Autor Wątek: Emulacja HDD  (Przeczytany 3479 razy)

Mielony84

  • *
  • Wiadomości: 2
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Emulacja HDD
« dnia: 2023.10.01, 11:46:46 »
Cześć,

Niestety, nie mam swojego ZX'a, ale interesuję się okazyjnie demosceną i emulacją. Chciałbym w wygodny sposób zbudować swoje własne repozytorium gier, muzyki i demek, ale najlepiej w formie pliku obrazu HDD podpinanego do emulatora, który to umożliwia. Już trochę poczytałem na ten temat i widzę, że istnieje sprzętowe rozwiązanie DivIDE, które zostało zaimplementowane w kilku emulatorach. W związku z tym mam kilka pytań:
- czy to wygodne rozwiązanie do dodawania kolejnych plików? (Marzy się rozwiązanie na zasadzie folderu jako partycji i stamtąd przenoszenia plików na wirtualny dysk),
- jak wygląda kompatybilność oprogramowania uruchamianego z emulowanego HDD?
- czy jest browser/loader obsługujący dane na dysku HDD? Np. z katalogu "Muzyka" mogę kilkoma klikami uruchomić MODa, a z katalogu "Gry" wybrać sobie coś do pogrania?
- czy wiedza na temat budowy HDD pod emulatorem jest gdzieś dostępna?
- a może już istnieją takie obrazy i porywam się z motyką na słońce? :)

Z góry dzięki za odpowiedzi! Dla starego Commodorowca jak ja ZX Spectrum i jego scena to trochę terra incognita, którą chcę poznać. :)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Emulacja HDD
« Odpowiedź #1 dnia: 2023.10.01, 12:00:41 »
Ja tam nie do końca rozumiem, co chcesz osiągnąć, ale napiszę Ci, czego ja używam:
- emulator Fuse, który obsługuje różne interfejsy, w tym divIDE i divSD/divMMC, w połączeniu z plikami hdf, które zawierają obrazy całych HDD, a właściwie kart pamięci CF, SD lub MMC,
- program hdfmonkey, którym można tworzyć pliki hdf i dodawać do nich dowolne pliki i foldery.

Wszystko działa analogicznie, jak komputer + divIDE + karta CF (lub divSD/MMC + karta SD/MMC). Czasami przenoszę pliki z platformy fizycznej na emulowaną lub w drugą stronę i wszystko zachowuje się przewidywalnie.

Co do nawigacji, istnieje jakiś NMI Browser, ponoć działa. Ja go nie używam, bo mi się nie podoba.

Mielony84

  • *
  • Wiadomości: 2
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: Emulacja HDD
« Odpowiedź #2 dnia: 2023.10.01, 13:18:48 »
Hej,

Zamysł jest taki, że chcę się po prostu pobawić, pooglądać i posłuchać co stworzono na scenie Spectruma, ale w wygodnej dla mnie formie. Korzystam z Windows, czy jest jest możliwość wygenerowania sobie pliku HDF pod Win?

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Emulacja HDD
« Odpowiedź #3 dnia: 2023.10.01, 13:53:28 »
Tak. Napisałem, czego w tym celu używam.

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4540
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Emulacja HDD
« Odpowiedź #4 dnia: 2023.10.01, 19:20:42 »
Skoro używasz Windows, to nie wygodniej będzie po prostu mieć kolekcję plików .tap (.z80, .trd itp) i uruchamiać je na bezpośrednio na emulatorze?

Będzie to znacznie prostrze i bezproblemowe niż konfigurowanie dysku w emulowanym ZXie.