Autor Wątek: Klawiatura kontaktronowa do ZX Spectrum  (Przeczytany 21774 razy)

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1065
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Klawiatura kontaktronowa do ZX Spectrum
« dnia: 2012.03.31, 23:09:17 »
Witam!

Ponieważ w tak zwanym międzyczasie trafiło mi się L-4 postanowiłem nieco też dokończyć zaległe konstrukcje. Kilka lat temu kupiłem na allegro (zapewne od któregoś z Forumowiczów) klawiaturę kontaktronową od Mery. Leżała, coś czasem doszyłem, przewierciłem, itp.

Zacząłem od wylutowania z Trumny gniazdek do folii i zastąpienia ich typowymi kołeczkami:



Ponieważ brakowało czasu po wlutowaniu łączówek i ominięciu modulatora płytka wróciła do obudowy i na półkę.
Klawiatura od czasu do czasu a to dostała nowy kabelek, a to była plastyka ścieżki czy przemieszczanie klawiszy... W każdym razie zabawy po 10-25 minut:
1) Uszycie wierszy i kolumn
2) Przewiercenie ścieżek znajdujących się od strony klawiszy
3) Dolutowanie przewodów z łączówkami
4) Odszukanie zwarć i wymiana niesprawnego kontaktrona
5) Próby - za 1 razem walka ze zwarciem wierszy - trwało to trochę ale udało się.
6) Ponieważ na klawiaturze były , . ; : i nieco innych klawiszy postanowiłem zaeksperymentować - klawisz zwierał przez diody 2 kolumny lub 2 wiersze - zadziałało, mimo użycia ordynarnych 1N4007 (w niedziele sklepy niestety są zamknięte, a diodek kiedyś kupiłem kilogram, ze względu na braki w sklepach)
7) Wybór padł jeszcze na Edit, Break i Delete - zadziało, ale w ramach zemsty za lutowanie podczas L-4 Z80A padł (sam, bez mojej mojej pomocy, klawisze lutowałem na podłodze, przy okazji podziękowania dla Yarka za szybką, zdalną diagnozę) więc tylko wylutowałem zbędne klawisze:



8) Dziś wylutowałem zarzęchanego proca i przy okazji ROM i zapodałem precyzyjne podstawki. Zagadało mimo proca Z8400APS Ziloga - oznaczony poniżej jako Z80 CPU ale wg jednego z portali jednak 4Mc. Omyłkowo zamiast do Composite Video podłączyłem do jednego z cinchów od Component Video - idealny obraz, jak na emulatorze (ale cz-biały). Pozostaje "doszyć" jeszcze część numeryczną...
« Ostatnia zmiana: 2012.04.11, 16:10:46 wysłana przez andy »
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

tdu

  • *****
  • Wiadomości: 926
  • Miejsce pobytu:
    Gdansk
    • Nasze Wędrowanie
Odp: Klawiatura kontaktronowa do ZX Spectrum
« Odpowiedź #1 dnia: 2013.12.16, 09:34:16 »
Hej Andy !

Mam pewne pomysły z klawiaturą i jestem ciekaw jak rozwiązałeś
problem  z obsługą dwu przyciskowych klawiszy typu : ;

Piszesz o bramkach i diodach, przedstaw może gotowe rozwiązanie
po co wyważać otwarte drzwi.

Mały schemat na przykładzie jednego klawisza wystarczy. 
ZX81/ZX 48k/Zx48k+/ZX +2/ZX +2A/+3/TC2048/FDD3000/FDD5000/3"/3,5'/5,25'/Beta 48k Apina/D+/GP50s/DIVIDE CF/Masterface/Polbasic SamCoupe QL CPC6128/N100 MSX-SVI738  MSX2-VG8235

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1065
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Klawiatura kontaktronowa do ZX Spectrum
« Odpowiedź #2 dnia: 2013.12.16, 16:11:08 »
Coś w tym stylu:
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

tdu

  • *****
  • Wiadomości: 926
  • Miejsce pobytu:
    Gdansk
    • Nasze Wędrowanie
Odp: Klawiatura kontaktronowa do ZX Spectrum
« Odpowiedź #3 dnia: 2013.12.16, 20:11:09 »
Andy, coś ci się nie udało, biała plama.

