Autor Wątek: Modyfikacje Amstradów  (Przeczytany 47620 razy)

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: Modyfikacje Amstradów
« Odpowiedź #90 dnia: 2018.12.19, 20:59:59 »
Robiłem kiedyś stacje i zasilacze  do amstrada jako osobne segmenty .
Twój pomysł zrobienia wszystkiego w jednej obudowie jest bardzo dobre jak również i  wykonanie :)

Side switch w stacji do  CPC 6128 z oryginalnym romem jest jak najbardziej wskazany do paradosu zbędny.
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Modyfikacje Amstradów
« Odpowiedź #91 dnia: 2018.12.19, 22:46:22 »
Jak to zbędny, przecież na CPC jest kupa softu którego nie skopiujesz plikami, bo trzeba ścieżkami. I z Paradosem czy bez, do takich dysków przełącznik jest potrzebny żeby dysk 3.5" miał nie mniejszą pojemność niż 3".
Zresztą Romek Paradosa ma, co widać na wcześniejszych fotkach. Ale maluni ten przełącznik. :)
« Ostatnia zmiana: 2018.12.19, 22:52:23 wysłana przez ZbyniuR »
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

romeks

  • ***
  • Wiadomości: 239
  • Miejsce pobytu:
    Toruń
Odp: Modyfikacje Amstradów
« Odpowiedź #92 dnia: 2018.12.20, 07:25:37 »
Dziękuję Wszystkim za "dobre słowo"...

Dyskietki 3' mam na "specjalne okazje", a tak wykorzystywane będą 3,5'
Na marginesie, co druga dyskietka 3,5 jest całkowicie dobra.
Za długo leżały w garażu.
Jeszcze może jeden rysunek zasilania,
....bo można się bardzo pomylić.

Pozdrawiam Świątecznie.
ZX 81;Timex 1000; ZX 48; ZX +; ZX +2; ZX MAX 48; CPC 464; CPC 6128; 65XE; 600XL; C64C; C16; C+4,
Travel Mate 4000 WinDX2 (Win3,11); PC 486SX (Win95).

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Modyfikacje Amstradów
« Odpowiedź #93 dnia: 2018.12.23, 18:58:01 »
Zbyniu, a to nie wiedziałem. Dzieki.
Tu sie w koncu zmotywowałem dzieki Romeks-owi i dokończyłem podlaczanie mojego Dual Drive do 6128.  Działa :D  Płyte w CPC trzeba lekko zmodować bo na zewnętrznym  zlączu brakuje sygnału  DRIVE A . No i albo wewnętrzna 3 calówka albo Dual Drive, kolejny przełącznik ;) Poza tym działa .
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Modyfikacje Amstradów
« Odpowiedź #94 dnia: 2018.12.24, 02:34:47 »
To w Amidze brakuje sygnału do 1ej stacji na zewnątrz, a nie w Amstradzie.
Ale faktycznie jeśli chcemy mieć dwa napędy na zewnątrz, a z tego wewnętrznego też czasem korzystać, to trzeba dorobić przełącznik który odcina sygnał Drive A (Sel0), raz od tego wewnętrznego, a raz od tego zewnętrznego, a da się to zrobić tylko na płycie głównej.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Modyfikacje Amstradów
« Odpowiedź #95 dnia: 2018.12.27, 16:59:58 »
Zbyniu a jak liczysz 1 stacja to podstawowa  ? Bo CPC nie ma na zewnętrznym gnieździe stacji A , ma tylko B. Dlatego było cudowanie z ABBA switchem . Pin 10 na gnieździe  zewnętrznej stacji w CPC jest nie podłączony do niczego.Zresztą słusznie bo wewnętrzna jest zadrutowana na stałe i byłby konflikt.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Modyfikacje Amstradów
« Odpowiedź #96 dnia: 2018.12.27, 18:55:51 »
Robiłeś te interfejsy do tylu różnych komputerów że już ci się pomieszało.

W CPC zewnętrzną stację można podłączyć tak by była widziana przez komputer jako A, bez rozkręcania komputera. A to znaczy że w porcie do zewnętrznej stacji jest obecny sygnał "Drive Select 0". Ten sam którego używa wewnętrzna stacja.

