Autor Wątek: Pojdzie DIVIDE+ na ZX SPECTRUM ISSUE 6A ?  (Przeczytany 38322 razy)

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Pojdzie DIVIDE+ na ZX SPECTRUM ISSUE 6A ?
« Odpowiedź #30 dnia: 2012.02.09, 21:52:12 »
Jumper od +3/2a to byl zawsze w srodku, ale zaxon chyba wie jak go ustawil.
Tyle ze tu ekran divide pojawia sie na chwile wiec rom jest blokowany, M1 tez raczej sprawne.

dax

  • ***
  • Wiadomości: 227
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Pojdzie DIVIDE+ na ZX SPECTRUM ISSUE 6A ?
« Odpowiedź #31 dnia: 2012.02.09, 23:50:20 »
bhpjean: zasilacz taki kupilem z ZX Spectrum, chcialbym lepszy, ale czy ktos za kase by to zrobil ?

wypadaloby zrobic tutorial krok po kroku co do Divide+, bo problem moze sie powtarzac

na poczatku kombinowalem ze zworkami chyba z 10 razy
kombinowalem, nic nie dzialalo, w koncu znalazlem instrukcje na RWAP i sie rozwiazalo
wyjalem zworke od +3 i obraz sie zrobil normalny
przy starcie trza bylo przytrzymac SPACE, zeby zainicjalizowal dysk CF (poszlo jako LBA)
a pozniej cos wykombinowalem zeby zobaczyl partycje (chyba tez SPACE), bo w poprzednim kroku nie widzial - choc partycja ponizej 1GB
no i pozniej klasyczne LOAD"" :P
wyszlo na to, ze disk browser nie odpali sie, jesli karta nie jest zainicjalizowana (a moze tez jesli nie ma partycji)
ostatecznie Bomb Jack dziala :D
http://img560.imageshack.us/img560/2431/201202095486.jpg

tylko nie wiem jak w Fatware robic, zeby wybrac gre nizej na liscie, np. BombJack 2:
http://img831.imageshack.us/img831/5732/201202095483.jpg
przecwiczylem klawisze i nic mi nie poszlo, chyba ze trzeba wcisnac 2 na raz
« Ostatnia zmiana: 2012.02.09, 23:54:46 wysłana przez dax »
Po sprzedaniu 3-ch Spektrumów i zabawie ze SPECCY 2010, wrocilem do ZX+ z PicoDivSD :)

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Pojdzie DIVIDE+ na ZX SPECTRUM ISSUE 6A ?
« Odpowiedź #32 dnia: 2012.02.10, 07:11:29 »
W +2 chodzą strzałki czyli w gumiaku SHIFT+cyferki pewnie.
« Ostatnia zmiana: 2012.02.10, 08:35:11 wysłana przez matofesi »

dax

  • ***
  • Wiadomości: 227
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Pojdzie DIVIDE+ na ZX SPECTRUM ISSUE 6A ?
« Odpowiedź #33 dnia: 2012.02.10, 08:32:51 »
Wyjmij jumper, po prawej stronie zaraz obok zlacza.
zax: ten jumper przy zlaczu musi byc wlaczony, zeby dzialala karta CF, przy wyjetym bedzie dzialac dysk IDE (w/g instrukcji RWAP)

dzieki wszystkim

zajebiste to Divide+  8)
Po sprzedaniu 3-ch Spektrumów i zabawie ze SPECCY 2010, wrocilem do ZX+ z PicoDivSD :)

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Pojdzie DIVIDE+ na ZX SPECTRUM ISSUE 6A ?
« Odpowiedź #34 dnia: 2012.02.10, 09:20:51 »
dax:

> na poczatku kombinowalem ze zworkami chyba z 10 razy
kombinowalem, nic nie dzialalo, w koncu znalazlem instrukcje na RWAP i sie rozwiazalo
wyjalem zworke od +3 i obraz sie zrobil normalny
------------------
Mówiłem, że jest przestawione na +3. Nie wiem po ch.uj tak ktoś sprzedaje.
A w poprzednich modelach, zworka do +3 jest W ŚRODKU, pod obudową.
Musieliśmy iść u Hellboja w domu, w Czechach, do WARSZTATU pod budynkiem :) wziąć IMADŁO i gigantyczne wiertło o średnicy 1cm - i wywierciliśmy dziurę (hahaha). Teraz już mogę przełączać na +3. :)


