Autor Wątek: Joystick do emulatora  (Przeczytany 11882 razy)

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 765
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Joystick do emulatora
« dnia: 2021.06.14, 09:35:47 »
Mam stary joystick SV123 ale pękły w nim 2 sprężynki. Zastanawiam się czy warto dać 100zł za takie coś?:
Na allegro aukcja nr 10632671631
Joystick SpeedLink Competition Pro Extra + 25 GIER
« Ostatnia zmiana: 2021.06.14, 11:32:00 wysłana przez Gelip »
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Joystick do emulatora
« Odpowiedź #1 dnia: 2021.06.14, 11:18:03 »
Zastanawiam się czy warto

Pierwsze co, to przeczytaj liste tytulow gier i sprawdz, czy ktoras chociaz jedna znasz.
Jesli znasz ktoras z tych gier, to moze miec wartosc chociaz nostalgiczna ale w przeciwnym wypadku to kupujesz zepsuta zabawke.
Ani to stare (aka retro) ani zlote, kawalek niedzialajacego plastiku... a ze ma ksztalt taki a nie inny...
Pamietaj ze na miejsce tej zepsutej zabawki Chinczycy moga wyprodukowac tysiac nastepnych, pewnie w podobnych kosztach

Patrze na to moze z perspektywy troche innego rynku, ale za rownowartosc stu zlotowek nadal tu mozna kupic dziajacego Zx Spectrum, a czy warto ....

:)

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 765
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Joystick do emulatora
« Odpowiedź #2 dnia: 2021.06.14, 11:38:43 »
Pierwsze co, to przeczytaj liste tytulow gier i sprawdz, czy ktoras chociaz jedna znasz.

ale za rownowartosc stu zlotowek nadal tu mozna kupic dziajacego Zx Spectrum, a czy warto ....
Tylko iż ja nie chcę ZX Spectrum czy gier tylko priorytetem jest tutaj joystick. Chciałbym go używać w emulatorze (także C64 CCS64). Właśnie podłączyłem swój SV123 za pomocą mojego konwertera LPT i sterownika PPJoy ale emulator go nie widzi  :-\ W systemie w panelu sterowania na zakładce Test działa dobrze. W Spectaculator też działa bez problemu.

Może ktoś polecić jakiś sprawdzony joystick np. na USB, który zadziała zarówno w Spectaculator i CCS64?
« Ostatnia zmiana: 2021.06.14, 11:46:19 wysłana przez Gelip »
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Joystick do emulatora
« Odpowiedź #3 dnia: 2021.06.14, 12:26:24 »
Kazdy Joy widziany w Windows bedzie dzialal, chyba, ze program ma slaba obsluge albo problem z Xinput/Dinput.
Te joysticki mechanicznie sa wzorowane na Competition Pro, takie same jak w zestawie C64 Maxi.
Nie licz tylko na reakcje jak w sprzecie retro.

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Joystick do emulatora
« Odpowiedź #4 dnia: 2021.06.14, 12:44:04 »
Te joysticki mechanicznie sa wzorowane na Competition Pro, takie same jak w zestawie C64 Maxi.

Jesli tak, to dostepne sa nowe na Amazonie, nawet w tej chwili przecenione.

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 765
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Joystick do emulatora
« Odpowiedź #5 dnia: 2021.06.14, 13:13:36 »
Kazdy Joy widziany w Windows bedzie dzialal, chyba, ze program ma slaba obsluge albo problem z Xinput/Dinput.
No właśnie też mi się tak wydawało ale widocznie CCS64 ma jakiś problem ale już doszedłem o co chodzi.

Po pierwsze to jak wspomniałem nie mam dwóch sprężynek czyli nie działa u mnie górny przycisk strzału (Fire) i wychylenie do góry (UP) i chyba dlatego w programie CCS64 trzeba pobawić się kalibracją mimo iż w Windows działa OK. Obojętne jest w jakim oknie skalibrujemy joystick - w Calibrate Joysticks... czy Calibrate JoyAdapter... bo ustawienie w jednej jest widoczne w drugiej opcji i odwrotnie. Tak samo obojętne czy wybierzemy PC Gameport czy Adapter Port - ważne aby numer urządzenia się zgadzał - w przypadku jednego joysticka w panelu sterowania Windows będzie to zawsze numer 1

UWAGA! W oknie kalibracji domyślnie napisy z prawej strony są żółte na niebieskim tle i gdy wychylamy joystick to powinny zmieniać się na jasno-niebiesko - co bardzo słabo widać!

