Autor Wątek: Aktualnie produkowane Spectrumy  (Przeczytany 102831 razy)

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Aktualnie produkowane Spectrumy
« Odpowiedź #135 dnia: 2012.05.17, 12:16:14 »
Ech... Bo byś musiał poczytać jak działa FPGA ;)

To taka sprytna technologia w której sam chip nigdy nie jest programowany na stałe twoim designem. Tam z samej konstrukcji wynika to, że do FPGA musi być podpięty mechanizm programujący - przy projektowaniu pakuje się to JTAGiem w końcowym produkcie pakuje się odpowiedni kawałek elektroniki z FLASHEM/EEPROMEM albo specjalizowany układ programujący. Albo robi się tak jak tutaj, że układem programującym jest Arm. I nie ma najmniejszego problemu - nie jesteś w stanie popsuć FPGA wsadzając tam spaprany design albo wyłączając w trakcie "programowania", które trwa zasadniczo na tyle krótko, że nawet tego nie zauważysz.

W Speccy 2010 jedyna rzecz, która jest programowana na stałe i raz na początku to bootloader Arma - całą resztę (program obsługujący transfer danych karta-FPGA itp., konfigurację FPGA) bootloader czyta z karty przy starcie.


YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Aktualnie produkowane Spectrumy
« Odpowiedź #136 dnia: 2012.05.17, 12:56:02 »
Aha. No to dobrze brzmi.
Eva programuje się chyba z minutę (jakolwiek jednorazowo oczywiście).
No nic, ja go naciskam dalej ws. produkcji.

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Aktualnie produkowane Spectrumy
« Odpowiedź #137 dnia: 2012.05.17, 13:01:10 »
Minutę to pewnie znaczy pełny proces programowania - w wypadku EVO to program dla Atmegi i EEPROM/FLASH z danymi dla FPGA. Te komponenty nie programują się jakoś wyjątkowo szybko stąd ten czas.

I oczywiście - naciskaj :D

Amun-Ra

  • ***
  • Wiadomości: 111
  • Miejsce pobytu:
    Kielce
  • P. D.
    • …
Odp: Aktualnie produkowane Spectrumy
« Odpowiedź #138 dnia: 2012.05.19, 22:45:09 »
To taka sprytna technologia w której sam chip nigdy nie jest programowany na stałe twoim designem. Tam z samej konstrukcji wynika to, że do FPGA musi być podpięty mechanizm programujący - przy projektowaniu pakuje się to JTAGiem w końcowym produkcie pakuje się odpowiedni kawałek elektroniki z FLASHEM/EEPROMEM albo specjalizowany układ programujący.

Są też FPGA z wbudowanym FLASH-em, gdzie cała procedura przeprowadzana jest w samej kostce, dzięki czemu można zabezpieczyć się przed skopiowaniem kodu. Ale to efemeryda.
And the Lord said unto John, come forth and thou shall receive eternal life. But John came fifth and won a toaster.
https://retro.rocks/cc/

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Aktualnie produkowane Spectrumy
« Odpowiedź #139 dnia: 2012.05.19, 23:29:23 »
No to są oczywiście hybrydy... Co do zasady FPGA nie jest urządzeniem przeznaczonym dla klienta końcowego. Klient końcowy ma dostać ASICa do którego przeniesiona zostanie logika z FPGA ;)

Technomancer

  • **
  • Wiadomości: 77
  • Miejsce pobytu:
    SF Bay Area
Odp: Aktualnie produkowane Spectrumy
« Odpowiedź #140 dnia: 2012.05.21, 11:23:01 »
No to są oczywiście hybrydy... Co do zasady FPGA nie jest urządzeniem przeznaczonym dla klienta końcowego. Klient końcowy ma dostać ASICa do którego przeniesiona zostanie logika z FPGA ;)
Niekoniecznie.
FPGA sa uzywane do wielu urzadzen produkowanych seryjnie i przeznaczonych dla klientow koncowych. W niektorych sytuacjach nawet w dziesiatkach tysiecy egzemplarzy.
Wyprodukowanie ASICa, nawet w nieszczegolnie nowoczesnej technologii kosztuje setki tysiecy dolarow, nawet jak wiele firm wspoldzieli tworzenie masek (Ceny CMP http://cmp.imag.fr/products/ic/?p=prices)
W kazdym razie wiele urzadzen ktore rozebralem mialo FPGA w srodku, nawet aparaty fotograficzne, Sigma DP-1 na przyklad.
FPGA sa zwykle stosowane w urzadzeniach produkowanych w malych seriach, albo gdy urzadzenie musi byc reprogramowalne, ale czasami wystarczy zeby po prostu koszt uzycia FPGA byl nizszy niz kliku innych chipow.
--
Dominik
Lista starych gratow: Timex 2048 z divIDE+, ZX Evo, Atari 130XE z SIO2SD, Amiga 1200+BlizzardPPC 64MB 68040/25 PPC/166

