Autor Wątek: Raspberry Pi 400  (Przeczytany 4945 razy)

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Raspberry Pi 400
« dnia: 2020.11.09, 13:59:46 »
No i mamy Super Nexta - od kiedy sa FPGA w sumie co za roznica co siedzi w srodku. Cenowo nawet sensowne.
Powinni zrobic tylko klawiature ZX Next edition i pelny bare metal emulator - w filmie reklamowym pojawil sie zreszta ZX81 !
Ciekawe jaka jest trwalosc klawiatury, choc do gier i tak mozna podlaczyc kontroler.

Trudny wybor na Swieta - PS5, Xbox, RPi 400...  :)

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Raspberry Pi 400
« Odpowiedź #1 dnia: 2020.11.09, 14:45:38 »
Trudny wybor na Swieta - PS5, Xbox, RPi 400...  :)

Trzeba bedzie kupic wszystkie...

Sony przyznalo sie, ze troche znowu sie przeliczyli i nawet,jesli ktos sie zalapal na 10-cio minutowy slot i udalo mu sie zrrobic pre-order to i tak nie ma gwarancji, ze dostanie konsole na czas.

W czesci sieciowcow nawet wszystkie akcesoria sa wykupione....

A Rpi 400 to jest chyba Rpi 4 z wbudowana klawiatura, takze szalu nie ma i chyba ciezko by to porownywac do pozostalych konsolek...

Fajna sprawa jest taka, ze w Styczniu, bo to dlugi miesiac, pojawi sie sporo PS4 i XBOX One za bezcen, a na tym nadal jest w co pograc...

smok.wawelski

  • ***
  • Wiadomości: 225
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Raspberry Pi 400
« Odpowiedź #2 dnia: 2020.11.09, 17:01:30 »
RPi 400 to nie zwykłe RPi 4 z wbudowaną klawiaturą. To zupełnie inna płyta! Pierwsze Raspberry, które ma wszystkie gniazda po jednej stronie płyty. Do tego procesor podkręcony do 1.8Ghz. Spectrum naszych czasów ;) Widziałem już porównania do C64 i ZX Spectrum i faktycznie, niektórzy już szykują jak mu cartdridge wsadzić w złącze.

skoti

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: Raspberry Pi 400
« Odpowiedź #3 dnia: 2020.11.09, 17:31:04 »
Fajna buda. Ciekawe jak tam jest rozwiązana klawiatura. Gdyby dało się ją łatwo zaadoptować. Widzę potencjał w tym kawałku plastiku. ;)

Skinner

  • ****
  • Wiadomości: 367
  • Miejsce pobytu:
    Wlkp PL
Odp: Raspberry Pi 400
« Odpowiedź #4 dnia: 2020.11.09, 18:43:48 »
Fajne. Jedyne co mi się średnio podoba to brak dużego hdmi. Niby drobiazg ale do fajnego kompaktowego sprzętu na dzień dobry trzeba wozić w komplecie dodatkowy kabelek/przejściówkę.
2x 48k+, +2, HQ48 (under construction)

tapy

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Z80 & CP/M
Odp: Raspberry Pi 400
« Odpowiedź #5 dnia: 2020.11.10, 00:14:38 »
Zamówiłem to cacko w przedsprzedaży. Mnie aż tak nie denerwuje brak dużego HDMI, lecz pozostawienie podsystemu pamięci masowej opartej na karcie SD. Nie rozumiem takiego podejścia, coraz więcej RAM, coraz więcej bardziej zaawansowanych rdzeni, coraz większe taktowanie, a nawet głupiego eMMC brak. :(

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Raspberry Pi 400
« Odpowiedź #6 dnia: 2020.11.10, 10:41:51 »
To ma byc tanie, kazdy port, nowe zlacze kosztuje. A cena za to cacko jest calkiem atrakcyjna. Brak normalnego HDMI tez uwazam za slabosc - male gniazda latwo sie niszcza. Micro-usb to byla tragedia nawet w telefonach, na szczescie USB-C jest juz nieco lepsze i mozna odwrotnie wkladac wtyczke  :)
Ciekawa bylaby jakas modowalna klawiatura, tak by mozna dostosowywac do emulacji - programowalne opisy i funkcje klawiszy. Alternatywa dla kolejnych pomyslow typu C64 Maxi, w ktorych kupuje sie zwykly emulator opakowany raz jako NES, SNES, PS, a w 2021 ma byc Amiga. Na retro mozna ciagle sporo zarobic.

No i kolor - rozumiem malinowy, ale gdzie zwykly czarny ??? Moze bedzie, zobaczymy.

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Raspberry Pi 400
« Odpowiedź #7 dnia: 2020.11.10, 11:23:44 »
No i kolor - rozumiem malinowy, ale gdzie zwykly czarny ??? Moze bedzie, zobaczymy.