> przy starcie trza bylo przytrzymac SPACE, zeby zainicjalizowal dysk CF (poszlo jako LBA)
----------------
Trzeba, ale to jest napisane na ekranie. I zazwyczaj tylko po raz pierwszy, a potem to już tylko w razie jakichś problemów trzeba kartę inicjalizować. Ja to robię, jak mi coś nie działa.


> tylko nie wiem jak w Fatware robic, zeby wybrac gre nizej na liscie, np. BombJack 2:
-------------------
Kursory przecież.
I zależnie od wersji - z shiftem lub bez.

Aha - w menu: SymbolShift+Enter = reset. To dla osób, które nie chcą niszczyć komputera, wyłączając go z prądu. Bardzo pożyteczne.

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Pojdzie DIVIDE+ na ZX SPECTRUM ISSUE 6A ?
« Odpowiedź #35 dnia: 2012.02.10, 09:24:31 »
dax:

> ten jumper przy zlaczu musi byc wlaczony, zeby dzialala karta CF, przy wyjetym bedzie dzialac dysk IDE (w/g instrukcji RWAP)
--------------------
Jakby coś nie chodziło, to - jak radzi Duddie - kup przerzutkę CF<=>IDE i podłącz kartę pod IDE.


> zajebiste to Divide+  8)
-----------------
Eee, póki FatWare nie save'uje, to dla mnie to tylko zabawka, a nie narzędzie.
Żeby ZX81 posiadało pełną obsługę FAT32, wraz z save'owaniem, a ZX Spectrum nie - to jest wstych i nańba, wolałbym ocet.

dax

  • ***
  • Wiadomości: 227
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Pojdzie DIVIDE+ na ZX SPECTRUM ISSUE 6A ?
« Odpowiedź #36 dnia: 2012.02.11, 11:38:06 »
chlopaki, znow kur.. problem
chcialem sobie zrobic Firmware selector Velesoftu
wrzucilem wszystkie pliki rozpakowane i z zachowaniem struktury katalogow do katalogu glownego karty z archiwow:
esxdos073_autoexec(2011-05-31)
esxdos073out-firmware-selector02

uruchomilem esxdos-autoexec-flasher.tap
komunikat: ADJUST FLASH FUSE JP2/E
nie zmienialem nic w zworkach (wlaczona EPROM i CFMA, wylaczona +3) wcisnalem klawisz i wyszlo: CANNOT FLASH

po komunikacie ADJUST FLASH FUSE JP2/E, wyjalem zworke z opisem EPROM , wcisnalem klawisz i znow: CANNOT FLASH

to samo robilem dla pliku: ESXFLASH.TAP

i kupa, nie dziala
co robie zle ?
« Ostatnia zmiana: 2012.02.11, 11:45:56 wysłana przez dax »
Po sprzedaniu 3-ch Spektrumów i zabawie ze SPECCY 2010, wrocilem do ZX+ z PicoDivSD :)

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Pojdzie DIVIDE+ na ZX SPECTRUM ISSUE 6A ?
« Odpowiedź #37 dnia: 2012.02.11, 12:49:31 »
Div+ ma inny flasher niz zwykly div. Jak chcesz sprobowac exdosa to uzyj wersji mapram.
Podobno dziala, ale ja juz nie pamietam.
I pamietaj, ze flashujac div+ mozesz wyjechac wszystko co jest w rom.
A nie ma opcji restore.  :'(

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Pojdzie DIVIDE+ na ZX SPECTRUM ISSUE 6A ?
« Odpowiedź #38 dnia: 2012.02.11, 12:52:15 »
@Gryzor Jak to nie ma? Przecież można chyba z taśmy załadować oryginalnego flashera i zapakować cały soft od początku.

