Autor Wątek: Błędy w ZX Spectrum  (Przeczytany 8667 razy)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Błędy w ZX Spectrum
« Odpowiedź #15 dnia: 2013.09.20, 14:20:23 »
Zastanawiam się które z tych błędów rzeczywiście były uciążliwe, bo w Amstradowym Basicu jest ich kilka, raz gdzieś o tym czytałem, ale tylko jeden był ciut uciążliwy i wymagał pamiętania o nim. A mianowicie gdy zmienia liczbę hexadecymalną na dziesiętną to jeśli jest większa niż &7FFF to wynik jest ujemny. Trzeba o tym pamiętać gdy podajesz adres komórki w postaci zmiennej a nie bezpośrednio. Zresztą sam zauważyłem że coś źle to robi zanim wyczytałem, że ten typ już tak ma. A reszty błędów nawet nie zapamiętywałem bo nie były dla mnie istotne. :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Błędy w ZX Spectrum
« Odpowiedź #16 dnia: 2013.09.20, 14:50:16 »
Cytuj
Zastanawiam się które z tych błędów rzeczywiście były uciążliwe

Szczerze mówiąc to w czasach gdy byłem szczęśliwym posiadaczem Spectrum nigdy nie miałem problemu z żadnych z tych błędów.

Inna sprawa że pisałem wtedy bardzo proste programiki, nie robiłem nic na styku Basica i asemblera (gdzie chyba jest najwięcej problemów) i chyba po prostu nie miałem szansy na żaden z tych błędów natrafić.

A teraz, cóż, Basic służy mi wyłącznie do uruchamiania programów w asemblerze ;) więc o błędach w Basicu mogę spokojnie zapomnieć

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Błędy w ZX Spectrum
« Odpowiedź #17 dnia: 2013.09.20, 16:00:24 »
Zastanawiam się które z tych błędów rzeczywiście były uciążliwe, bo w Amstradowym Basicu jest ich kilka, raz gdzieś o tym czytałem, ale tylko jeden był ciut uciążliwy i wymagał pamiętania o nim. A mianowicie gdy zmienia liczbę hexadecymalną na dziesiętną to jeśli jest większa niż &7FFF to wynik jest ujemny.

It's not a bug, it's a feature!
Tak właśnie sie zapisuje liczby ze znakiem w systemie U2.

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: Błędy w ZX Spectrum
« Odpowiedź #18 dnia: 2013.09.21, 05:00:17 »
A co to mogło być w moim dawnym zestawie Timex 2048 + AY
Co któreś włączenie chip nie grał czysto, jakby co przerwanie był resetowany. Zamiast prostego beeeep było brrrrrp,
pamiętam że wspominali też o tym chyba w Bajtku.
AY Music, ULA plus.