Przy braku dwóch pozycji (Fire i UP) ustawiłem tak jak w załączniku i zaczęło działać. Zapewne przy sprawnym joysticku nie trzeba go kalibrować i domyślne opcje 20, 80, 20, 80 zapewne działają.
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

Piesiu

  • **
  • Wiadomości: 80
  • Miejsce pobytu:
    Rychwał
Odp: Joystick do emulatora
« Odpowiedź #6 dnia: 2021.06.15, 14:22:58 »
Osobiście jako joystickowy freak ;) tak średnio bym polecał tego Speedlinka. Ten joy wygląda co prawda jak stare CompetitionPro, ale to jednak chińszczyzna jest, noname'owe głośne mikrostyki i wadliwa elektronika, przez co pojawia się na Allegro sporo uszkodzonych egzemplarzy, ja własnie kupiłem takiego trupa wyglądającego jak nówka sztuka za chyba 20-kilka złotych i przerobiłem na DB9, więc mam porównanie z oryginalnymi Competitionami i SpeedLink wypada słabiutko, działa jakos tak "twardo" i hałaśliwie. Niestety na PC nie ma chyba za bardzo alternatywy dla małych nieanalogowych joysticków, są oczywiście acade sticki, no ale na nich gałkę obsługuje się lewą ręką co nie dla wszystkich jest wygodne.

Nie wiem czy lepszym pomysłem nie będzie wyremontowanie tego QuickJoya i zakup adaptera joya DB9 na USB, na allegro widzę takie za 100zł. Nowe sprężynki mozna dostać na alle, 10szt za 25 zł, poza tym tym ten konkretny model SV123 warto też przesmarować, żeby trzpień drążka zbyt nie obcierał górnej obudowy podstawy joya, bo ten gładki czerwony plastik jest kruchawy i z czasem może pękać.
ZX Spectrum +, ZX Spectrum +2, Timex 2048, FDD3000, Sam Coupe, CPC464, CPC6128, GX4000

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Joystick do emulatora
« Odpowiedź #7 dnia: 2021.06.15, 18:50:00 »
Mam stary joystick SV123 ale pękły w nim 2 sprężynki.
A dlaczego nie chcesz po prostu wymienić sprężynek?

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 765
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Joystick do emulatora
« Odpowiedź #8 dnia: 2021.06.16, 06:35:26 »
Nie wiem czy lepszym pomysłem nie będzie wyremontowanie tego QuickJoya i zakup adaptera joya DB9 na USB, na allegro widzę takie za 100zł.
Nie muszę kupować bo sam taki zrobiłem na LPT  ;)
Kempston Joystick przez port LPT w emulatorze ZX Spectrum
Nowe sprężynki mozna dostać na alle, 10szt za 25 zł, poza tym tym ten konkretny model SV123 warto też przesmarować, żeby trzpień drążka zbyt nie obcierał górnej obudowy podstawy joya, bo ten gładki czerwony plastik jest kruchawy i z czasem może pękać.
Tak, trzeba po prostu wyremontować ten SV123. Możesz napisać numer aukcji allegro z tymi sprężynkami?

Dobra już znalazłem i kupiłem 10 sztuk - aukcja nr. 10612793046 . Dam znać co i jak gdy przyjdzie i złożę.
« Ostatnia zmiana: 2021.06.16, 06:44:58 wysłana przez Gelip »
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Joystick do emulatora
« Odpowiedź #9 dnia: 2021.06.16, 15:09:40 »
Kazdy arcade stick ma opcje Left/Right - fakt uklad klawiszy jest wtedy inny ale grac mozna jak jak sie chce. Halas to nic dziwnego, nawet klawiatury mechaniczne do gier stukaja jak cholera. Te nowe speedlinki sa lepsze niz poprzednie, a oryginalnych niewyrobionych Comp Pro jest juz niewiele. Przy obecnych cenach to i tak lepiej kupic nowy niz stary wychodzony plastik za 400 PLN. Najwiekszy problem pod emulatorem to precyzja - stare arcade to pelny real time. Dlatego jest tyle roznych rozszerzen zeby omijac USB.
Ostatnio pojawia sie troche nowych produkcji:
https://zxrenew.co.uk/Transparent-Black-ArcadeR-Joystick-p249696363

Piesiu

  • **
  • Wiadomości: 80
  • Miejsce pobytu:
    Rychwał
Odp: Joystick do emulatora
« Odpowiedź #10 dnia: 2021.06.17, 01:10:32 »
Nie wiem czy mam starą, czy nową wersję Speedlinka, ma oznaczenie SL-650212-BKRD i chodzi jak ruski traktor ;), chyba można temu zaradzić jedynie wymieniając mikrostyki na jakieś bardziej cywilizowane, tutaj przykład z YT:

https://www.youtube.com/watch?v=8qCHOeetKTA&ab_channel=RetroJoysticks

proszę porównać odgłos poruszania gałką przed wymianą w 20 sek i po wymianie w drugiej minucie filmu.

