Autor Wątek: SPECTRUM +48 czarno biały obraz na wyjściu composite  (Przeczytany 7690 razy)

tzok

  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: SPECTRUM +48 czarno biały obraz na wyjściu composite
« Odpowiedź #15 dnia: 2019.02.23, 19:43:28 »
Qwerty niestety już nie robi, tzn. zrobiliby na indywidualne zamówienie ale min. 50 sztuk. Tę od KeyPol mam jako zapas. Ta matowa mimo pewnie ok 30 lat wygląda bardzo ok, działa bez żadnych kombinacji, wszystkie klawisze działają jak trzeba. Chyba dużo zależy od tego jak była przechowywana. W "magazynku" znalazły się dwie takie folie i jedna - wyglądająca na używaną, rzeczywiście rozpadła się w rękach.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: SPECTRUM +48 czarno biały obraz na wyjściu composite
« Odpowiedź #16 dnia: 2019.02.23, 21:00:42 »
Te oryginalne folie się rozsypują głównie pod wpływem podwyższonej temperatury panującej w obudowie komputera, sztywnieją i potem zaczynają pękać.
Czas awarii może być rożny w zależności od intensywności użytkowania.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: SPECTRUM +48 czarno biały obraz na wyjściu composite
« Odpowiedź #17 dnia: 2019.02.23, 21:32:26 »
Oryginalne folie (oprócz tych robionych przez Samsunga) były wykonane z polichlorku winylu, który się degraduje m.in. od spalin i związków siarki w powietrzu. Generalnie jak ktoś ma w domu kuchenkę na gaz, a nie elektryczną - to mu się te folie będą szybciej starzeć. Albo jak ktoś mieszka w mieście.
W tych rzadkich przypadkach trzymanie zafoliowanych rzeczy nabiera sensu ;)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: SPECTRUM +48 czarno biały obraz na wyjściu composite
« Odpowiedź #18 dnia: 2019.02.23, 21:58:02 »
Oryginalne folie (oprócz tych robionych przez Samsunga) były wykonane z polichlorku winylu, który się degraduje m.in. od spalin i związków siarki w powietrzu. Generalnie jak ktoś ma w domu kuchenkę na gaz, a nie elektryczną - to mu się te folie będą szybciej starzeć. Albo jak ktoś mieszka w mieście.
W tych rzadkich przypadkach trzymanie zafoliowanych rzeczy nabiera sensu ;)

To wszystko prawda, ale temperatura raczej przyspiesza ten proces, bo te mniej używane Spectrum'y miały zwykle dłużej sprawne klawiatury  :)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: SPECTRUM +48 czarno biały obraz na wyjściu composite
« Odpowiedź #19 dnia: 2019.02.23, 22:00:43 »
Oczywiście, temperatura rzędu 60 stopni jest bardzo szkodliwa dla PCW. Ale tyle potrafi być w gumiaku.
« Ostatnia zmiana: 2019.02.23, 22:15:20 wysłana przez trojacek »

tzok

  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: SPECTRUM +48 czarno biały obraz na wyjściu composite
« Odpowiedź #20 dnia: 2019.03.20, 23:13:46 »
Druga sprawa to ten NRD'owski procesor jest w wersji 2,5MHz jak mi się zdaje i może to powodować niestabilną pracę kompa po nagrzaniu. Miałem z tym problemem już pewne doświadczenia.
Poza tym te NRD'owskie klony Z-80 nie były w 100% kompatybilne z oryginałem.
Generalnie taki proc jakoś tam działał, ale źle ustawiał flagi dla OUTI , oraz wykazywał nieprawidłowe działanie dla części niepublikowanych rozkazów. (tu może być problem z jakimiś demkami jeśli je stosują)
Właśnie zakupiłem ZILOG Z0840004PSC Z80 CPU, mam nadzieję, że ten będzie dobry. Widzę, że te procesory osiągają absurdalne ceny rzędu 45-50zł/szt., a mi udało się kupić 2 szt. w cenie 15zł (w Polsce, nie na Ali).

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: SPECTRUM +48 czarno biały obraz na wyjściu composite
« Odpowiedź #21 dnia: 2019.03.20, 23:20:52 »
W Nikompie po dwie dychy, w tvsat.com.pl od 5 do kilkunastu złotych.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: SPECTRUM +48 czarno biały obraz na wyjściu composite
« Odpowiedź #22 dnia: 2019.03.20, 23:25:41 »
Ten co kupiłeś powinien być OK.

Absurdalne ceny tych procków prawdopodobnie są spowodowane działalnością portalu speccy.pl.  ;D

Kilka miesięcy temu zakupiłem na Ali z 10szt Zilog'ów w wersji CMOS 8MHz za niewielkie pieniądze i o dziwo były sprawne.
Tyle że w opisie było napisane że mają być nowe i nieużywane, a okazało się że to jakieś podrapane wyluty  :-X

Ale już wolę takie niż ładne i niedziałające malowanki  ;)
« Ostatnia zmiana: 2019.03.20, 23:34:16 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: SPECTRUM +48 czarno biały obraz na wyjściu composite
« Odpowiedź #23 dnia: 2019.03.20, 23:48:20 »
Ten co kupiłeś powinien być OK.

Niestety różnie z tym bywa. Właśnie Zilogi 4MHz zdarzają się z niedziałającą linią /M1. W normalnym działaniu to oczywiście nie przeszkadza, ale divIDE, divMMC, IF1, FDD3000 itp. nie będą działać.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: SPECTRUM +48 czarno biały obraz na wyjściu composite
« Odpowiedź #24 dnia: 2019.03.21, 08:03:26 »
Dlatego właśnie napisałem że powinien a nie że będzie OK :D
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.