Autor Wątek: Trackery / formaty / playery  (Przeczytany 63120 razy)

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Trackery / formaty / playery
« Odpowiedź #30 dnia: 2017.11.22, 10:27:11 »
@Rogal Sądząc po kontekście załączone przez Abrimaala pliki to binarne wersje playerów do kilku formatów modułów (playery bynajmniej nie są "uniwersalne" ;)) skompilowane pod różne konkretne adresy do użycia przez kogoś, kto nie koduje w assemblerze ;)

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: Trackery / formaty / playery
« Odpowiedź #31 dnia: 2017.11.22, 18:17:11 »

Nie ogarniam nowszych systemów niż TR-DOS, więc o esxdos też nic nie powiem.
Te playery to pliki binarne, które trzeba umieścić na dysku np w ZX Blockeditor, dodać lister plików muzyki na dysku i jakąś pętlę która gra ...
ale jeśli istnieje WildPlayer, to znaczy ze ktoś już to zrobił i zawiera playery wszystkich obsługiwanych formatów.

WildPlayer w  trzech wersjach wypróbowałem na emu "czystego" Pentagon 128 i gdy pojawia się SELECT DRIVER, nie wiem co wybrać.
v0.100 w ogóle nie reaguje na klawiaturę ani mysz, więc daruję ją sobie
v0.333 rusza i gra muzykę po wybraniu driver 2.

Teraz mam zadanie znaleźć pozostałe playery na dysku, czyli wszystkie te, których wczoraj nie przesłałem.
Czy wie ktoś które to pliki?




AY Music, ULA plus.

misiek2

  • ****
  • Wiadomości: 287
  • Miejsce pobytu:
    lubelskie
Odp: Trackery / formaty / playery
« Odpowiedź #32 dnia: 2021.01.10, 18:42:06 »
Nie widziałem nigdzie tej informacji stąd pozwoliłem sobie na wpis w tym wątku. Przez przypadek natrafiłem na wildplayer działający z divmmc. Przetestowane na JustSpeccy128 oraz divmmc Zaxona i rzeczywiście działa. Po uruchomieniu uzyskuje się dostęp do karty i mamy możliwość wgrywania i słuchania utworów. Jest to w miarę świeża wersja, bo z 2020 r. a konkretniej w 2020 r. przerobiono wildplayera aby współpracował z divmmc.

https://zxart.ee/eng/software/tool/music/wild-player/
ZX Spectrum 128+ (toastrack), Timex 2048, Just Speccy 128, Sizif 512, N-GO, Masakrator FM, Divide 5.7c, Divide 2k14, ZX-UNO 2mb, Amstrad CPC 464 + DDI3 z 512 kb ram

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 765
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Trackery / formaty / playery
« Odpowiedź #33 dnia: 2021.06.05, 18:37:11 »
Jak przerobić plik .ay do jakiegoś formatu Vortex Trackera II np. pt3

Próbowałem też plik MIDI przerobić za pomocą Mid2VT_AutoSiril ale jak otworzę plik to program coś mieli ale nie ma pliku wynikowego. Jak spróbuję konwertować plik scr\input.mid to robi mi kilka plików z rozszerzeniem .txt i jak mam to otworzyć w Vortex Tracker II?
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Trackery / formaty / playery
« Odpowiedź #34 dnia: 2021.06.05, 23:18:06 »
.ay to nie jest format muzyki. To jest zrzut części pamięci z nagłówkami z informacją pod jakie adresy wczytywać i jak uruchamiać. Nie da się tego przerobić na format edytowalny chyba, że oryginalna muzyka była pisana w czymś do czego jest dekompilator.

