Autor Wątek: Gdybym się zmobilizował do zbud... tfu! złożenia swojego klona, to... :-)  (Przeczytany 10911 razy)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Eeeee - chyba to między wierszami wyczytałeś  ;)
Harlequin wydaje mi się przesadą, bo tam więcej scalaków niż w oryginale, ale nie chcę się ograniczać do rozwiązań niemal jednoukładowych.

W HQ jest tyle scalaków ile ma być, aby zrealizować z układów dyskretnych to co siedzi w układzie o dużej skali integracji (ULA).

Przeczytaj jeszcze raz swoje założenia z pierwszego postu. Chcesz wszytko + zabawki, których nie było w oryginale. Masz do wyboru HQ128K, ZX Nuvo 128K, JustSpeccy 128K albo coś z CPLD czyli Chrome 128 lub ZX 128K Spider (kolejność nieprzypadkowa, bo ułożone są od dużej liczby scalaków do małej)
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
JS128 temu panu nie sprzedam .Sorry ;) To raczej dla ludzi którzy mają pojęcie a nie dla trolli którzy ładnie podpuszczają ;)
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Wszystko zależy, czy sam klon ZX-a ma być retro, czy nie.
Złożyć to nie wszystko, jeszcze trzeba uruchomić, a z tym już jest różnie.

Najłatwiejszy w uruchomieniu wg. mnie, był Harlequin 48k.
Wersje HQ 128k wymagały czasami doboru TTL-i, ze względu na ich jakość i parametry.
Niestety, układy ostatnio produkowane nie trzymają założeń not katalogowych.
Po prostu, kuleje kontrola jakości, albo jej nie ma.
Stare zapasy już się kończą, co widać na przykładzie AY-3-8912 i WD1772, gdzie ceny na te podzespoły są dosyć wysokie w stosunku, do cen kiedyś. 
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
JS128 temu panu nie sprzedam .Sorry ;) To raczej dla ludzi którzy mają pojęcie a nie dla trolli którzy ładnie podpuszczają ;)
Ok, obraziłem się - idę w Spidera ;)

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Złożyć to nie wszystko, jeszcze trzeba uruchomić, a z tym już jest różnie.
A to nie wystarczy podłączyć zasilacz?? ;)

Zdaję sobie sprawę, że przy takich zabawach mogą pojawić się problemy. Niestety odnoszę wrażenie (to akurat zupełnie nie dotyczy Ciebie Maryjan), że klimat dyskusji robi się taki trochę elektrodowy, na zasadzie "nie bierz się za to przypadkiem, bo pojęcia nie masz, nie nauczysz się, bo z taką wiedzą można się tylko urodzić, albo trzeba było 20 lat temu do właściwej szkoły chodzić, bo teraz to już się nie nauczysz i wszystko ch.." To co? Zamiast w klona lepiej zainwestować w telewizor i raczej iść w stronę brazylijskich seriali? ;)
« Ostatnia zmiana: 2020.01.16, 11:06:44 wysłana przez maciekb »

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Chyba ciekawsze są wenezuelskie seriale. ;D  żart...

A tak na serio to jeśli czujesz się tylko na siłach to składaj i uruchamiaj... jak się coś zrobi samemu to znacznie większa satysfakcja.

 
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Tylko tureckie lub ukraińskie seriale ;) takie są na topie :)

Swoją droga wschodnie klony nie są złe ;)
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Mozna tez poczekac na Speccy2020  :)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier

Swoją droga wschodnie klony nie są złe ;)

Choćby ostatnio opisywany na forum Karabas 128 zgodny z Pentagonem i ZX 48k.
https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=5278.0
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
No to może Karabas128, płytki może jeszcze są dostępne, a przynajmniej chwilkę temu były...

Konstrukcja w miarę prosta do uruchomienia i posiada niewiele elementów do kupienia tu i tam.
Wymaga programatora Altery, ale to nie jest wielki wydatek.

Do tego posiada przełączane timingi Pentagona i Sinclaira 48K.

Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Artu2tu

  • ****
  • Wiadomości: 284
  • Miejsce pobytu:
    Prawie Szczecin.
To...  Byłby to klon zgodny z tym,  co było najlepsze we wschodnich konstrukcjach. 

DunCan

  • *
  • Wiadomości: 5
  • Miejsce pobytu:
    Toruń
Odkopuję temat!

Chciałbym złożyć klon ZX Spectrum a jednocześnie swój pierwszy komputer z Z80.
Na allegro widziałem parę ofert pcb, wydaje mi się, że optymalnym wyborem będzie Superfo Harlequin rev. G
Czy polecacie ten model czy na początek wybrać coś innego? Może lepiej 128?
Ile orientacyjnie może wynieść całkowity koszt takiego przedsięwzięcia?

Roch

  • **
  • Wiadomości: 81
  • Miejsce pobytu:
    KO02KI
  • Przyczajony Spectrumowiec, ukryty fan Z80 :-)
Odkopuję temat!

Chciałbym złożyć klon ZX Spectrum a jednocześnie swój pierwszy komputer z Z80. ...(ciach!)

Cześć,

Przychylam się do opinii kolegów, że na początek ZX Spectrum w postaci Harlequina 48k. Dosyć łatwy do uruchomienia. Jest sporo zabawy z lutowaniem bo jest sporo TTLowych scalaków. Gdybyś się odważył to pewnie koledzy bardzie doświadczeni pomogą ;-)

Dysponujesz jakąś lutownicą grzałkową taką z 40-60 Wattów i mutimetrem cyfrowym ?

A jeszcze może przydać się taki testerek na ATmega za około 50 zł do sprawdzenia części typu rezystory, kondensatory, diody tranzystory etc.

3VSię
Roch



Michael Oakley - Odyssey i Introspect - Moje kolejne odkrycie. Polecam dla retromaniaków :-)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Przy jakości dzisiejszych układów TTL, to Harlequin wcale nie jest tak prosty do uruchomienia.
Zwłaszcza wersje 128k w postaci mutacji różnych rev. tych płyt.
No i ten nieszczęsny generator zegara na 74LS04.
Te układy, to loteria.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Roch

  • **
  • Wiadomości: 81
  • Miejsce pobytu:
    KO02KI
  • Przyczajony Spectrumowiec, ukryty fan Z80 :-)
Cześć

Maryjan, upieram się przy kopii ZX 48K (Harlequin) a nie 128K. Poza tym jak kolega ma do wydania trochę eurosów to może zakupić gotowy kit ze wszystkim układami scalonymi. Jaki taki zestaw dostałem od żony na 18 urodziny ;-), ale jeszcze nie złożyłem bo walczę ze Specem Plusem. Jak go dopieszczę to napiszę na naszym forumie ;-) Zresztą widziałem na popularnym polskim portalu płytkę Harlequina 48K.

Ale to oczywiście moje zdanie i nie każdy musi go podzielać. Różnijmy się ciekawie i kulturalnie :-)

Roch

Michael Oakley - Odyssey i Introspect - Moje kolejne odkrycie. Polecam dla retromaniaków :-)