Autor Wątek: ZX Spectrum uszkodzony, działa nie do końca  (Przeczytany 9314 razy)

elekdj

  • *
  • Wiadomości: 10
ZX Spectrum uszkodzony, działa nie do końca
« dnia: 2016.01.02, 23:26:52 »
Witam

Mam problem z tym komputerem uruchamia się, ale podczas startu przez sekundę pokazują się małe prostokąty lub paski.

Następnie pokazuje się normalny ekran z napisem. Można wpisywać komendy, niby wszystko działa.

Mam inny egzemplarz tego komputera i początku nie ma tych prostokącików, gry działają.

W tym uszkodzonym, mogę grę wgrać, wczytuje się, pierwszy obrazek z gry pokazuje się cały.

W momencie zakończenia wczytywania gra już się nie uruchamia, pokazuje przeważnie jakiś bład lub zawiesza się cicho piszcząc w buzerze.

Zdjęcie płyty głównej w linku:

https://picasaweb.google.com/117112012209227194953/ZdjeciaZxSpectrum?authuser=0&authkey=Gv1sRgCND65f2v7veeQg&feat=directlink
 
Widać tam, że ktoś kiedyś naprawiał, są wymienione na dole płytki kostki pamięci.

Nie naprawiałem ZX spectrum. Inne sprzęty tak.

Nie wiem od czego tu zacząć? Na pewno są stare kondensatory, może od tego?

Scalaki jakbym chciał wylutować to najlepiej hot-air?

Szkoda mi tego kompa, bo udało mi się naprawić folię klawiatury, a to też niezły wyczyn :) Udało się lakierem przewodzącym.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum uszkodzony, działa nie do końca
« Odpowiedź #1 dnia: 2016.01.02, 23:31:26 »
Wygląda na to, że któraś pamięć padła. Objawy kojarzą mi się z górnym RAM-em.
A z tym hot airem to bym bardzo uważał, chyba że masz doświadczenie.

elekdj

  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: ZX Spectrum uszkodzony, działa nie do końca
« Odpowiedź #2 dnia: 2016.01.02, 23:37:53 »
Górny ram, które to kości?

Można poobcinać nóżki i przylutować w to miejsce inną kość. Wtedy hot-air niepotrzebny by był.

Nie wiem ,czy mam takie części. Może od starych komputerów pc 286, bym coś miał.


trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum uszkodzony, działa nie do końca
« Odpowiedź #3 dnia: 2016.01.02, 23:40:30 »
Osiem identycznych kostek poniżej procesora, TMS5432 zapewne ;)

Michilus

  • *
  • Wiadomości: 34
  • Miejsce pobytu:
    Za Wielka Woda
  • Polish Viking !
Odp: ZX Spectrum uszkodzony, działa nie do końca
« Odpowiedź #4 dnia: 2016.01.03, 05:25:07 »
Odnosnie wylutowywania to w moim przypadku (Timex 2048) najbardziej pomogla plecionka i odsysacz.
Doksztalcilem sie tez troche pytajac tu na formu oraz ogladajac odpowiednie filmiki na YT
np  (https://www.youtube.com/watch?v=GeZ8LZ3_-p0)
Pozdrawiam MichilUS

TC2048, TS2068, C64, ZX Spectrum + / +3 :)

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: ZX Spectrum uszkodzony, działa nie do końca
« Odpowiedź #5 dnia: 2016.01.03, 07:51:08 »
Zacząłbym od sprawdzenia czy napięcie +12V dla dolnego RAM nie jest zbyt wysokie.
Pamięci 4116 przy zbyt wysokim napięciu zaczynają dawać takie dziwne objawy.
Pomoże wymiana elektrolitów w przetwornicy.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

elekdj

  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: ZX Spectrum uszkodzony, działa nie do końca
« Odpowiedź #6 dnia: 2016.01.03, 08:55:37 »
Dzięki za zainteresowanie tematem. Naprawdę jestem wdzięczny.

Lubie naprawiać ogólnie sprzęt retro w wolnych chwilach. W miarę proste naprawy, pewnie zacznę od tych napięć i wymiany kondensatorów. Sprawia to wielką radość jak ruszy taki sprzęt i  działa w pełni po tylu latach.

Zdobyłem takie dwa zx spectrumy jednego sobie zostawię. Drugiego raczej sprzedam. Kupię sobie jakąś Amigę pewnie, bo jestem na Amidze wychowany :)
Uwielbiam też poznawać inny sprzęt retro.

Ta jedna sztuka jest w bardzo dobrym stanie wizualnym, karton, zasilacz wszystko oryginalne.

Wczoraj po raz pierwszy w życiu uruchomiłem grę na zx spectrum i byłem zachwycony. Grafika mimo, że ma tak małą paletę barw jest super.

Postaram sie informować o postępach tej naprawy.

elekdj

  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: ZX Spectrum uszkodzony, działa nie do końca
« Odpowiedź #7 dnia: 2016.01.03, 19:32:42 »
Niestety wymiana elektrolitów chyba nie pomogła, bo raz udało mi się wczytać grę, ale raz tylko.

Może zimny lut gdzieś jest, albo faktycznie któraś z tych kości pamięci lub nie umiem wgrywać dobrze programem   k7zx.

Nie będę miał czasu zdobywać tych kości pamięci, są w starych płytach głównych, patrzyłem u siebie nie mam takich.

