Autor Wątek: Timex 2048 - Przydatne Peryferia.  (Przeczytany 3661 razy)

retromaniak

  • *
  • Wiadomości: 24
  • Miejsce pobytu:
    Powiat Słupski, Pomorskie, Polska
Timex 2048 - Przydatne Peryferia.
« dnia: 2022.08.20, 19:04:26 »
Witajcie
Ostatnio dostałem w prezencie od kolegi Timexa 2048, jest on uszkodzony jednak już w przyszłym tygodniu wysyłam go do naprawy. Chciałbym jednak potraktować to jako okazję do porozmawiania o peryferiach dla owego komputera. Jednak chodzi mi o peryferia nie tyle cenne co przydatne lub nietuzinkowe. Dla przykładu weźmy stacje dyskietek FDD3000, oczywiście jest to akcesorium naprawdę interesujące i cenne, sam planuje je zdobyć, ale czy w dzisiejszych czasach przydatne do tego komputera... Cóż sądzę że nie gdyż mamy np. divMMC które jest zdecydowanie praktyczniejsze. Dlatego też chciałbym zastanowić się razem z wami czy znacie jeszcze jakieś interesujące peryferia do tego komputerka, lub też ZX Spectrum? Pozwolę sobie też zacząć od akcesorium VideoFace Digitiser które w mojej opinii jest niesamowite gdyż z tego co widziałem schemat jest to ledwie kilka TTLi na krzyż a pozwala po podłączeniu kamery ujrzeć swoją mordkę na ekranie telewizora (co prawda w dwóch kolorach i 4kl/s ale i tak jak na 40 letni sprzęt to robi to wrażenie.
Timex Computer 2048

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Timex 2048 - Przydatne Peryferia.
« Odpowiedź #1 dnia: 2022.08.20, 19:29:19 »
Hobbysta amator retro 8bit - DivMMC, Music AY interface.
Hobbysta ortodoks retro 8bit - FDD 3000, Music AY interface, monitor CRT.

Ja - Timex 2048 x2 w tym jeden z upgrade STAVI 128k, Timmy - klon TC2048, FDD 3000, FDD 3, FDD 35 (klon FDD 3000), RS232 for TIMEX, AY-Turbosound interface, SAA music interface itd.

Wybór należy do Ciebie :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: Timex 2048 - Przydatne Peryferia.
« Odpowiedź #2 dnia: 2022.08.20, 21:44:54 »
Za ortodoksa się nie mam, ale...

FDD3000 to w moim przekonaniu sprzęt niemal obowiązkowy w przypadku warsztatu. Oczywiście z Gotekiem zamiast napędów. Wynika to bardziej z przyzwyczajenia oraz sentymentu. Przy takiej konfiguracji (+MacFace2) spędziłem najwięcej czasu i w niej się najlepiej czuję. DivIDE+ i EsxDOS traktuję bardziej jako wgrywaczkę (klepanie komend z palca mnie odstrasza).

Do Timexa obowiazkowo AY i najpewniej właśnie jakaś wgrywaczka DivMMC/DivIDE z ESXDOSem. Jak przyjdzie chęć do twórczości radosnej, to będzie trzeba się zapoznac z biblioteką narzedzi na poszczególne systemy (TR-DOS, TOS, a może emulacja taśmy). Niektórzy tworzą na narzedziach PC-towych, na PC, ale to dla mnie już nie to samo...
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

retromaniak

  • *
  • Wiadomości: 24
  • Miejsce pobytu:
    Powiat Słupski, Pomorskie, Polska
Odp: Timex 2048 - Przydatne Peryferia.
« Odpowiedź #3 dnia: 2022.08.20, 22:56:46 »
Ok. Więc dziękuję za pomoc. Rozumiem więc że na pierwszy ogień powinienem zakupić divMMC oraz interfejs AY. Kineskop do tego komputera już mam, jest nim Orion CTV-5 lub JVC TM-P3. Zastanawiam się jednak nad tym czego używać jako pamięci masowej... Oczywiście wiadomo że jak dostanę divMMC to ono właśnie wraz z kartą SD będzie służyć mi za bibliotekę programów. Jednak chciałbym od czasu do czasu pobawić się w tworzenie własnych programów i ich zapis... Myślę jednak czy iść drogą bardziej ortodoksyjną i używać do tego celu magnetofonu Philips Trabant 601 (wcale nie kupiłem go ze względu na nazwę ;)) czy może lepiej pójść w stronę bardziej liberalną i kupić jakiś tani chiński dyktafon do tego celu  ::)