400 zł za starego Competitiona, trochę drogo ;), za 400 zł to można mieć nowiutkiego hiszpańskiego Telemacha, joya z najwyższej półki do 8-mio bitowców, chyba od 30 lat w sprzedaży:

https://tienda.factoryarcade.es/es/telemach/627-telemach-200-explora-commodore-db9.html

ArcadeR'a nie miałem w ręce, ale prezentuje się ładniutko :).
« Ostatnia zmiana: 2021.06.17, 01:26:13 wysłana przez Piesiu »
ZX Spectrum +, ZX Spectrum +2, Timex 2048, FDD3000, Sam Coupe, CPC464, CPC6128, GX4000

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 765
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Joystick do emulatora
« Odpowiedź #11 dnia: 2021.06.19, 20:21:33 »
Nie wiem czy mam starą, czy nową wersję Speedlinka, ma oznaczenie SL-650212-BKRD i chodzi jak ruski traktor ;), chyba można temu zaradzić jedynie wymieniając mikrostyki na jakieś bardziej cywilizowane, tutaj przykład z YT:

https://www.youtube.com/watch?v=8qCHOeetKTA&ab_channel=RetroJoysticks

proszę porównać odgłos poruszania gałką przed wymianą w 20 sek i po wymianie w drugiej minucie filmu.
Czyli ten z allegro Joystick Speedlink Competition Pro Extra USB po 110zł to też nie warto?
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

Piesiu

  • **
  • Wiadomości: 80
  • Miejsce pobytu:
    Rychwał
Odp: Joystick do emulatora
« Odpowiedź #12 dnia: 2021.06.20, 17:30:53 »
Według mnie nie warto i np. wg tego pana również:

https://youtu.be/k5_oXuE6VJw?t=106

gdzie określa Speedlinka jako "piece of shi...", ma podobną opinie do mojej czyli że joy jest ociężały i sztywny, poza tym wytyka mu sporego laga po USB. Oczywiście sa tez pozytywne opinie np:

https://youtu.be/Yc6kCDIytCE?t=410

no ale tutaj facet porównuje Speedlinka do klona Competition Pro dołączanego do C64 mini, który nawet nie ma mikroswitchy :/.

Myślę że dobrą alternatywą dla tego Speedlinka, choć w nieco wyższej cenie, może byc Hori Fighting Stick Mini

https://youtu.be/83V3XoqZyqc?t=81

lub ArcadeR o którym wspominał wyżej Gryzor, z tym że tego joya trzeba chyba ściągać z Anglii

https://youtu.be/HL4DGO10aNU?t=20
ZX Spectrum +, ZX Spectrum +2, Timex 2048, FDD3000, Sam Coupe, CPC464, CPC6128, GX4000

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 765
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Joystick do emulatora
« Odpowiedź #13 dnia: 2021.06.20, 20:17:55 »
Myślę że dobrą alternatywą dla tego Speedlinka, choć w nieco wyższej cenie, może byc Hori Fighting Stick Mini
Ale czy w nim trzeba lewą ręką obsługiwać drążek? Jeśli tak to chyba odpada no chyba iż ktoś jest leworęczny.
lub ArcadeR o którym wspominał wyżej Gryzor, z tym że tego joya trzeba chyba ściągać z Anglii
No ten ArcadeR wygląda normalnie. Widzę, że w tej samej cenie 25$ jest wersja USB i ATARI 9-pin. Wybrałbym wersję ATARI aby podłączać do klona ZX a za pomocą LPT do emulatora. Może kiedyś kupię ale na razie czekam na sprężynki do SV123
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Joystick do emulatora
« Odpowiedź #14 dnia: 2021.06.21, 10:41:26 »
Czy cos takiego nie zalatwilo by problemu konwersji joysticka od atari do emulatora ?

https://www.waitingforfriday.com/?p=508