Autor Wątek: Timex - wybielanie klawiszy  (Przeczytany 13521 razy)

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Timex - wybielanie klawiszy
« dnia: 2021.01.07, 10:10:20 »
Kupiłem sobie nowy faceplate do Timexa 2048 i zanim go przykleję na stałe, postanowiłem zrobić jeszcze dwie rzeczy - po pierwsze naprawa niektórych dość ciężko działających klawiszy - tutaj za poradą Maryjana kupiłem sobie tzw zestaw do naprawy pilotów, czyli zestaw małych okrągłych gumek przewodzących i klej - spisuje się to rewelacyjnie i wszystkie klawisze działają teraz super - jak ktoś ma podobny problem to polecam. Druga rzecz to dość mocne zażółcenie większości klawiszy i tutaj mam pewne rozterki. Komputery i klawiatury wybielałem już różne, niczego nie udało mi się zepsuć, no ale co do tych klawiszy z Timexa mam mieszane uczucia - czy ktoś już je wybielał? Nie ma zagrożenia przypadkowego usunięcia chemią tych w sumie dość łatwo ścierających się nadruków? Można to spokojnie do perhydrolu wstawiać?

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Timex - wybielanie klawiszy
« Odpowiedź #1 dnia: 2021.01.07, 10:32:24 »
Z wybielaniem klawiatury Timex'a byłbym nieco ostrożny, bo napisy są malowane na klawiszach i łatwo się ścierają.

Kiedyś regenerowałem pożółkłą i częściowo wytartą klawiaturę TC2048 przyklejając na klawisze naklejki z opisami, jednak nie nie znajdę już tego projektu, bo było to ze dwie awarie HDD temu w moim laptopie domowym. >:(

Zrobiłem kiedyś taki projekt w Corel'u, drukowałem to na białej folii samoprzylepnej potem wycinałem skalpelem i naklejałem na klawisze.

Efekt nie był może idealny, ale dla mnie akceptowalny i wyglądało zdecydowanie lepiej niż powycierane klawisze.
Wszystko jest kwestią odpowiednio precyzyjnego wycięcia folii.

Swoją drogą to można by zamówić takie ponacinane fabrycznie i gotowe naklejki w jakimś zakładzie poligraficznym, ale dla kilku sztuk się to pewnie nie bardzo opłaca, a zapotrzebowanie na to raczej wielkie nie będzie. :(
« Ostatnia zmiana: 2021.01.07, 10:42:59 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Timex - wybielanie klawiszy
« Odpowiedź #2 dnia: 2021.01.07, 11:13:36 »
Hmm, faktycznie gdzieś chyba też widziałem kiedyś ten projekt, trzeba poszukać w takim razie, w razie "w" ;)

EDIT: https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=5044.msg82626#msg82626 link niestety już nieaktywny, jakby ktoś miał jeszcze ten pliczek od kolegi Lasero to proszę udostępnić.
« Ostatnia zmiana: 2021.01.07, 11:27:00 wysłana przez Rzeznik »

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Timex - wybielanie klawiszy
« Odpowiedź #3 dnia: 2021.01.07, 11:49:19 »
Tak, ten też miałem, ale on nie jest wektorowy, miałem też swój stary w Corelu, oba mi niestety przepadły  :(
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Timex - wybielanie klawiszy
« Odpowiedź #4 dnia: 2021.01.07, 14:53:23 »
W moich zasobach znalazłem coś takiego, jak w załączniku.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Timex - wybielanie klawiszy
« Odpowiedź #5 dnia: 2021.01.07, 20:13:59 »
O super, podziękował.

oj_mix

  • **
  • Wiadomości: 51
Odp: Timex - wybielanie klawiszy
« Odpowiedź #6 dnia: 2021.01.08, 02:36:29 »
Dodam, że jest to dokładnie ten sam plik umieszczony wyżej jaki był umieszczony na drive.google.com

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Timex - wybielanie klawiszy
« Odpowiedź #7 dnia: 2021.01.08, 11:36:31 »
Ja dopiszę, że po jednym dniu w perhydrolu nadruki na klawiszach trzymają się dobrze, nic się nie rozmazuje i nie znika. Zobaczymy za parę dni.

