Autor Wątek: "CPCdiscXP" a dyskietka 3,5' czy wam to dobrze działa.  (Przeczytany 21575 razy)

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd

Ma ktoś doświadczenia z tym programem , problemem jest formatowanie i zapisywanie dyskietek(przynajmniej u mnie) :'(

Pierwszy kontakt z programem miałem z dwa lata temu , dorobiłem dodatkową stację 3,5" , miałem trochę
starych (bardzo) dyskietek , większość udało się w pełni sformatować bez błędów ,te z błędami odłożyłem ,mogłem w/w programem nagrywać amsrtadowskie obrazy dyskietek i wczytywać/kopiować.Potem to sprzedałem i był spokój. Ostatnio znowu wziął mnie temat z powodu dodatkowych okoliczności.
Nie wiem co jest grane ale program CPCdiscXP nie jest pewny w działaniu albo powoduje to konfiguracja mojego stacjonarnego PC. Nabyłem trochę dyskietek 3,5' 2DD (po Amidze) i za diabła nie mogę ich sformatować w/w programem , zawsze są jakieś blędy przy sprawdzaniu w jednej z opcji programu.
Co ciekawe jesli weźmiemy taką dyskietkę i sprawdzimy jej poprawność na na oryginalnym amstradzie programem MultiMark lub disckit 3 to dyskietka jest dobra  i tak jest rzeczywiście bo można przenieść pliki na nią ze stacji np A , a potem na tak skopiowanej dyskietce uruchamiać i nie ma problemów.

Biorąc poprawnie sformatowaną i sprawdzoną dyskietkę 3,5' na amstradzie i sprawdzając na PC programem CPCdiscXP otrzymujemy mniej lub więcej błędów ale próbując wgrać plik.DSK otrzymujemy komunikaty o błędnych sektorach ale niektóre dyskietki po przeniesieniu na oryginalny CPC się uruchamiają(zależy to chyba gdzie były te sygnalizowane złe sektory , bo często pliki na obrazie zajmują kilka lub kilkanaście  kB co stanowi nikły procent pojemności i może  te małe pliki na nie nie trafiają)


Podobnie jest z programem(albo i jeszcze gorzej) ManageDSK lub Samdisc w tym przypadku do Spectrum +3.

Nie wiem czy to zła konfiguracja kompa czy coś źle robię ale najbardziej mnie dziwi to , że te moje kilkanaście starych dyskietek formatuje się dobrze na PC (bez żadnych błędów) a inne nie.

Te dyskietki to były kiedyś kupowane jako tzw." No name" znacznie tańsze , bez nadruku firmowego ,
bez otworu sygnalizującego możliwość formatu ma 1,44Mb , robiło się ten otwór format i była 1,44.
To jest to co odróżnia te moje dyskietki od innych

Otwory sygnalizujące typ dyskietki zaklejam (ten po prawej stronie) ma to znaczenie przy formatowaniu na oryginalnym CPC na PC nie zauważam różnicy.


PROSZĘ O WSPARCIE W TEMACIE :)




Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: "CPCdiscXP" a dyskietka 3,5' czy wam to dobrze działa.
« Odpowiedź #1 dnia: 2013.03.10, 16:14:04 »
Witaj,
Wybacz, że Ci nie odpisałem w prywatnym mailu, ale dzisiaj dopiero odczytywałem pocztę.
Co do tematu dyskietek 3.5"

Zrozumiałem, że dyskietki 3.5" DD formatują się bez problemu na CPC natomiast kiedy formatujesz je w stacji
w komputerze PC to wyskakują błędy?
Najpierw spróbuj sformatować dyskietki pod DOS'em.
Jakiej komendy używasz do formatowania?
U mnie na Win XP dyskietki DD formatują się poprawnie po wpisaniu w oknie START---> URUCHOM komendy:
FORMAT A: /T:80 /N:9
W Windows XP nie działa /F:720  (trzeba zatem wymusić formatowanie 720K zapodając ilość ścieżek i sektorów).

