Autor Wątek: OCR "The ZX Spectrum ULA: How to design a microcomputer"  (Przeczytany 10300 razy)

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Kupiłem tytułową książkę parę lat temu i jak już w paru miejscach pisałem bardzo mi się podobała ;)

Przy okazji dokładnego przeglądania "drobnego druku" zauważyłem, że książka jest licencjonowana na GNU Free Documentation License (do przeczytania tu: http://www.gnu.org/licenses/fdl-1.3.html), która to licencja (zresztą wyimki z niej znajdują się w drobnym druku) mówi, że "Permission is granted to copy, distribute and/or modify this document...". Nie wiem, co autorem powodowało, ale oznacza to zasadniczo tyle, że jak już wszedłem w posiadanie oryginalnego dokumentu mogę z nim zrobić zasadniczo wszystko z zastrzeżeniem, że jeśli wprowadzam modyfikacje, to muszę to zaznaczyć a dodatkowo jeśli dokument udostępniam jako wersję papierową to powyżej pewnej liczby egzemplarzy muszę udostępniać też wersję elektroniczną. No i oczywiście - jak to z licencjami GNU - "moja" wersja musi być objęta tą samą licencją.

Nosiłem się z tym od dłuższego czasu aż w końcu postanowiłem sobie "wygenerować" elektroniczną wersję, do której mógłbym zajrzeć z komputera, telefonu czy Kindle'a. Dodatkowo uznałem, że zwykły obrazkowy skan w tym wypadku nie wystarczy, bo nie da się go
przeszukiwać. Czyli OCR... Trwało to trochę (bo było robione "w wolnych chwilach"), ale właśnie skończyłem pierwszą wersję. Książka jest "złożona" w HTMLu, polinkowana wewnętrznie, przeczytana i poprawiona (oczywiście mogą tam jeszcze siedzieć błędy - korektę robiłem sam i jednoprzebiegowo). Jedyna rzecz, która jest taka sobie to obrazki - są czytelne, ale do śliczności wiele im brakuje. Jak znajdę w sobie zacięcie (mało prawdopodobne ;)) to być może je przerysuję "na czysto". Na razie wystarczy mi to co jest.

W związku z tym oraz toczącymi się na forum dyskusjami o prawach autorskich dwa pytania:
1. Czy są zainteresowani?
2. Wrzucać? ;)

ZX Freeq

  • *****
  • Wiadomości: 1833
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: OCR "The ZX Spectrum ULA: How to design a microcomputer"
« Odpowiedź #1 dnia: 2017.03.31, 15:00:21 »
O tej książce mowa? Mam ją - jak widać w załączniku. I chętnie otrzymałbym wersje elektroniczną! :)
ZX80|ZX81+16kB+PandAY|ZX 48k/+/128k+/+2/+2A/+3/Vega/Next|QL+QIDE|JS128|Timex 2048+2040|UK2086|FDD3000+3.5''|AY|ZX HD|Divide2k11/2k14|DivMMC/PicoDivSD|BetaDisk 128|Opus|Masakrator FM|If 1/2/Microdrv|Multiface 1|+2A\B SDI-1|SJS 1/2|ZX Printer|TZXDuino|+3 HxC USB|ZXUno|Omni
Z88|A500/600|PC200|Ent128

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: OCR "The ZX Spectrum ULA: How to design a microcomputer"
« Odpowiedź #2 dnia: 2017.03.31, 15:10:07 »
O tej. I fakt, że ją masz albo nie nie ma strategicznego znaczenia - FDL jest copyleftem i nie nakłada dodatkowych warunków na dystrybucję :)

ZX Freeq

  • *****
  • Wiadomości: 1833
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: OCR "The ZX Spectrum ULA: How to design a microcomputer"
« Odpowiedź #3 dnia: 2017.03.31, 15:12:58 »
Nie chciałem, aby wyszło że jestem pijawką ;)

PS. Książki jeszcze w połowie nie przeczytałem. Chroniczny brak wolnego czasu.
ZX80|ZX81+16kB+PandAY|ZX 48k/+/128k+/+2/+2A/+3/Vega/Next|QL+QIDE|JS128|Timex 2048+2040|UK2086|FDD3000+3.5''|AY|ZX HD|Divide2k11/2k14|DivMMC/PicoDivSD|BetaDisk 128|Opus|Masakrator FM|If 1/2/Microdrv|Multiface 1|+2A\B SDI-1|SJS 1/2|ZX Printer|TZXDuino|+3 HxC USB|ZXUno|Omni
Z88|A500/600|PC200|Ent128

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: OCR "The ZX Spectrum ULA: How to design a microcomputer"
« Odpowiedź #4 dnia: 2017.03.31, 15:20:21 »
Nie chciałem, aby wyszło że jestem pijawką ;)

Ja z ewentualnego udostępnienia nic nie będę miał więc jakby nie specjalnie mi to przeszkadza ;)
Książkę zrobiłem przede wszystkim dla siebie i czy ją puszczę dalej czy nie robota była ta sama. Kwestia tylko czy jest zainteresowanie (bo jak nikt więcej się nie odezwie, to dostaniesz ją po prostu na priva ;)) i czy za samą sugestię nie dostanę bana.

