Autor Wątek: [RC2014] Sieć dla 8 bitów  (Przeczytany 4614 razy)

tapy

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Z80 & CP/M
[RC2014] Sieć dla 8 bitów
« dnia: 2021.10.17, 12:42:23 »
Chciałbym poinformować (lub jak by to złośliwi powiedzieli, pochwalić się ;) ), że udało mi się uruchomić wszystkie elementy wyzwania jakiego się podjąłem w celu rozszerzenia funkcjonalności RC2014:
  • moduł kontrolera sieciowego dla RC2014, zgodnego z duchem tamtej epoki czyli na kontrolerze Arcnet
  • wdrożyłem wielowątkowy system operacyjny MP/M dla komputerów z Z180
  • dostosowałam CP/NOS dla bezdyskowych komputerów RC2014, które będą korzystać z zasobów serwera CP/Net
  • napisałem moduły sieciowe dla serwera pracującego pod MP/M
  • uruchomiłem sieć CP/Net 1.2
Jak ogarnę to do postaci zrozumiałej dla innych, umieszczę ten projekt na GitHub.
Zdjęć tu nie będzie, bo speccy nie lubi tych nerdów od CP/M :D

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: [RC2014] Sieć dla 8 bitów
« Odpowiedź #1 dnia: 2021.10.17, 20:54:28 »
Gratulacje. Zapewne trochę czasu to kosztowało.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

tapy

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Z80 & CP/M
Odp: [RC2014] Sieć dla 8 bitów
« Odpowiedź #2 dnia: 2021.10.17, 21:45:05 »
Z ciekawości sprawdziłem. Od idei do obecnego stanu minęło 5 miesięcy. Pierwszy miesiąc to projekt sprzętu, chińska produkcja PCB i mój montaż modułów. Następnie trzy miesiące żmudnego przeczesywania sieci w poszukiwaniu dokumentacji, źródeł, przykładowych wdrożeń tego środowiska. Potem 3 tygodnie walki z rozgryzieniem kompletnie nieznanego systemu operacyjnego MP/M (tu chylę głowę przed jego twórcą, w tamtych czasach na 8-bitowym procesorze uruchomić coś co znamy z obecnie istniejących systemów... szacun), kolejny tydzień to program ładujący i system CP/NOS, na koniec miesiąc pliki serwera i walka z protokołem sieciowym. Tu miałem chwilę zwątpienia, bo okazało się że niedostępne są noty aplikacyjne do CP/Net, ale społeczność z zakamarków wygrzebała mi poszukiwany dokument z patchem pliku serwera. Zapewne kolejny miesiąc poświęcę na doprowadzenie do ładu kodu, może jeszcze dopiszę CP/Net uruchamiany z środowiska CP/M i powinienem zdążyć na czterdziestą rocznicę jego premiery. Z całą pewnością to rozwiązanie, z serwerem na ośmiobitowcu, jest jedyną współczesną rekonstrukcją, może jedyną ponieważ kontrolery Arcnet powstały już za królowania PC-XT :)
« Ostatnia zmiana: 2021.10.17, 21:52:03 wysłana przez tapy »

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: [RC2014] Sieć dla 8 bitów
« Odpowiedź #3 dnia: 2021.10.22, 11:02:25 »
Szacun i wielkie gratulacje  :)
To naprawdę ambitny i ciekawy projekt.
W czasach świetności CP/M większość sieci bazowała na układach szeregowych interface opartych na Z80-SIO lub i8251 z prędkościami 9600-19200 kbs.
Z tego co pamiętam Arcnet wyciąga prędkość coś około 1Mbs, to znaczny skok jakościowy  ;)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

tapy

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Z80 & CP/M
Odp: [RC2014] Sieć dla 8 bitów
« Odpowiedź #4 dnia: 2021.10.22, 12:43:24 »
Nie zapominajmy też o naszym JUNET z Elwro 800 Junior, który działał na podobnej zasadzie, wykorzystując port szeregowy. Przyznam nie wiem jak była zrealizowana część serwera, ale to chyba była aplikacja pracująca pod CP/M.
W gwoli ścisłości Arcnet to 2,5Mbps, a zastosowane w moim rozwiązaniu kontrolery potrafią też pracować z prędkością 5Mbps. Rozwiązanie jest na tyle wydajne, że prędkość operacji na plikach od strony klienta jest niewiele gorsza od systemu pamięci masowej podłączonej bezpośrednio.

Umieściłem już pierwszy element tej układanki - hardware: https://github.com/tpycio/RCNetwork

tapy

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Z80 & CP/M
Odp: [RC2014] Sieć dla 8 bitów
« Odpowiedź #5 dnia: 2021.11.05, 10:52:58 »
Dla zainteresowanych krótki film z mapowania dysków pod CP/NET i działania na plikach w MP/M.
https://www.youtube.com/watch?v=b__bgcLBE9c