Czy chcesz powiedziec, ze pewne kolory i przedmioty nie ida w parze ?


tapy

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Z80 & CP/M
Odp: Raspberry Pi 400
« Odpowiedź #8 dnia: 2020.11.21, 12:01:57 »
Dotarło do mnie to urządzenie i klika uwag. Jest bardzo dobrze wykonane, przyjemnie się trzyma w ręku, nie grzeje się zbyt mocno, ale to co wspomniałem wcześniej oparcie pamięci masowej na SD nie uprawnia jednak przyznania nazwy Personal Computer jaki widnieje na pudełku. Zainstalowany Ubuntu na karcie SD Toshiba klasy 10 z UHS wlecze się niemiłosiernie, choć monitor zasobów pokazuje, że rdzenie rzadko dochodzą do 20% obciążenia, a pamięci RAM jest jeszcze sporo w zapasie. Mam mieszane uczucia, bo to naprawdę dobrze wykonana maszyna i ...

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Raspberry Pi 400
« Odpowiedź #9 dnia: 2020.11.21, 12:46:51 »
Eh, szkoda. To poczekam jednak na wersję z uczciwym SSD (a może zmieści się jakoś w środku?).
Bardzo mi się spodobała idea all-in-one, bo oprócz zabawy (emulatory) chciałbym tego używać do telepracy (a potrzebnego mi w tym celu klienta Citrixa to przecież byle co pociągnie).
No to wracam do dłubania przy t5550...

tapy

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Z80 & CP/M
Odp: Raspberry Pi 400
« Odpowiedź #10 dnia: 2020.11.21, 14:01:25 »
Poszukam jeszcze szybszej karty SD, powinno coś poprawić. W emulatory spokojnie można się bawić, bo zapas mocy jest spory i grafika bez problemów da radę. Do bardziej profesjonalnych (tz. przyziemnych) celów to jeszcze nie to i tu trochę szkoda. Kupiłem to do zabawy z 8-bitowcami, więc prędkość SD nie będzie odstawać ;) - do tego celu (chyba-muszę jakieś międzymordzie dorobić) to zapewne strzał w dziesiątkę, bo ma potencjał i świetne wykonanie. W sumie za te pieniądze to nie można oczekiwać rewelacji, ale wkurza brak wewnątrz jakiegoś złącza do podłączenia modułów z eMMC, SATA jako dodatkowych elementów, na których producent mógł dodatkowo zarobić.
« Ostatnia zmiana: 2020.11.21, 14:08:20 wysłana przez tapy »

PROTON

  • ****
  • Wiadomości: 478
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Raspberry Pi 400
« Odpowiedź #11 dnia: 2020.11.21, 23:57:49 »
RPI jest przereklamowane, są lepsze płytki np. Odroid czy Tinker Board wyposażone w eMMC.
Lada dzień będzie dostępna płytka Tinker Board 2. https://tinker-board.asus.com/prod_tinker-board-2s.html Kupię jak tylko się pojawi w PL.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Raspberry Pi 400
« Odpowiedź #12 dnia: 2020.11.22, 08:22:01 »
Czy ja wiem, czy RPi są przereklamowane? Raczej sprytnie poprowadzony projekt edukacyjny, z podstawową wersją Zero za $5, a w 2012 wersja B kosztowała $35 wraz z pełnym wsparciem. Do tego kolorowy magazyn zrozumiały dla nastolatków, wparcie od producenta układów (Broadcom), oraz duży wybór systemów operacyjnych (zaczynając od Linuxa przez FeeBSD po Windowsa). Są lepsze/nowsze mikro-komputery, ale w większości to sprzęt, a nie cały ekosystem. Zresztą podobnie jak z Arduino, inni mają super sprzęt, ale wsparcie kiepskie.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Raspberry Pi 400
« Odpowiedź #13 dnia: 2020.11.22, 11:05:56 »
Akurat odnośnie wsparcia dla lepszego sprzętu przekonałem się już jakiś czas temu.
W Chinach kiedyś kupiłem komputerki podobne do rodziny RPI o znacznie lepszej wydajności i niższej cenie, jak się jednak okazało to i tak przepłaciłem, bo pomimo wsparcia technicznego okazało się że w ich systemach są poważne błędy i niedoróbki co zaowocowało znikomą przydatnością, a wsparcie zatrzymało się po roku od wyprodukowania i projekty nie są już rozwijane i poprawiane błędy oraz nie wychodzą nowe kompilacje systemów.

Natomiast w RPI konsekwentnie jest realizowane wsparcie oraz znaczna społeczność użytkowników też się przyczynia do atrakcyjności tego projektu.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

PROTON

  • ****
  • Wiadomości: 478
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Raspberry Pi 400
« Odpowiedź #14 dnia: 2020.11.22, 16:02:18 »
RPI ma niedopracowaną sekcję zasilania i brak eMMC lub sata.
Z zasilaniem jest taki problem że trudno dobrać dobry zasilacz, w przypadku dużego obciążenia CPU i USB te dedykowane nie dają rady. Trzeba się bawić w overvoltage, stosować zasilacze regulowane i stosować napięcie w zakresie 5.5V - 5.7V. Natomiast Tinker Board z zasilaczem RPI działa bez problemu z obciążonym USB.
A do Odroida mam dedykowany zasilacz 5V 6A który bez problemu jest w stanie zasilić płytkę i peryferia USB.