Oczywiście w ten sposób formatujesz dyskietkę aby była zgodna z DOS'em.
W ten jednak sposób możesz sprawdzić czy dobrze działa Ci stacja w PC.
Jeżeli dyskietki sformatuja się z błędami to masz odpowiedź że to wina stacji w PC lub po prostu
dyskietki są już do kosza.

Używanie dyskietek 1.44 Mb jest niepolecane - przede wszystkim nośniki w tych dyskietkach są tak badziewne,
że wręcz jednorazowe - czyli pojedynczy zapis/odczyt i już się pojawiają bad sector'y.

Zdecydowana większość osób które o to pytałem NIE POLECAŁA używania dyskietek 1.44 i zaklejania okienka HD.
W ogóle zauważyłem że dyskietki DD (zwłaszcza te markowe) są naprawdę pancerne i potrafią przeżyć bardzo wiele.

Druga sprawa to stacje FDD produkowane do komputerów PC.
Osobiście najlepsze doświadczenia miałem z napędami SONY MPF-920. Wygląda na to, że są najbardziej wytrzymałe.

Swego czasu zakupiłem około 600szt dyskietek DD które były nietestowane, ogólnie w różnym stanie technicznym.
Ponieważ zamierzałem je używać w ATARI ST oraz Amidze - stwierdziłem, że najpierw przeformatuje kazdą dyskietkę w stacji
PC aby wstępnie odrzucić te z BAD SECTOR'ami.
Juz podczas formatowania pierwszej połowy dyskietek - (300szt) zajeździłęm 3 stacje (Samsungi oraz NEC'a - dwie po jakimś czasie
w ogóle odmówiły współpracy natomiast jedna zaczęła rysować dyskietki.
Założyłem wyżej wspomnianą SONY MPF-920-E i dokończyłem na niej formatowanie pozostałych 300szt dyskietek.
Działa u mnie do tej pory i odczytuje/nagrywa bez żadnego problemu.

EDIT: A czy Ty czasem nie używasz w swoim PC stacji dysków podłączanej przez USB?? 
Drugie pytanie: Czy zainstalowałeś driver fdrawcmd.sys w swoim Windows'ie ??
     
 
 
« Ostatnia zmiana: 2013.03.10, 16:31:49 wysłana przez ikci »
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: "CPCdiscXP" a dyskietka 3,5' czy wam to dobrze działa.
« Odpowiedź #2 dnia: 2013.03.10, 16:31:55 »
Dziwne są te objawy, jak na stację dysków. Głowice już pewnie czyściłeś. To wygląda jakby w różnych stacjach była inna czułość głowicy. Czasami pomaga jak się leciutko mocniej dociśnie głowice do nośnika, choć na dłuższa metę pewnie się wtedy szybciej zetrze.  Przypomina mi to kłopoty jakie miewają osoby robiące pirackie CD do PSX, jedne egzemplarze w jednych napędach chodziły a w innych nie, regulacja mogła to tylko pogorszyć, trzeba było robić inna kopię na innej marce płyty, albo zmienić stację na inny egzemplarz.
Miałem kiedyś program na CPC co zaznaczał przy formatowaniu uszkodzone sektory jako zajęte niewidocznym plikiem. Czasem nawet wolałem jak znalazł więcej takich sektorów, bo wtedy chociaż zmniejszało to jej pojemność to byłem pewny że te co zostawił są w porządku. Taka dyskietka może stwarzać mniej problemów niż ta co fuksiarsko zaliczyła brak błędów. Taki dysk z badami raczej nadaje się już tylko do nagrywania plików a nie ścieżek. Nie znam tego programu, więc może mój pomysł nie da się zastosować bo nie ma takiej opcji, ale jeśli można to "wypalaj" te dane plikami a nie ścieżkami, nawet na takiej dyskietce ze zaznaczonymi błędami.