A wracając do tematu, obsługa klawiszy tego typu polega na kolejnym
naciśnięciu dwóch klawiszy aby uzyskać pożądany efekt.

W plusie dwuwarstwowa folia determinuje właściwą kolejność naciskania klawiszy.
A jak to zrobić w przypadku kontaktronu, pojedynczego.
Wydawało mi się że trzeba zrobić jakiś układ opóźniający, imitujący wciskanie klawiszy po kolei.

A tu się okazuje że można zrobić to wciskając jednocześnie dwa klawisze, stosując tylko oddzielające je diody.

Można by do tego dojść samemu, ale po co jak już ktoś to rozpracował...
ZX81/ZX 48k/Zx48k+/ZX +2/ZX +2A/+3/TC2048/FDD3000/FDD5000/3"/3,5'/5,25'/Beta 48k Apina/D+/GP50s/DIVIDE CF/Masterface/Polbasic SamCoupe QL CPC6128/N100 MSX-SVI738  MSX2-VG8235

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1065
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Klawiatura kontaktronowa do ZX Spectrum
« Odpowiedź #4 dnia: 2013.12.16, 22:19:30 »
Obrazek widać bez problemu na linie i m$ - w razie czego zapisz obrazek i otwórz w jakimś programie graficznym. Jest to plik .png. Diody zadziałają tylko 1 wiersz i 2 kolumny lub vice versa. W przypadku kontaktronów wiele obudów pozwala na zmieszczenie 2 rurek i magnesów, ale może być problem z synchronizacjią (np. strzałki, cudzysłów) - chyba trzeba by celować, która z rurek łapie pierwsza....
« Ostatnia zmiana: 2013.12.16, 22:40:48 wysłana przez andy »
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

tdu

  • *****
  • Wiadomości: 926
  • Miejsce pobytu:
    Gdansk
    • Nasze Wędrowanie
Odp: Klawiatura kontaktronowa do ZX Spectrum
« Odpowiedź #5 dnia: 2013.12.16, 22:42:28 »
Teraz widze, przedtem go nie było !

Musze to w praktyce przetrenować, coś za prosto by to było.
Zamiast robić dwuwarstwową folię to by Sinclair ten patent zastosował,
byłoby taniej i pewniej.

Kiedyś miałem w ręku klawiaturę f-my Polbrit z twardymi klawiszami
tam na każdej linii były tranzystory, niestety schematu nie skopiowałem.
(może jeszcze ją znajde)
ZX81/ZX 48k/Zx48k+/ZX +2/ZX +2A/+3/TC2048/FDD3000/FDD5000/3"/3,5'/5,25'/Beta 48k Apina/D+/GP50s/DIVIDE CF/Masterface/Polbasic SamCoupe QL CPC6128/N100 MSX-SVI738  MSX2-VG8235

jpomiar

  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Klawiatura kontaktronowa do ZX Spectrum
« Odpowiedź #6 dnia: 2013.12.17, 18:30:59 »
Był swojego czasu w czasopismie Informik opis wykonania układu do podłączenia normalnej klawiatury do ZX Spectrum.
Jednak nie pamietam w którym to było numerze, a czasopisma jakis czas temu "odleciały w niebyt".

Pozdrawiam

jpomiar

bzyku997

  • *
  • Wiadomości: 12
  • Miejsce pobytu:
    Szydłowiec-jeszcze mazowieckie
Odp: Klawiatura kontaktronowa do ZX Spectrum
« Odpowiedź #7 dnia: 2013.12.17, 20:49:34 »
Witam.
Przepraszam że się nie przywitałem jeszcze w odpowiednim dziale...ale jakoś tak wyszło i jest to mój pierwszy post na forum.
W tej chwili walczę z tym samym problemem i zdaje się że znam receptę na rozwiązanie problemu klawiatury do zx...proponuję odnieść się do oryginału dokumentacji klawiatury ruskiego klona o nawie "BAJT". Dość zgrabnie to zostało wykombinowane i przy użyciu dostępnych elementów. Ciekawa kompilacja bramek OR i AND oraz NOT i NAND. Sam w chwili obecnej "ożywiam nieboszczyka"  którego ocaliłem ze śmietnikowej otchłani  :D W moim przypadku klawiatura kontaktowa wydłubana ze starej AT uprzednio pozbawiona procka i odpowiednie przekrosowanie ścieżek dało pożądany efekt...na ten czas zwykłe bramki 7400, 7404 i 74HC08 dają poprawne funkcjonowanie klawiszy specjalnych dostępnych w ZX plus... całość puki co zlepione na pająka. W przyszłości planuję nową kompaktową pcb kawiatury wraz z koderami klawiszy specjalnych. Na chwilę obecną przenoszę kodery na płytkę uniwersalną i zaczynam "powrót do przeszłości"
Pzdr.

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1065
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Klawiatura kontaktronowa do ZX Spectrum
« Odpowiedź #8 dnia: 2013.12.17, 22:20:32 »
Witaj!
Czekamy na jakieś foto, nawet "pająka" ;) Zabawa w bramki jest zawsze przednia.

Najpierw planowałem wykorzystać ze względu na mały pobór mocy klucze analogowe 4066, ale ponieważ znawcy twierdzili że "niedasię" samymi zwykłymi diodami to postanowiłem sprawdzić z przekory ;)  Np. cudzysłów można też zrobić za pomocą 2 transoptorów - pobór prądu trakcie naciskania. Klawisze do plusa można oczywiście "uszyć" jako układzik diodowo - transoptorowy, może kiedyś to uskutecznię... Przy okazji można podłączyć joysticki Sinclair I i II orac Cursor wykorzystując transoptory "naduszające" klawisze numeryczne.
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

bzyku997

  • *
  • Wiadomości: 12
  • Miejsce pobytu:
    Szydłowiec-jeszcze mazowieckie
Odp: Klawiatura kontaktronowa do ZX Spectrum
« Odpowiedź #9 dnia: 2013.12.17, 23:19:22 »
Zabawa w opto to chyba ślepa droga...za dużo pojedynczych detali  :-\ W załączniku wycinek schematu orientalnej klawiatury zza Buga, który to stał się inspiracją w poszukiwaniu rozwiązania problemu. Odpowiednie opóźnienie podczas załączenia funkcji klawisza specjalnego zapewnie realizowane jest przez naturalną właściwość bramki logicznej jaką jest jej propagacja...chyba nie bez kozery na linii A8-A15 zastosowali negatory. Dalej masz kaskadę spełniającą określony warunek aby funkcja została załączona. Dokończę projekt i dopicuję całość to się pochwalę efektem. Puki co klawisze takie jak " , : oraz DELETE śmigają jak trzeba  :P

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Klawiatura kontaktronowa do ZX Spectrum
« Odpowiedź #10 dnia: 2013.12.17, 23:42:35 »
Ciekawe, zrobiłem sobie kiedyś klawiaturę na mikroswitchach, a klawisze dodatkowe były zrealizowane wyłącznie na diodach. Nie było potrzeba żadnych opóźnień, bo procedura w ROM czyta całą matrycę klawiatury, a dopiero potem ją "interpretuje" (tzn. zamienia na kod klawisza). Bardzo rzadko się zdarza (ale się jednak zdarza), by kliknąć klawisz dodatkowy w takim momencie, by jego stan był odczytany bez shifta.
Ale jeśli ktoś się uprze... Jednak zamiast jakichś partyzanckich opóźnień, moim zdaniem lepiej jest zastosować przerzutniki, setowane linią - zależnie od funkcji klawisza - A15 dla SS lub A8 dla CS.

