Autor Wątek: Junior nie daje synchro  (Przeczytany 21105 razy)

dely

  • ***
  • Wiadomości: 160
  • Miejsce pobytu:
    Radom
  • Trzcinowy Zakapior
    • atari.area
Odp: Junior nie daje synchro
« Odpowiedź #30 dnia: 2023.09.09, 09:48:25 »
BUMP. Czy może ktoś ma Juniora i oscyloskop i jest w stanie odczytać, czy Wasze Juniory również nie dobijają do 50 Hz?
Z drugiej strony barykady ~ http://www.atari.org.pl/

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Junior nie daje synchro
« Odpowiedź #31 dnia: 2023.09.09, 11:36:51 »
U mnie podobnie, jest też problem z synchronizacją pionową, część moich nowszych TV/LCD nie potrafi z tym zagadać i obraz się rozjeżdża w pionie.
Gdzieś wyczytałem że to podobno typowe dla Juniora bo ma niedokładnie zrobione timingi.
Generalnie ten typ tak raczej ma, można by coś próbować kombinować z odstrajaniem generatora kwarcowego tylko nie wiem czy wtedy nie rozjedzie się też synchronizacja pozioma. ;)
« Ostatnia zmiana: 2023.09.09, 11:48:05 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

dely

  • ***
  • Wiadomości: 160
  • Miejsce pobytu:
    Radom
  • Trzcinowy Zakapior
    • atari.area
Odp: Junior nie daje synchro
« Odpowiedź #32 dnia: 2023.09.09, 12:18:48 »
Żeby tylko z nowszymi nie działał...

- Commodore 1081 (CRT) - nie działa
- Atari 1435 (CRT) - nie działa
- Daewoo 14" (CRT) - nie działa
- Sony Trintron 14" (CRT) - nie działa
- LG Flatron 1721 (LCD, z którym działa wszystko, nawet Amigi/ST przez VGA) - nie działa
- żaden z używanych przeze mnie nowoczesnych LCD podłączonych przez Medusę - nie działa
- Philips 14" CRT uratowany przed przekazaniem na elektrozłom - DZIAŁA jako jedyny.

Dlatego jestem ciekawy jaką wartość synchronizacji pokazują Wasze Juniory.
Z drugiej strony barykady ~ http://www.atari.org.pl/

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Junior nie daje synchro
« Odpowiedź #33 dnia: 2023.09.09, 13:36:33 »
Akurat w monitorze Commodore 1081 można chyba wyregulować synchro H i V na gałkach z tyłu lub z przodu, próbowałeś nimi kręcić ?

Kiedyś może dokopię do swojego Juniora by się temu bliżej przyjrzeć i go w pełni uruchomić, ale na razie musi poczekać w archeo. ;)

Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

dely

  • ***
  • Wiadomości: 160
  • Miejsce pobytu:
    Radom
  • Trzcinowy Zakapior
    • atari.area
Odp: Junior nie daje synchro
« Odpowiedź #34 dnia: 2023.09.10, 20:21:43 »
Eureka. Chciałem kręcić potencjometrami, jak zasugerował @damik i zauważyłem, że przecież 1081 ma wejście DIN z poziomami TTL do C128, podłączyłem tam zamiast do SCART i niespodzianka.



Bardzo dziękuję za pomoc :)

Z drugiej strony barykady ~ http://www.atari.org.pl/

mkamzierczak

  • SZUKAM: ogólnie polskiego sprzętu informatycznego, Meritum 3, Jantar 0801, Karata już nie szukam :)
  • ****
  • Wiadomości: 454
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • Wszystko się znajdzie, to tylko kwestia czasu...
    • Polskie Komputery
Odp: Junior nie daje synchro
« Odpowiedź #35 dnia: 2023.09.13, 12:21:07 »
Ja próbowałem podłączyć Juniora do Neptuna 557B, czyli dedykowanego "monitora" 24" i oryginalnym kablem, ale obraz jest pozbawiony kolorów i układy w okolicy złącza DIN na płycie Juniora dziwnie zaczęły się grzać... aż pachniało laminatem :D
Elkor Karat, Elwro 800 Junior, Elwro 800-2 Junior, Elwro 800-3 Junior, Meritum I, Meritum II, Meritum 3, ComPAN 8, MK45, IMPOL-II, Bosman 8, Elwro 500,  Elwro 600, Cobra, Elwro 801AT, Mazovia 1016, ITM PC 80, MERA 100, MERA 400, Mister Z80 MSA-80, MSM-1, Computex CX-80, IMZ-80