Off topic.: Ktoś tu wspomniał że można się u ciebie zaopatrzyć w zasilacze i kable TV oraz do stacji 3,5 do CPC. Ciekawi mnie czy masz też romy ParaDos? No i po ile te skarby? I czy masz jeszcze inne akcesoria? Robisz je czy sprowadzasz?
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: "CPCdiscXP" a dyskietka 3,5' czy wam to dobrze działa.
« Odpowiedź #3 dnia: 2013.03.10, 16:40:04 »
Miałem kiedyś program na CPC co zaznaczał przy formatowaniu uszkodzone sektory jako zajęte niewidocznym plikiem.

To wspomniany już wczesniej przez kolege martin381 program Multi Mark
http://www.cpc-power.com/index.php?page=detail&onglet=dsk&num=9297
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: "CPCdiscXP" a dyskietka 3,5' czy wam to dobrze działa.
« Odpowiedź #4 dnia: 2013.03.10, 18:44:57 »
Stacja dyskow nie jest USB , fdrawcmd.sys jest oczywiscie zainstalowany
Co do dyskietek to mimo,ze wykazuja błędy na PC po formatowaniu i sprawdzaniu CPCDiscXP
to jeśli je sprawdzimy na amstradzie np programem disckit3 lub MultiMark to nie wykazują błędów,
można przegrywać programy(na amstradzie) i uruchamiać , działają bez problemów.

Stacja w PC odpada napewno jest dobra zresztą była zamieniana(stosuję samsung SFD-321B ) ,
jak przeformatowuję taką dyskietkę co pokazywała bady na CPCDiscXP na normalny format czyli 1.44 formatuje się bez badów,


Podkreslam co mnie najbardziej ciekawi , te kilka dyskietek z wykopalisk "No name" formatują się zawsze dobrze pod programem CPCDiscXP,
dlaczego inne 2DD nie chcą , są napewno dobre bo mogę je robić na inne format na starym kompie programem FMT(na 360KB) i veryfikować i dodatkowo
przeskanować scandiskiem z windy98 z dokładną analizą powierzchni i jest OK .
Niestety te sformatowane dyskietki tym programem nie są czytane ani w oryginalnym CPC ani na programie CPCDiscXP
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: "CPCdiscXP" a dyskietka 3,5' czy wam to dobrze działa.
« Odpowiedź #5 dnia: 2013.03.10, 19:50:12 »
Czy masz na tym PC przypadkiem system Windows Vista albo wyżej ? Bo ja mam takie same objawy.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: "CPCdiscXP" a dyskietka 3,5' czy wam to dobrze działa.
« Odpowiedź #6 dnia: 2013.03.10, 21:24:27 »
Standardowo jadę na XP z sp3 , próbowałem na siódemce ale efekt podobny >:(

A czy udalo ci sie "pear" zrobić jakieś czyste dyskietk bez czerwonych sektorów  , bo ja mam kilka co się formatują bez problemu zawsze to chyba nie wina systemu
« Ostatnia zmiana: 2013.03.10, 21:39:41 wysłana przez martin381 »
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: "CPCdiscXP" a dyskietka 3,5' czy wam to dobrze działa.
« Odpowiedź #7 dnia: 2013.03.11, 06:34:16 »
Na moim domowym PC niestety żadnej. Też myślałem, że to wina dyskietek, ale niemożliwe, żeby 10/10 było uszkodzonych.
Mam w garażu jednego starego PC. W końcu go chyba przytargam i sprawdzę, czy to może nie wina samego komputera.
W domu mam płytę Gigabyte GA-MA790FXT z procesorem AMD Phenom II X4 810. Na tym Windows 7 Ultimate 32bit.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: "CPCdiscXP" a dyskietka 3,5' czy wam to dobrze działa.
« Odpowiedź #8 dnia: 2013.03.11, 09:24:43 »
A sprawdzałeś tak zrobioną dyskietkę na amstradzie ze stacją 3,5' programem disckit3 z pakietu CP/M v1 lub amstradowskim MultiMark (opcje verify) , u mnie te dyskietki są na 100% bez błędów i można kopiować i uruchamiać programy na amstradzie bez problemu ,
to jest ciekawe :o
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: "CPCdiscXP" a dyskietka 3,5' czy wam to dobrze działa.
« Odpowiedź #9 dnia: 2013.03.11, 18:17:26 »
Wyciągnąłem na stół dyżurnego CPC z 3,5" stacją.
Mogę sobie na nim dyskietkę sformatować, zapisać w jakim chcę formacie (w ROM mam Parados).
Ta sama dyskietka na PC nawet się sformatować nie chce.
Próbowałem w PC nagrać MultiMark na dyskietkę, ale dzisiaj się chyba już poddam, bo co drugą ścieżkę pokazuje błąd (próbowałem na kilku różnych dyskietkach).
W weekend będę miał więcej czasu, to się poznęcam.