bzyku997

  • *
  • Wiadomości: 12
  • Miejsce pobytu:
    Szydłowiec-jeszcze mazowieckie
Odp: Klawiatura kontaktronowa do ZX Spectrum
« Odpowiedź #11 dnia: 2013.12.18, 15:54:56 »
A zadziała taki matrix na diodach...jeśli się mylę to mnie poprawcie...architektura ZX jest utrzymana w standardzie TTL...spadek napięcia na diodzie 0,6V...zakładając że za diodą jest poziom H o wartości 4,5V... to chyba za mało aby zmieścić się w widełkach prawidłowego stanu. Poza tym szybkość samej diody...jeśli to zwykła dioda to raczej kiszka będzie. Przerabiałem kiedyś podobne wariacje z prockami rodziny 51...zapewniam że w TTL buforowanie sygnału diodą to kiepski pomysł...tak samo niefortunny jak bezpiecznik 100mA na zasilaniu +5V  :D Nie twierdzę że nie zadziała...ale ile razy zdurnieje przy okazji...bozia wie  ::)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Klawiatura kontaktronowa do ZX Spectrum
« Odpowiedź #12 dnia: 2013.12.18, 16:21:37 »
Tu masz podane napięcia w standardzie TTL:

http://pl.wikipedia.org/wiki/TTL_%28elektronika%29

5V to jest tylko napięcie zasilania, standardowe napięcie wyjściowe bramki w stanie H to 3,6V, a napięcie wejściowe interpretowane jako H to minimum 2,4V. Czyli masz "okienko" 1,2V, jedna dioda nic tu nie zepsuje w logice.
A co do czasu przełączania - CPU wystawia adres na szynę, a następnie odczytuje stan linii danych w kolejnym takcie, więc jest 250 nanosekund (licząc zegar 4 MHz) na zadziałanie logiki diodowej. Aż nadto. Typowa dioda przełączająca (1N4148) potrzebuje tylko 4 nanosekund.

tdu

  • *****
  • Wiadomości: 926
  • Miejsce pobytu:
    Gdansk
    • Nasze Wędrowanie
Odp: Klawiatura kontaktronowa do ZX Spectrum
« Odpowiedź #13 dnia: 2013.12.18, 19:42:07 »
Ja mam taki pomysł na klawiaturę do plusa, żeby zamiast folii, wstawić typowe microswitche.
Na allegro są juz od 25gr (wysokosc 4,3mm), są też niższe ale droższe.
Zamiast blachy pod klawiszami wstawić laminat z odpowiednimi ścieżkami,
nalutować switche i uwzględnić od razu miejsce na matrycę diodową.

Może być trochę za mało miejsca (na wysokość), ale może dałoby się lekko w dół opuścić,
plytkę ze switchami, 1mm może 2mm, nie robiłem jeszcze pomiarów.

Co o tym myślicie ?
ZX81/ZX 48k/Zx48k+/ZX +2/ZX +2A/+3/TC2048/FDD3000/FDD5000/3"/3,5'/5,25'/Beta 48k Apina/D+/GP50s/DIVIDE CF/Masterface/Polbasic SamCoupe QL CPC6128/N100 MSX-SVI738  MSX2-VG8235

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Klawiatura kontaktronowa do ZX Spectrum
« Odpowiedź #14 dnia: 2013.12.18, 20:06:31 »
Wieki temu w ten sposob zrobilem sobie klawiature do Atari XE. Tylko bez pcb, mikrostyki klejone na super glue do dolnej blachy a calosc okablowana kynarem. To bylo jedyne Atari z clickiem na klawiaturze .

Tdu , folia do plusa u Richa kosztuje ile? 100 PLN? I ma sie  pare lat spokoju, do tego sprzet nadal orginalny. Dla mnie nie warto sie szarpac.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993