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: Trackery / formaty / playery
« Odpowiedź #35 dnia: 2021.06.06, 00:55:16 »
Tak, .ay to jest format dla emulatora. Zawiera kod playera i dane muzyki. Te dane to może być plik trackera np. pt3, ale też dane playerów na beeper czy sample.
Można taki plik rozłożyć w AY Splitter http://abrimaal.pro-e.pl/zx/aymaker.zip i zwykle pierwszy plik po rozłożeniu to player, a pozostałe to dane.
Jednak nie wiemy, jaki to format danych. Można na szybko podglądnąć plik w notatniku i odczytać, czy to jest .pt3, ale...
oryginalne pliki trackerów .pt3 i innych znajdziemy na ZX Art https://zxart.ee/eng/music/mainpage/

Nie znam programu Mid2VT_AutoSiril, co mi intuicja podpowiada, to spróbuj src zamiast scr  :)
Inne konwertery:
mid2tap, midi2ay - tworzą całkowicie niestandardowe playery i dane muzyki po 30 i więcej KB
Zapis prawdopodobnie nie jest edytowalny w żadnym znanym trackerze.
AY Music, ULA plus.

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 765
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Trackery / formaty / playery
« Odpowiedź #36 dnia: 2021.06.06, 04:39:28 »
Tak, .ay to jest format dla emulatora. Zawiera kod playera i dane muzyki. Te dane to może być plik trackera np. pt3, ale też dane playerów na beeper czy sample.
No dobra, ale przecież zarówno Vortex Tracker II eksportuje np. .pt3 do pliku .tap oraz ay2tap konwertuje z pliku .ay do .tap tylko, że ten drugi ma jakiś swoj loader/player inny niż loader pt3
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Trackery / formaty / playery
« Odpowiedź #37 dnia: 2021.06.06, 15:28:03 »
To co robi VT przy zapisie do TAPa to jest kompilacja z formatu źródłowego z ewentualnym dodaniem playera i zapis binarnego "wykonywalnego" formatu do pliku, który da się wczytać do emulatora czy fizycznego sprzętu. Z tego pliku/danych możesz wygenerować plik AY, ale jeśli nie masz dekompilatora do tego konkretnego formatu (czyli dekompilatora do wynikowych plików VT), to nie zrobisz z tego z powrotem pliku PT3.

Konwersja AY do TAP to tak naprawdę kontrola, czy dany plik AY da się zagrać na fizycznym sprzęcie i pocięcie go na stosowne kawałki, dodanie loadera i spięcie całości w jeden plik. Nadal nie ma tu mowy o konwersji do formatu źródłowego - zamienia się jeden format binarny/wykonywalny na inny format binarny/wykonywalny.

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: Trackery / formaty / playery
« Odpowiedź #38 dnia: 2021.06.07, 03:50:05 »
Jest mowa o konwersji do formatu źródłowego, jesli plik .ay zawiera player plus standardowe pliki trackera pt3. A takich jest bardzo dużo.
Tak jak wczoraj wspomniałem, po rozłożeniu .ay przez AY Splitter, wystarczy podglądnać nagłówek pliku, pierwsze znaki w nim to
ProTracker 3.x
Jesli tak jest, to wystarczy zmienić rozszerzenie .bin na .pt3 i mamy oryginalny plik do edycji w trackerze.
To ma zastosowanie jesli potrzebujemy jeden konkretny utwór, czy kilka. Dla większej ilości lepiej ściągnąć całe zipy z ZX Art.
AY Music, ULA plus.

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 765
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Trackery / formaty / playery
« Odpowiedź #39 dnia: 2021.06.07, 07:19:40 »
Jesli tak jest, to wystarczy zmienić rozszerzenie .bin na .pt3 i mamy oryginalny plik do edycji w trackerze.
To ma zastosowanie jesli potrzebujemy jeden konkretny utwór, czy kilka. Dla większej ilości lepiej ściągnąć całe zipy z ZX Art.
Tak, zauważyłem to jak chcę użyć pliku .pt3 do odtwarzania za pomocą chipu Intel 8253 w moim klonie Bajt:
https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=1048.msg93518#msg93518
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники