Autor Wątek: Timex1000 - gdzie sie wpiac na probe...  (Przeczytany 1993 razy)

mikeee76

  • *
  • Wiadomości: 3
    • www.mikej.de
Timex1000 - gdzie sie wpiac na probe...
« dnia: 2022.09.14, 08:29:23 »
Witam, jako ze to moj pierwszy post tutaj, to chcialbym sie przywitac,
zasadniczo przybywam ze swiata malego Atari, ale juz w latach 80/90 Spectrumy i Amstrady  byly bliskie mojemu sercu :)

Niedawno trafil w moje rece Timex 1000 i mam kilka pytan...

Komputer nie ma zadnych modow i byl bez zasilacza
Uzywam uniwersalnego, na 9V (max 2A), z + na "czubku" jacka -- o ile wyczytalem, to tak ma byc.

Przed wlaczeniem, otwarlem go i optycznie sprawdzilem plytke - wszystko wyglada czysto  i OK,
jedynie ta metalowa blaszka z masa byla z jednej strony oderwana (chyba w kazdym egzemplazu sie urywa)
- planuje ja uciac i przylutowac mostek przy pomocy zwyklej korsowki, bo podobno bez tego, Timex nie dziala.

Niestety, nie mam w ogole mozliwosci sprawdzenia, czy komputer dziala.
Nie posiadam juz zadnego starego TV aby podpiac go przez modulator -> antene,
a zanim zabiore sie do przerobek na composite, to chce sprawdzic czy komp w ogole zyje..

Czy jest jakas metoda, aby PROWIZORYCZNIE i TYMCZASOWO podpiac go na composite?

Wiem, ze wpiecie sie na Pin 16 ULA daje sygnal video, ale jest to dosc ryzykowne i wolalbym tego uniknac..
Czy jest jakies miejsce "bezpieczniejsze" (np. gdzies z modulatora) aby tylko prowizorycznie sie wpiac "krokodylkami" (np. z miernika) i sprawdzic, czy komputer w ogole zyje?
Jak juz sie upewnie, ze Timex jest OK, to pozniej zabiore sie za robienie porzadnego composite moda.

Na jakims angielskojezycznym portalu wyczytalem tez ,
ze modulator z Timexa sie minimalnie rozni od tego z ZX'a (np. te trzy wejscia sa w innej kolejnosci czy jakos tak, ale glowy nie dam... )

Za pomysly / wskazowki bede bardzo wdzieczny...
-Michal.


m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Timex1000 - gdzie sie wpiac na probe...
« Odpowiedź #1 dnia: 2022.09.14, 09:01:48 »
Jeśli masz na myśli metalową blaszkę, która styka się z metalizowaną częścią obudowy komputera, to ja bym się nią nie przejmował. W ZX81 nie ma ani blaszki, ani metalizowanej obudowy, a działa :)

Co do tymczasowego sprawdzenia obrazu, to musisz sobie zorganizować tranzystor NPN (np. 2N2222) i przez niego puścić sygnał video z ULA na wejście TV. Innej drogi nie widzę. Oczywiście wszystko przy założeniu, że masz ULA 2C210E. Jeśli masz starszy model bez back porch, to tak prosto nie będzie.

Modulator Timexa ma w innym miejscu wyjście na TV w stosunku do ZX81.

mikeee76

  • *
  • Wiadomości: 3
    • www.mikej.de
Odp: Timex1000 - gdzie sie wpiac na probe...
« Odpowiedź #2 dnia: 2022.09.14, 10:54:11 »
Dzieki za szybka odpowiedz,
tranzystorow nie mam w ogole zadnych a mieszkam w malej miejscowosci gdzie nie ma zadnych sklepow z czesciami...
Jak juz bede mial pewnosc, to zrobie wieksze zakupy on-line, tym bardziej  ze mam tez CPC6128 do naprawy w przyszlosci.

Moje ULA to:  2c210E
Co do modulatora, to mialem na mysli roznice w wejsciach a nie wyjsciu na TV,  w Timexie sa 3 wejscia z plytki oznaczone UK,USA oraz USA2  (w ZX chyba tylko 2)
jeszcze nie rozbieralem tego modulatora, wiec nie wiem dokad one ida..

OK, Czyli na razie nie pozostaje mi nic innego, jak szukac starego TV gdzies....
« Ostatnia zmiana: 2022.09.14, 11:26:22 wysłana przez mikeee76 »

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Timex1000 - gdzie sie wpiac na probe...
« Odpowiedź #3 dnia: 2022.09.14, 12:00:29 »
Te różnice nie będą Cię interesować, gdyż i tak pomijasz modulator. Z nogi 16 ULA idzie sygnał video i o ile pamiętam jest to chyba oznaczone na płytce jako UK, a te USA idą jeszcze przez jakieś rezystory. Dla Ciebie jest ważny sygnał z ULA.
Ze starszym TV zapewne będzie najprościej, ewentualnie jakiś magnetowid czy coś w ten deseń powinno dać radę :)
Nawet jak trafisz TV z odpowiednim wejściem, niekoniecznie uda się znaleźć obraz. Zwróć też uwagę na rezystor (chyba R30), którym wybiera się 50/60Hz (w europejskich nie powinien zwierać do masy).

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Timex1000 - gdzie sie wpiac na probe...
« Odpowiedź #4 dnia: 2022.09.14, 14:34:20 »
Warto zapoznac sie ze schematem ZX81/TS1000.

Skan oryginalnego schematu:


KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Timex1000 - gdzie sie wpiac na probe...
« Odpowiedź #5 dnia: 2022.09.14, 14:41:23 »
W tym schemacie jest drobny błąd, rezonator ceramiczny powinien być oznaczony jako 6,5MHz a nie 65MHz ;)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

mikeee76

  • *
  • Wiadomości: 3
    • www.mikej.de
Odp: Timex1000 - gdzie sie wpiac na probe...
« Odpowiedź #6 dnia: 2022.09.18, 17:35:12 »
OK,
chcialem tylko dac znac, ze po wielu dniach udalo mi sie podpiac ow Timexa do starego TV
i po dlugim szukaniu kanalow okazalo sie, ze komputer zyje ! 
Nawet obraz po antenie byl zadziwiajaco dobrej jakosci,

Teraz musze zrobic mu jakis prosty (najlepiej maloinwazyjny) composite-mod,
bo mimo ze jakosc obrazu byla dobra, to ja sam nie posiadam zadnego TV z wejsciem analogowej anteny...

Dzieki za wszystkie porady i wsazowki!

Nastepny projekt, to padniety CPC6128... ale o to, pomecze Was w innym watku ;) ;)