Poza tym interesuje mnie jeszcze kilka kwestii:
  • Czy istnieje jakiś interfejs z kartą sieciową (najlepiej Wi-Fi który pozwoliłby mi na połączenie się z jakimś BBSem
  • Czy ktoś stworzył jakiś projekt „Grabbera Video” dla ZX Spectrum bazujący na VideoFace Digitiserze oraz czy taki sprzęt będzie kompatybilny z Timexem. Oryginał jest bowiem bardzo trudno dostępny, a jego schemat jest delikatnie rzecz ujmując prymitywny (zdjęcie poniżej), sam bym się za to wziął, ale nie umiem w aranżacje płytek PCB :P

P.S. a co do stacji FDD 3000 uważam że to już na tyle rzadki sprzęt że wkładanie doń GOTEKów to profanacja.
Timex Computer 2048

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Timex 2048 - Przydatne Peryferia.
« Odpowiedź #4 dnia: 2022.08.21, 07:47:36 »
... Oczywiście wiadomo że jak dostanę divMMC to ono właśnie wraz z kartą SD będzie służyć mi za bibliotekę programów. Jednak chciałbym od czasu do czasu pobawić się w tworzenie własnych programów i ich zapis... Myślę jednak czy iść drogą bardziej ortodoksyjną i używać do tego celu magnetofonu Philips Trabant 601 (wcale nie kupiłem go ze względu na nazwę ;)) czy może lepiej pójść w stronę bardziej liberalną i kupić jakiś tani chiński dyktafon do tego celu  ::)

I co potem z programami zapisanymi przez Ciebie na taśmie? PC i przeróbka na TAP czy TZX? ESXDOS pozwala na zapis programów na karcie w formacie TAP lub BAS.

  • Czy istnieje jakiś interfejs z kartą sieciową (najlepiej Wi-Fi który pozwoliłby mi na połączenie się z jakimś BBSem

Tak, są takie rozwiązania. Najprostsze z nich wymaga podpięcia ESP32 się pod porty I/O AYka, demonem prędkości nie jest, ale działa pod ESXDOS. Poszukaj na tym forum, bo było o nim trochę. Istnieje też kilka innych rozwiązań sieciowych, niekoniecznie WiFI: IF1 bis, SPECTRANET, SPECYBOOT, ZXchat oraz pewnie jeszcze kilka innych. Żadne z nich nie jest obowiązującym standardem, nawet to wbudowane w ZX Spectrum Next.

  • Czy ktoś stworzył jakiś projekt „Grabbera Video” dla ZX Spectrum bazujący na VideoFace Digitiserze oraz czy taki sprzęt będzie kompatybilny z Timexem. Oryginał jest bowiem bardzo trudno dostępny, a jego schemat jest delikatnie rzecz ujmując prymitywny (zdjęcie poniżej), sam bym się za to wziął, ale nie umiem w aranżacje płytek PCB :P

Obecne jest w odtwarzaniu podobny interfejs do amerykańskiego TS2068 (NTSC) pod nazwą Timex Digitizer.

Schmat, który pokazałeś, jest wystarczająco dobry, aby zaprojektować płytkę do tego interfejsu, o ile wiesz co robisz. Czyli wiesz, jak działa to urządzenie. Jest gdzieś dostępny soft do tego interfejsu? Jeśli ten schemat jest pod sygnał PAL, to będzie on kompatybilny z portugalskimi Timexami.

P.S. a co do stacji FDD 3000 uważam że to już na tyle rzadki sprzęt że wkładanie doń GOTEKów to profanacja.

Jednak jesteś ortodoksem. :P
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

retromaniak

  • *
  • Wiadomości: 24
  • Miejsce pobytu:
    Powiat Słupski, Pomorskie, Polska
Odp: Timex 2048 - Przydatne Peryferia.
« Odpowiedź #5 dnia: 2022.08.22, 07:18:02 »
I co potem z programami zapisanymi przez Ciebie na taśmie? PC i przeróbka na TAP czy TZX? ESXDOS pozwala na zapis programów na karcie w formacie TAP lub BAS.
Raczej planowałem trzymać je po prostu na taśmach, zwłaszcza że dużo tego nie będzie i raczej nie będzie to nic czym można byłoby się chwalić (ot jakiś kalkulatorek czy prostackie gierki). Oczywiście fajnie będzie pobawić się ESXDOSem i zapisywać pliki w formacie .TAP lub .TZX, ale chciałbym od czasu do czasu po prostu pobawić się też w zapis na kasecie.
Schmat, który pokazałeś, jest wystarczająco dobry, aby zaprojektować płytkę do tego interfejsu, o ile wiesz co robisz. Czyli wiesz, jak działa to urządzenie. Jest gdzieś dostępny soft do tego interfejsu? Jeśli ten schemat jest pod sygnał PAL, to będzie on kompatybilny z portugalskimi Timexami.
Problem w tym że właśnie do końca nie wiem, w sensie schemat jest przynajmniej wg. strony na której go znalazłem, choć oryginalne akcesorium wychodziło na rynku brytyjskim więc raczej było dostosowane pod sygnał PAL.
Załączam też link do strony gdzie to znalazłem
https://spectrumcomputing.co.uk/entry/1000444/Hardware/Videoface
Oprogramowanie zaś jest tu:
https://spectrumcomputing.co.uk/entry/12523/ZX-Spectrum/Romantic_Robot_Videoface
Jednak jesteś ortodoksem. :P
Mimo wszystko nie uważam się za ortodoksa. W sensie nie szkoda mi nawet ingerować wewnątrz Timexa aby osadzić tam np. układ AY (choć tu raczej skorzystam z zewnętrznego akcesorium, nie ze względu na moją ortodoksyjność co raczej skompstwo) po prostu płytka do montażu AY i osobno divMMC wychodzi drożej niż kupno AY+divMMC osadzone na jednym PCB.