Z ciekawszych obserwacji - obojętnie, która dyskietka - błędy zapisu na PC są mniej więcej w tych samych miejscach, a im bliżej środka dyskietki (ścieżki o wyższych numerach) tym błędów więcej.
« Ostatnia zmiana: 2013.03.11, 18:22:37 wysłana przez pear »
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: "CPCdiscXP" a dyskietka 3,5' czy wam to dobrze działa.
« Odpowiedź #10 dnia: 2013.03.11, 18:22:33 »
Odpaliłem właśnie swojego starego PC, którego używam do nagrywania dyskietek itd.
To stara maszynka AMD Sempron 2400+ na chipsecie SiS
Chodzi na tym Win XP (wersja angielska)

Testowałem dyskietki różnych marek (BASF, SONY, PRECISION, SCOTCH, Micro Floppy, SKC oraz MAXELL) wszystkie gestości DD
Te dyskietki najpierw były formatowane pod DOS'em i przeszły format bez bad sector'ów.
Następnie każdą dyskietkę formatowałem programem CPCdiskXP 2.3 z ustawieniem 40 ścieżek, strona A i B
Następnie w tym samym programie wybrałem opcję DISC EDITOR a następnie READ FLOPPY z ustawieniami 40 scieżek strona A i B.

Nie zaznaczałem opcji DOUBLE STEP (For reading 40 track disk on a 80 track drive)
Czy ta opcja powinna być zaznaczona?

Wynik jest taki że wszystkie dyskietki zostały zweryfikowane poprawnie (bez czerwonych kwadratów)

Trochę jaja zaczeły się dziać jak włożyłem dyskietkę HD bez zaklejonego okienka HD.
Dyskietka formatowała się bez problemu (rozumiem, że podczas formatowania nie ma żadnej weryfikacji)
Natomiast podczas czytania w DISC EDITOR zaczeły pojawiać się dziwne schodki i oczywiście masa bad sectorów.

Ta sama dyskietka została następnie zaklejona (okienko HD) i zaczęła udawać dyskietkę DD.
Najpierw sformatowałem ją pod DOS'em komendą FORMAT A: /T:80 /N:9
(przeszła format bez badów)

Następnie zrobiłem format pod CPCdiskXP 2.3 z dokładnie takimi samymi ustawieniami jak w przypadku dyskietek natywnych DD.

Podczas weryfikacji w DISC EDITOR nie było żadnych problemów ani nie pojawiły się czerwone kwadraty (błędy)

Kolejny eksperyment zrobiłem na dyskietce HD marki Verbatim w której podczas formatowania pod DOS'em mniej więcej
po przejściu około 60% formatowania pojawiły się bad sectory.
Pod  CPCdiskXP 2.3  dyskietka się sformatowała i odczytał bez błędów - rozumiem że przy zapisie 40 tracks - nie został użyty
uszkodzony obszar dyskietki który był logicznie "w górnej części nośnika" (powyżej 60%)

Aby być pewnym, że wyniki moich eksperymentów nie są przekłamywane przez wadliwie działające oprogramowanie -
wziąłem dyskietkę natywnej gęstości DD ale totalnego śmiecia - ta dyskietka wykazała ponad 30% uszkodzonej powierzchni
podczas formatowania pod DOS'em.
Dyskietka sformatowała się pod CPCdiskXP 2.3 a następnie podczas weryfikacji w DISC EDITOR wyszła masa czerwonych kwadratów.

