegóły w wątku http://speccy.pl/forum/index.php/topic,911.0.html

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1366
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: Naprawa FDD3000
« Odpowiedź #13 dnia: 2013.08.13, 19:13:48 »
Jakby co, to służę obrazem dyskietki 640k z systemem...
Machines should work. People should think.

robreg

  • *
  • Wiadomości: 29
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • Timex 2048 + FDD3000
Odp: Naprawa FDD3000
« Odpowiedź #14 dnia: 2013.08.13, 23:09:43 »
Jakby co, to służę obrazem dyskietki 640k z systemem...
Dziękuję bardzo!

co do mojego przypadku, to na podstawie dokumentu http://www.classiccmp.org/dunfield/r/sa400.pdf można zobaczyć, jak FDD3000 powinno próbować sterować stacjami.

W moim przypadku, podawany jest sygnał sterujący MOTOR ON, natomiast FDD zapomina o wystawieniu jakiegokolwiek z sygnałów DRIVE SELECT (generowanego przez układ EFGJ) - jak widać, bez sygnału DRIVE SELECT nic innego nie ma sensu :-/