Pewnie wkrótce wystawie go na Allegro, ktoś sobie poradzi jeśli ma te kości pamięci i czas.


Boyo

  • *****
  • Wiadomości: 751
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum uszkodzony, działa nie do końca
« Odpowiedź #8 dnia: 2016.10.03, 10:14:36 »
Podczepiam się do tego wątku.
Sprzedający pisze, że nie działa klawiatura w Gumiaku, ale po tych 2 żółtych kwadratach ze zdjęcia wnioskuję, że nie koniecznie awarii uległa membrana, może być coś większego i prawdopodobnie komputer "zwisł" na starcie.
Możecie pokusić się o diagnozę problemu ? Zdjęcie poniżej.
Dzięki.
ZX81 / 2x ZX Spectrum 48kB / 3x ZX Spectrum+ 48kB / Inves Spectrum+ / ZX Spectrum+ 128kB / 2x ZX Spectrum +2 / ZX Spectrum +2A Action Pack / ZX Spectrum +3 / Didaktik Gama / TC 2048 / 2x JustSpeccy 128K
A500 2,5MB RAM Gotek HxC / A1200 Blizzard 1220/4+ADD4

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: ZX Spectrum uszkodzony, działa nie do końca
« Odpowiedź #9 dnia: 2016.10.03, 11:23:33 »
Przypuszczalnie problem z pamięcią obrazu , może jakiś 4116 świruje
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: ZX Spectrum uszkodzony, działa nie do końca
« Odpowiedź #10 dnia: 2016.10.03, 11:54:05 »
Taki objaw jest jak przetwornica daje za wysokie napięcie +12V na kostki 4116.
Do wymiany dwa kondensatory na +12V i najczęściej to już wystarcza.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Alfa_33

  • *
  • Wiadomości: 27
  • Miejsce pobytu:
    Piaseczno
Odp: ZX Spectrum uszkodzony, działa nie do końca
« Odpowiedź #11 dnia: 2016.10.28, 21:13:35 »
To i ja się przypnę do tego wątku.
Dziś miał być ten pierwszy raz po latach - sam na sam z ZX Spectrum+, kaseta z grami przygotowana, magnetofon - Philips AQ1001 (wygląda retro), kabel do magnetofonu oryginalny od ZX...
Po kilku próbach z regulacją głośności poszło już bez - tape error.
Na pierwszy ogień poszedł Arkanoid - wgrywa, wszystko ok. Pojawia się "okno startowe" leci czas, ładuje się - koniec czasu i ..... ciemność widzę, ciemność. Reset jeszcze raz i... to samo.
Druga gra, nie pamiętam jaka - "okno startowe", koniec wgrywania i reset całości
Trzecia, to samo.

Dalej już nie próbowałem - poczytałem forum.
Przemierzyłem napięcia na 4116 i mam następujące:
-5,13V
+11,83V
+4,94V

Kondensatory przetwornicy wymienić?? (które to?) czy może padło coś innego?
A miało być tak pięknie :(

Jacek

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum uszkodzony, działa nie do końca
« Odpowiedź #12 dnia: 2016.10.28, 21:21:43 »
Najlepiej wymienić WSZYSTKIE elektrolity. Bo one się po prostu starzeją.
Skoro to plus, to pewnie płyta Issue 4 lub 6 z jakąś literką. Jest napisane na płycie. Sprawdź, a dokompletujemy kondensatory do tego. Dość często bywam w Piasecznie, więc mogę Ci podrzucić komplet do podmianki :)

Jak masz problemy z odpalaniem gier, to prawdopodobnie padła któraś pamięć RAM. Naprościej to sprawdzić odpalając program diagnostyczny: https://github.com/brendanalford/zx-diagnostics/wiki/Firmware

Alfa_33

  • *
  • Wiadomości: 27
  • Miejsce pobytu:
    Piaseczno
Odp: ZX Spectrum uszkodzony, działa nie do końca
« Odpowiedź #13 dnia: 2016.10.28, 21:29:51 »
4S.
Pracuję w Warszawie, więc można się spotkać bliżej Ciebie.

Jutro sprawdzę ZX programem.
Jacek

flypeter

  • ****
  • Wiadomości: 415
  • Miejsce pobytu:
    KUJ-POM
Odp: ZX Spectrum uszkodzony, działa nie do końca
« Odpowiedź #14 dnia: 2016.10.28, 21:34:35 »
Zrob test wg tego (tak na szybko):
Computer will not load games or run games properly, but goes through all the correct sequences, ie Loading bars show OK, find Program name, perhaps shows Screen picture, then locks up or resets. Then this is most certainly a RAM fault. To see how much RAM the computer can find and in theory use. Now enter this line of program (no line numbers required).

PRINT PEEK 23732 + PEEK 23733 * 256 (Enter)

If the computer is a 16k (upper 32k not fitted, only a very few of these are around), the answer printed on screen should be 32767. If the computer has 48k, then the answer should be 65535, if all is well with RAM.
ZX81, ZX 48k/+/128+2/2A/+3, QL, TC 2048, UK2086, Harlequin | Atari 8/16-bit | Commodore 8/16-bit | CPC | MSX | TI99/4 | Acorn Electron, BBC Master Compact | Mac Classic, PowerMac 6100, Apple II+ | Elwro 800 Junior | Meritum | Robotron A5105 | Oric-1 | 8088/80286/80386/80486/Pentium I-IV