 
 
 


« Ostatnia zmiana: 2013.03.11, 18:24:29 wysłana przez ikci »
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: "CPCdiscXP" a dyskietka 3,5' czy wam to dobrze działa.
« Odpowiedź #11 dnia: 2013.03.11, 18:45:07 »
Do " ikci" i "pear" jakie macie stacje dysków w tych PCtach ,
Trafiłem kiedyś w necie przy okazji wgłębiania się w ten temat  ,
 taki spis stacji kompatybilnych ale nie wiem czy dotyczyło to współpracy z amstradem czy z CPCdiscXP ,jak znajdę to będę wiedział.

- Samsung SFD-321B /E           
- Samsung SFD-321B /KE
- Samsung SFD-321B /LEB
- Mitsumi D359T3
- Mitsumi D359M3
- YE Data 701B
- Tech Media TFD310 (Rev A)
- Citizen LR102061 MN
- Sony MPF920-Z


Ja miałem w swoim PC stację samsunga SFD-321B /LHSE , teraz zmieniłem na taką samą ale z końcówką /LEB i jak ręką odjął :),
zrobiłem parę dyskietek i wszystkie dobre, były też te co ich na tamtej stacji nie dało zgryżć,  coś chyba jest w tych wersjach a i zapewniam na 100%  ta zamienia stacja był dobra.
Nie ma co chwalić dnia przed zachodem słońca ale chyba coś w tym jest ,przy czasie zrobię więcej dyskietek
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: "CPCdiscXP" a dyskietka 3,5' czy wam to dobrze działa.
« Odpowiedź #12 dnia: 2013.03.11, 19:00:05 »
Ja mam u siebie SONY MPF-920-E o której już wcześniej wspominałem.
Mam jeszcze luźną SONY MPF-920-xxx (nie pamiętam końcówki) ale to też SONY więc nie ma chyba sensu
podpinać by sprawdzać. Wspomniane wcześniej uwalone Samsungi oraz NEC'a wywaliłem do kosza.

Te stacje kupione od Ciebie mają niestety polutowane złącza zasilania
więc z podpinaniem ich do PC też będzie problem.

Martin381 - porób eksperymenty na tej nowej stacji /LEB bo mnie aż ciekawość zżera - daj znać czy teraz wszystko jest OK.
 
« Ostatnia zmiana: 2013.03.11, 19:03:43 wysłana przez ikci »
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: "CPCdiscXP" a dyskietka 3,5' czy wam to dobrze działa.
« Odpowiedź #13 dnia: 2013.03.11, 19:36:07 »
Na szkoda ,że te złącza są lutowane ale nie mogę ich jakoś zdobyć w rozsądnej cenie


Na tej stronie trafiłem spis jest niestety po hiszpańsku chyba
http://www.amstrad.es/forum/viewtopic.php?f=2&t=1850

W tych dwu linkach z tej strony też jest wiele ciekawych informacji ale znowu ten język >:(
« Ostatnia zmiana: 2013.03.11, 19:43:14 wysłana przez martin381 »
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: "CPCdiscXP" a dyskietka 3,5' czy wam to dobrze działa.
« Odpowiedź #14 dnia: 2013.03.11, 19:42:06 »
Ja wiem, że CPCdiskXP jest fajny i windowsowy, ale jakoś do tej pory nie zdarzyło mi się go używać. Za to pracowałem na CPCTOOLS (pod DOS) i też miałem czasem problemy z napędami/komputerem. Na jednym chodził, na innym nie. Gdzieś wyczytałem, że od WinXP zaczęto partolić/zaniedbywać oprogramowanie sprzętu FDD, stąd zwalone sterowniki czy co tam. Najczęściej jednak używałem tego pod Win98 (specjalnie mam starego lapka do tych celów i do tego z FDD) i raczej problemów już nie mam. Odczytuję, zapisuję dyskietki 3,5'' HD (zaklejone oczko) i bez problemu odpalam na FDD3000. Nie widzę przeszkód, aby i dyskietki dla Amstrada nim zapisywać/odczytywać.

Temat jest tutaj: http://www.speccy.pl/forum/index.php/topic,32.0.html - przynajmniej spróbować można :p
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...