Skinner

  • ****
  • Wiadomości: 367
  • Miejsce pobytu:
    Wlkp PL
Odp: Timex - wybielanie klawiszy
« Odpowiedź #8 dnia: 2021.01.08, 13:56:43 »
A próbował ktoś czegoś takiego?

https://swiatmodeli.eu/pl/p/Papier-do-druku-kalkomanii-atrament-bezbarwny/1533
https://swiatmodeli.eu/pl/p/Papier-do-druku-kalkomanii-laser-bezbarwny/1532

Korzystając z np. załączonego wcześniej szablonu można by chyba osiągnąć ładny i trwały efekt.
2x 48k+, +2, HQ48 (under construction)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Timex - wybielanie klawiszy
« Odpowiedź #9 dnia: 2021.01.08, 14:00:32 »
Ciekawy choć drogi ten papier, jednak w przypadku żółtych klawiszy Timex'a może to nie mieć sensu, bo będzie ładny opis na nadal pożółkłym klawiszu bo to jest przeźroczysty materiał  ;D
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Timex - wybielanie klawiszy
« Odpowiedź #10 dnia: 2021.01.08, 15:45:44 »
Powolutku powolutku, zaczynają żółć "puszczać" ale jeszcze ze kilka dobrych dni muszą "popływać".

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Timex - wybielanie klawiszy
« Odpowiedź #11 dnia: 2021.01.08, 15:48:52 »
Niestety często żółć z czasem lubi powracać...  :-X
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Timex - wybielanie klawiszy
« Odpowiedź #12 dnia: 2021.01.08, 16:01:40 »
Niestety często żółć z czasem lubi powracać...  :-X

To się refluks nazywa i są na to lekarstwa ;)

Ciekawy choć drogi ten papier, jednak w przypadku żółtych klawiszy Timex'a może to nie mieć sensu, bo będzie ładny opis na nadal pożółkłym klawiszu bo to jest przeźroczysty materiał  ;D

Ale papier się ściera, łącznie z tym, co jest na nim nadrukowane.
W sumie można by to jeszcze po wydrukowaniu lakierować czy laminować, ale nie sądzę, by to ładnie wyglądało.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Timex - wybielanie klawiszy
« Odpowiedź #13 dnia: 2021.01.08, 16:28:47 »
Na ten plastikowy refluks to chyba lepszy niż jakikolwiek inny lek jest biały lakier w spraju ;)

Co do naklejek to jak się je ładnie wytnie i prosto przyklei to też potem i ładnie wygląda :D

Ściera się wszystko, nawet fabryczny druk na klawiszach, polakierowana przed naklejeniem folia winylowa ma szanse trochę jednak wytrzymać. Robiłem tak kiedyś naklejkę na faceplate w gumiaku i powiem że po pół roku używania zdaje to egzamin.

Idealnie byłoby mieć możliwość zrobienia grawera laserem, ale to poza moim zasięgiem.
« Ostatnia zmiana: 2021.01.08, 16:36:33 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Timex - wybielanie klawiszy
« Odpowiedź #14 dnia: 2021.01.08, 16:44:23 »
Niestety często żółć z czasem lubi powracać...  :-X
Z tym to różnie bywa, w zależności od poszczególnych modeli retro, na własnych przykładach to klawka z Amigi 600 np potrafi ponownie zżółknąć już po 1-1,5 roku ale np klawka z CPC 6128 to już  czwarty rok i dalej biała. Podobnie Sam Coupe, całego wybielałem i się "trzyma" już 3 rok. Z Timexem to mój pierwszy raz, poczekamy, zobaczymy ;)