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Pojdzie DIVIDE+ na ZX SPECTRUM ISSUE 6A ?
« Odpowiedź #39 dnia: 2012.02.11, 13:03:22 »
div+ ma 512kb rom, z czego bys chcial to zaladowac ?  :)
Oczywiscie mozna wrzucic np. sam fatware, ale ja nie widzialem gotowego pliku tap dla div+
Zwykly div ma eeprom 8k 28c64, div+ flash 29f040. div+ programuje sie blokami po 64kb.

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Pojdzie DIVIDE+ na ZX SPECTRUM ISSUE 6A ?
« Odpowiedź #40 dnia: 2012.02.11, 13:16:06 »
Ale co z tego, że ma 512 kilo? Przecież możesz zaflashować blok po bloku. To, że nie ma gotowca, który pozwalałby to zrobić nie znaczy, że się tego nie da zrobić. A gry na Spectrum co miały po kilkaset kilo i doładowywały się po kawałku widziałeś? ;)

Mnie chodzi tylko o to, że nawet jak skasujesz całą zawartość divide (i to obojętnie którego) zawsze możesz to odtworzyć, więc opcja restore jednak jest.

Jean 1

  • ****
  • Wiadomości: 389
  • Miejsce pobytu:
    Gorlice
    • Moja www
Odp: Pojdzie DIVIDE+ na ZX SPECTRUM ISSUE 6A ?
« Odpowiedź #41 dnia: 2012.02.11, 13:49:59 »
To w czym tak naprawdę lepsze jest div+ od zwykłego ?? po za wielkością dostępnej pamięci ... widzę że brak softu na to nowe jest ... Z drugiej strony w firmware selektorze można wybrać coś takiego jak "+DIVIDE (48k mode)" oraz "+DIVIDE (ZX128/+2)"  i na zwykłym po załadowaniu i wciśnięciu przycisku NMI u mnie latają paski na ekranie tak jak przy wczytywaniu programu z kasety. czy ktoś wie dlaczego tak ??? i co to w ogóle jest ?? czy to istotnie dotyczy wersji divIDE z + ? i z której strony ma być ten plus :-)
ZX Spectrum, ZX Spectrum + 80KB + AY,ZX Spectrum 128 +2 , FDD3000, Atari 800, 130, Amiga 500, CDTV, CPC464, CPC6128, VIC20, C64  TI99/4A ... Mini Muzeum ...

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Pojdzie DIVIDE+ na ZX SPECTRUM ISSUE 6A ?
« Odpowiedź #42 dnia: 2012.02.11, 14:18:23 »
Różnica między plusem a zwykłym to dokładnie to - różnica w ilości ROMu (512/8 kB) i RAMu (512/32kB).

A +DIVIDE to emulacja +D, której nigdy nie odpalałem.

Hmmm... Nie wiem czy masz manual (po angielsku) do plusa - jeśli nie, to jest w załączniku - tam jest opisane z grubsza do czego służą poszczególne firmware'y a na końcu jest dodatek o programowaniu plusa i różnicach w stosunku do zwykłego DivIDE.

dax

  • ***
  • Wiadomości: 227
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Pojdzie DIVIDE+ na ZX SPECTRUM ISSUE 6A ?
« Odpowiedź #43 dnia: 2012.02.11, 15:03:23 »
Po sprzedaniu 3-ch Spektrumów i zabawie ze SPECCY 2010, wrocilem do ZX+ z PicoDivSD :)

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Pojdzie DIVIDE+ na ZX SPECTRUM ISSUE 6A ?
« Odpowiedź #44 dnia: 2012.02.12, 18:47:48 »
Mat, wszystko mozna zrobic, ale zawsze jest roznica pomiedzy "trzeba" i "nie trzeba"   :)
29f040 najlepiej jest programowac programatorem, zreszta w kazdym serwisie to zrobia za grosze.
A gotowego tap nie ma. No bloki mozna wczytywac, ale jak wczytac 64kb do 48k ?  :o