Drak

  • **
  • Wiadomości: 79
Odp: Aktualnie produkowane Spectrumy
« Odpowiedź #141 dnia: 2012.05.28, 19:49:59 »
Czy ktoś uruchomił z sukcesem Speccy 2010? Zdaje się zaxon kupił od czechów płytki. Po udanym montażu Harlequina mam coraz większą chęć na coś bardziej ambitnego  ;)
Timex 1000 + 1016, ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +2 (szary), Timex TC2048, divIDE, Harlequin, Chrome128, JS128, KempAY, SPECCY 2010

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Aktualnie produkowane Spectrumy
« Odpowiedź #142 dnia: 2012.06.05, 10:25:03 »
W związku z tym, że jak rozumiem zarejestrował się na forum tajemniczy "producent" to może ja podbiję temat i zapytam... Coś się dzieje w temacie Speccy 2010?

Drak

  • **
  • Wiadomości: 79
Odp: Aktualnie produkowane Spectrumy
« Odpowiedź #143 dnia: 2012.06.06, 19:37:52 »
Kupiłem sobie płytkę, właśnie przyszła. Dla "wprawki" przylutowałem pamięć K4S561632. Zaczynam kompletować potrzebne części.
Timex 1000 + 1016, ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +2 (szary), Timex TC2048, divIDE, Harlequin, Chrome128, JS128, KempAY, SPECCY 2010

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Aktualnie produkowane Spectrumy
« Odpowiedź #144 dnia: 2012.06.06, 20:11:33 »
Będziemy wdzięczni za raporty z placu boju.

Drak

  • **
  • Wiadomości: 79
Odp: Aktualnie produkowane Spectrumy
« Odpowiedź #145 dnia: 2012.06.14, 08:45:14 »
Część elementów już mam, wczoraj trochę powalczyłem z lutownicą  :)
Timex 1000 + 1016, ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +2 (szary), Timex TC2048, divIDE, Harlequin, Chrome128, JS128, KempAY, SPECCY 2010

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Aktualnie produkowane Spectrumy
« Odpowiedź #146 dnia: 2012.06.14, 09:40:01 »
**POWODZENIA**.

Opowiesz nam później, jak sid na tym działa, hehe.
W ogóle nie wiem, czy on to skończył, czy porzucił w połowie roboty. Na stronie widnieje, że _ponoć_ działa.

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Aktualnie produkowane Spectrumy
« Odpowiedź #147 dnia: 2012.06.14, 10:13:58 »
Wrzucałem chyba gdzieś wcześniej link do filmiku na YT z odpalania jakichś muzyczek na SIDzie na Speccy 2010.

Działa, tylko po co? Zwłaszcza, że zajmuje w FPGA cenne miejsce, które można wykorzystać na przydatne elementy.

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Aktualnie produkowane Spectrumy
« Odpowiedź #148 dnia: 2012.06.14, 22:46:27 »
No to wiadomo, że jakby był lepszy firmware, to bym wymienił. Jasna sprawa.

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Aktualnie produkowane Spectrumy
« Odpowiedź #149 dnia: 2012.07.05, 11:24:34 »
Jeśli ktoś ma nemo-bus, to widzę, że wyszła nowa karta. Niby do Phoenixa, ale powinna pasować do pozostałych z nemo.
"ZXM-ProfCard".

Nie wiem, po co komu port drukarki, ale widocznie im się przydaje.
Jest gniazdo karty SD (czyli - jak znam życie - na Z-controlerze).
Ale na pokładzie jest czeski data-gear, a to już power. Softu nie za wiele, ale ten wynalazek miał moc:









PS: Generalnie - bezużyteczna dla posiadaczy Evy. Wszystkich dwóch w Polsce. ;)
« Ostatnia zmiana: 2012.07.05, 11:31:18 wysłana przez YERZMYEY/HOOY-PROGRAM »