I z tego też powodu jest konflikt  (żadne "byłby" tylko JEST), ze stacją wewnętrzną, dlatego jeśli przełącznikiem AB, tym na taśmie do zewnętrznej stacji wybierzesz by była widoczna jako A, to z tej wewnętrznej trzeba wyciągnąć dyskietkę, a jeśli zewnętrzną ustawisz jako B, to wtedy i tylko wtedy (z tym prostym przełącznikiem AB), można korzystać z obu stacji jednocześnie.

No chyba że sobie rozkręcisz kompa, przetniesz właściwe ścieżki i dorobisz przełącznik ABBA. By zamienić miejscami sygnały DS0 i DS1. Wtedy da się zewnętrzną ustawić jako A, a wewnętrzną jako B, i korzystać z obu jednocześnie, także w takiej odwróconej kolejności. Bo z przełącznikiem ABBA konfliktu nie ma.
No chyba że, na zewnątrz masz dwie stacje, to któraś z nich będzie się gryźć z tą wewnętrzną.

Specjalnie nie używam numerów pinów, bo te są inne w oficjalnym standardzie Shugart, inne są w CPC, inne są w Plusach, a jeszcze inne w tej wewnętrznej stacji. I może to cie zmyliło.

Jesteś ostatnią osobą której powinienem tłumaczyć takie rzeczy. Nie wiem co przedawkowałeś, ale trzymam kciuki by ci przeszło.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Modyfikacje Amstradów
« Odpowiedź #97 dnia: 2018.12.27, 19:10:27 »
Mnie sie pomieszało ? Robie to na codzień przecież ?  Reszta tego co piszesz to są wierutne bzdury. No ale co ja sie tam znam..
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Modyfikacje Amstradów
« Odpowiedź #98 dnia: 2018.12.27, 19:51:09 »
W CPC zewnętrzną stację można podłączyć tak by była widziana przez komputer jako A, bez rozkręcania komputera.

Można, ale nie "koszernie" (zgodnie ze standardem), a tylko dzięki pewnemu trickowi.
Trick polega na tym, że /DSEL1 w CPC nie istnieje, a do wyboru napędu B używana jest zanegowany sygnał /DSEL0. Widać to dobrze na schemacie.

Cytuj
A to znaczy że w porcie do zewnętrznej stacji jest obecny sygnał "Drive Select 0". Ten sam którego używa wewnętrzna stacja.

Nie, bezpośrednio nie jest dostępny. Rzut oka na schemat i widać, że /DSEL0 "wisi" w powietrzu.

Cytuj
Specjalnie nie używam numerów pinów, bo te są inne w oficjalnym standardzie Shugart, inne są w CPC, inne są w Plusach, a jeszcze inne w tej wewnętrznej stacji. I może to cie zmyliło.

Drive Select 0 (aktywny w stanie niskim) jest w standardzie Shugart na pinie 10, w CPC powinien być na pinie 25, ale jest niepodłączony.

Cytuj
Jesteś ostatnią osobą której powinienem tłumaczyć takie rzeczy. Nie wiem co przedawkowałeś, ale trzymam kciuki by ci przeszło.

Jesteś pierwszą osobą, której najwyraźniej trzeba przypomnieć, byś nie obrażał innych.

W załączeniu fragment schematu z serwisówki po usunięciu zaciemniających elementów i linii.
« Ostatnia zmiana: 2018.12.27, 20:25:34 wysłana przez trojacek »

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Modyfikacje Amstradów
« Odpowiedź #99 dnia: 2018.12.27, 20:30:49 »
No dobra wisi i dzięki trickowi, ale to właściwie niczego nie zmienia, i cała reszta którą napisałem się zgadza, sam robiłem wg tego taśmę i ABBA do swojej stacji w '94, nie mając schematu, i w ciągu ostatnich kilku lat parę osób mi na forum dziękowało za takie wyjaśnienia, bo dzięki temu dorobili sobie stacje. Nawet szanowny Zaxon jak się zjawił na forum tego nie ogarniał, więc wypraszam sobie nazywanie tego wierutnymi bzdurami.
« Ostatnia zmiana: 2018.12.27, 20:38:01 wysłana przez ZbyniuR »
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Modyfikacje Amstradów
« Odpowiedź #100 dnia: 2018.12.27, 20:39:08 »
ZbyniuR, piszesz rzeczy niezgodne ze stanem faktycznym, a potem wypraszasz sobie nazywanie tego bzdurami.
Zastanów się dwa razy, zanim coś napiszesz.

Zamykam ten wątek, wszystkie niesnaski możecie sobie wyjaśnić na privie.