Autor Wątek: Wyłączenie dźwięku w Timex 2048...  (Przeczytany 5889 razy)

djslam

  • *
  • Wiadomości: 17
  • Miejsce pobytu:
    Bydgoszcz
Wyłączenie dźwięku w Timex 2048...
« dnia: 2012.08.10, 13:21:48 »
Witam,
Zastanawiam się gdzie umieścić przełącznik do wyłączenia beepera TC2048, bez zbytniej ingerencji w obudowę sprzętu... ma ktoś pomysł? 

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Wyłączenie dźwięku w Timex 2048...
« Odpowiedź #1 dnia: 2012.08.10, 13:45:07 »
Może od spodu, w prawym dolnym rogu? Nie byłoby go widać, okablowanie krótkie i proste, a zbyt często to chyba go używać nie będziesz?

djslam

  • *
  • Wiadomości: 17
  • Miejsce pobytu:
    Bydgoszcz
Odp: Wyłączenie dźwięku w Timex 2048...
« Odpowiedź #2 dnia: 2012.08.10, 14:04:19 »
No tak... często nie będę go używał raczej. Ale dźwięk przydałby się czasem przy demach lub grach... jak nikogo nie ma w domu :)
Wracając do propozycji ...rozumiem, że wywiercić otwór? Wolałbym właśnie nie dewastować obudowy... Zresztą ciasno tam jest...

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4540
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Wyłączenie dźwięku w Timex 2048...
« Odpowiedź #3 dnia: 2012.08.10, 14:08:41 »
W obudowie są otwory, w które powinien zmieścić się małutki przełącznik.

djslam

  • *
  • Wiadomości: 17
  • Miejsce pobytu:
    Bydgoszcz
Odp: Wyłączenie dźwięku w Timex 2048...
« Odpowiedź #4 dnia: 2012.08.10, 14:22:25 »
Oglądałem sprzęt i lipa... ciężko upchać coś gdziekolwiek... tam gdzie są otwory wentylacyjne jest za ciasno, nad nim jest radiator, a nad radiatorem plastik od obudowy... zresztą szparki są za wąskie. Lewy górny róg pod modułem tv jest w miarę odpowiednia dziura.. tylko dostępne przełączki są za duże, za wysokie. Znowuż dwa otwory po spodniej części na przeciw siebie, po prawej i lewej stronie są za małe, zresztą nad nimi są zaczepy dla płyty TC... otwory na złącza tez lipa...

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Wyłączenie dźwięku w Timex 2048...
« Odpowiedź #5 dnia: 2012.08.10, 17:07:42 »
Jak chcesz uniknąć wiercenia w obudowie, to pozostaje niewiele możliwości - może uda Ci się wymienić włącznik zasilania na przełącznik 3-pozycyjny (wyłączenie/włączenie z dźwiękiem/włączenie bez dźwięku) lub możesz wykorzystać nieużywane styki gniazda joysticka i zrobić wyłącznik w samym joysticku.
Albo zupełnie inne podejście - kontaktron w środku plus magnesik kładziony na obudowie :)

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1068
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Wyłączenie dźwięku w Timex 2048...
« Odpowiedź #6 dnia: 2012.08.10, 17:23:50 »
Można też nad gniazdem joysticka dać jakiś miniaturowy przełącznik i przełączać np. zapałką. Ostatecznie można odłączyć na stałe i korzystać z gniazda MIC.
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

Duddie

  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Wyłączenie dźwięku w Timex 2048...
« Odpowiedź #7 dnia: 2012.08.13, 12:47:40 »
A przełącznik kanałów? Można go wykorzystać przecież....
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum+, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2/+3, Timex 2048, Unipolbrit 2086, FDD3000, Timex Terminal 3000, PlusD, Multiface 128, Multiface +3, divIDE Plus, IF1+microdrive

oj_mix

  • **
  • Wiadomości: 51
Odp: Wyłączenie dźwięku w Timex 2048...
« Odpowiedź #8 dnia: 2012.08.14, 01:28:15 »
Przeważnie w miejscu owego przełącznika kanałów nie było żadnego przełącznika wiec jest to dobre miejsce.

Jeżeli nie chcemy przełącznika suwakowego, wyłączanie/włączanie można zrealizować w sposób elektroniczny. Po włączeniu zasilania Timexa dźwięk beepera jest; nienaciśnięcie przycisku chwilowego wyłącza beeper, ponowne naciśnięcie włącza beeper, itd.

Aby układ  zminiaturyzować zasadniczo można to zrealizować tylko na dwóch mikroprzekaźnikach + przycisk chwilowy ale jednak pomimo zabezpieczeń dotyczących cewek przekaźnika (indkowanie się przepięć na cewkach podczas wyłączania przekaźnika/ów) lepiej to samo zrealizować na jednym przekaźniku tzw. półprzewodnikowym najczęściej występującym jako 8 nóżkowy w obudowie DIP ew. układ CD4066. Logika sterowania przekaźnikiem to dwa tranzystory lub układ CD4049.
Przekaźnik, jego styki włączone są szeregowo z głośnikiem.

Można też blokować tranzystor Q4, bez przekaźnika.



« Ostatnia zmiana: 2012.08.14, 01:38:28 wysłana przez oj_mix »

djslam

  • *
  • Wiadomości: 17
  • Miejsce pobytu:
    Bydgoszcz
Odp: Wyłączenie dźwięku w Timex 2048...
« Odpowiedź #9 dnia: 2012.08.16, 15:25:29 »
WOW ale temat się rozrósł :)
Do rzeczy...
@andy  nad gniazdem JOYa nie da rady wcisnąć przełącznika, za ciasno - próbowałem.
@Duddie  dobre miejsce ale bez lutowania/cięcia ścieżek w płycie się nie obędzie aby wstawić przełącznik,
@oj_mix fajne... ale jak takie coś zmontować? Jakieś zasilanie potrzebne jest do tego?

Generalnie po głębszym zastanowieniu i wielu próbach ulokowania przełącznika, zgodnie z sugestiami... wybrałem opcję bardzo prostą i nie ingerującą za bardzo w sprzęcik :) Zauważyłem, że nad złączem szeregowym jest bardzo dużo wolnego miejsca. I tam postanowiłem upchnąć  dwupozycyjny przełącznik suwakowy... Odlutowałem jeden kabelek od beepera, następnie wyprowadziłem 2 kabelki do przełącznika - polutowałem całość i... przykleiłem przełącznik na dobrą taśmę dwustronną do wewnętrznej strony obudowy, nad szyną krawędziową.  Przełącznik nie wystaje z otworu oczywiście, jest schowany w głębi tak, aby bez problemu można było podłączyć coś do szyny. Proste i skuteczne rozwiązanie... Później wrzucę zdjęcia z całej operacji i jej wyników.

P.S Wszystkim dziękuję za pomoc i pomysły :)
« Ostatnia zmiana: 2012.08.16, 15:29:55 wysłana przez djslam »

djslam

  • *
  • Wiadomości: 17
  • Miejsce pobytu:
    Bydgoszcz
Odp: Wyłączenie dźwięku w Timex 2048...
« Odpowiedź #10 dnia: 2012.08.16, 18:23:40 »
Fotki z montażu przełącznika...

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4540
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Wyłączenie dźwięku w Timex 2048...
« Odpowiedź #11 dnia: 2012.08.17, 07:50:32 »
Fanie to wygląda ;-) Gratuluję wykonania.