Interesuje mnie jeszcze temat drukarki, pomyślałem bowiem że fajnie byłoby zrobić sobie zdjęcie VideoFace'm i wydrukować je. Myślałem o kupnie oryginalnej drukarki od Timexa (która nawet nie jest jakoś strasznie droga) ale z drugiej strony to jest już 40-letni sprzęt który nie wiadomo ile w życiu przeżył i na ile zajechana jest już głowica termiczna... A jak głowica padnie to już taka drukarka jest po prostu nie do odratowania...
Timex Computer 2048

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Timex 2048 - Przydatne Peryferia.
« Odpowiedź #6 dnia: 2022.08.22, 08:18:56 »
Drukarki Alphacom32 / Timex2040 są nie do zajechania. To nie jest ZX Printer, w którym paski ulegają biodegradacji, albo pada ULA i po zabawie.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Timex 2048 - Przydatne Peryferia.
« Odpowiedź #7 dnia: 2022.08.22, 12:54:55 »
Ja mam jeszcze Seikosha GP50.
Też dobry sprzęt, ale trzeba z taśmą barwiącą kombinować.
Po szerokości się dobierze, ale trzeba przewijać do jej oryginalnej kasety.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

retromaniak

  • *
  • Wiadomości: 24
  • Miejsce pobytu:
    Powiat Słupski, Pomorskie, Polska
Odp: Timex 2048 - Przydatne Peryferia.
« Odpowiedź #8 dnia: 2022.08.22, 18:34:01 »
Ja mam jeszcze Seikosha GP50.
Też dobry sprzęt, ale trzeba z taśmą barwiącą kombinować.
Po szerokości się dobierze, ale trzeba przewijać do jej oryginalnej kasety.

Dzięki ale już ogarnąłem poza tym iglowki nie chciałbym akurat.
Timex Computer 2048

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Timex 2048 - Przydatne Peryferia.
« Odpowiedź #9 dnia: 2022.08.22, 20:06:56 »
Z papierem do drukowania do niej też ostatnio nie za ciekawie.
Ja kupowałem papier do fax-u i ciąłem na wymiar u introligatora.
Można zapytać też w drukarniach, czy nie przytną na wymiar.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1065
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Timex 2048 - Przydatne Peryferia.
« Odpowiedź #10 dnia: 2022.08.22, 22:38:52 »
Toaletowy nie pasuje, czy za drogi? ;)
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Timex 2048 - Przydatne Peryferia.
« Odpowiedź #11 dnia: 2022.08.23, 00:17:16 »
Papier do FAXu ciąłem ostatnio ręczną piłą (japońską) dostępną ostatnio w Biedronce i też działa.  8)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Timex 2048 - Przydatne Peryferia.
« Odpowiedź #12 dnia: 2022.08.23, 09:20:25 »
Miałem kupić GP-50S, ale ze względu na problemy z dostępnością papieru, dałem sobie spokój i zostanę przy Alphacomie 32.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Timex 2048 - Przydatne Peryferia.
« Odpowiedź #13 dnia: 2022.08.23, 11:01:34 »
GP50S stanie się powoli egzemplarzem gablotkowym. Jak ZX Printer.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

retromaniak

  • *
  • Wiadomości: 24
  • Miejsce pobytu:
    Powiat Słupski, Pomorskie, Polska
Odp: Timex 2048 - Przydatne Peryferia.
« Odpowiedź #14 dnia: 2022.08.25, 07:11:31 »
Ok czyli na ten moment z interesujących akcesoriów mamy następująco:
  • divMMC + AY - Akcesoria obligatoryjne
  • VideoFace
  • Drukarka - ale tylko Alphacom/Timex ze względu na dostępność materiałów eksploatacyjnych oraz niską awaryjność
Myślicie że jeszcze jest coś wartego uwagi?
Timex Computer 2048