Cytuj
PS. Książki jeszcze w połowie nie przeczytałem. Chroniczny brak wolnego czasu.

Uuuu... A warto. Na papierze przeczytałem dwa razy a teraz trzeci przy okazji robienia korekty. Owszem części są nudne i techniczne, ale jest sporo fajnych kawałków wyjaśniających dlaczego ULA działa tak jak działa.


Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: OCR "The ZX Spectrum ULA: How to design a microcomputer"
« Odpowiedź #5 dnia: 2017.03.31, 15:36:55 »
Ale fakt, nie czytałem nic co było małymi literami i dla mnie to że jest to GPL jest wielkim zaskoczeniem ;)

Wrzucać!


Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1260
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: OCR "The ZX Spectrum ULA: How to design a microcomputer"
« Odpowiedź #6 dnia: 2017.03.31, 15:46:45 »
Trzeci!
Dzięki tej książce wiem, bo ktoś mi wytłumaczył, dlaczego jest w Spectrum taka organizacja ekranu :)
Więc chętnie przeczytam, choć pewnie zajmie mi to sporo czasu.
Ale jestem pewien że warto.

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: OCR "The ZX Spectrum ULA: How to design a microcomputer"
« Odpowiedź #7 dnia: 2017.03.31, 15:53:16 »
Ale fakt, nie czytałem nic co było małymi literami i dla mnie to że jest to GPL jest wielkim zaskoczeniem ;)

FDL ;)

Cytuj
Wrzucać!

Jako, że jest duże (przez rysunki i równania, które też muszą być robione jako obrazki)  położyłem póki co tu:

https://drive.google.com/drive/folders/0ByXfOBO9GGCacDBxUGYtbnl1MEU?resourcekey=0-p0oYBhdm1RMJAPiWBinDcg&usp=sharing

W katalogu są cztery wersje:
- .zip to źródłowa paczka w HTMLu z obrazkami w osobnym katalogu
- .epub i .mobi - wersje dla czytników
- .pdf - wersja pseudo-papierowa.

Epub, Mobi i PDF zostały zrobione z wersji źródłowej, powinny mieć aktywny pełny spis treści, linki w środku itp. PDF został wygenerowany z rozmiarem A5 i pewnie powinien się dać wydrukować ;)

Jakby ktoś chciał to wrzucić gdzie indziej (jakieś archiwum albo coś ;)) to oczywiście zapraszam.

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: OCR "The ZX Spectrum ULA: How to design a microcomputer"
« Odpowiedź #8 dnia: 2017.03.31, 15:54:44 »
Trzeci!
Dzięki tej książce wiem, bo ktoś mi wytłumaczył, dlaczego jest w Spectrum taka organizacja ekranu :)

O ile pamiętam, to nawet chyba ja tłumaczyłem na forum ;)

Cytuj
Więc chętnie przeczytam, choć pewnie zajmie mi to sporo czasu.

Czy ja wiem? Pierwszy raz zajęło mi jakieś 3 dni czytania w wolnych chwilach.

Cytuj
Ale jestem pewien że warto.

Wiem, że się powtarzam, ale warto :)

ZX Freeq

  • *****
  • Wiadomości: 1833
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: OCR "The ZX Spectrum ULA: How to design a microcomputer"
« Odpowiedź #9 dnia: 2017.03.31, 15:57:05 »
Pobrałem. Dziękuję!
ZX80|ZX81+16kB+PandAY|ZX 48k/+/128k+/+2/+2A/+3/Vega/Next|QL+QIDE|JS128|Timex 2048+2040|UK2086|FDD3000+3.5''|AY|ZX HD|Divide2k11/2k14|DivMMC/PicoDivSD|BetaDisk 128|Opus|Masakrator FM|If 1/2/Microdrv|Multiface 1|+2A\B SDI-1|SJS 1/2|ZX Printer|TZXDuino|+3 HxC USB|ZXUno|Omni
Z88|A500/600|PC200|Ent128

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: OCR "The ZX Spectrum ULA: How to design a microcomputer"
« Odpowiedź #10 dnia: 2017.03.31, 16:00:52 »
Oczywiście jakby ktoś widział jakieś poważne błędy, których nie wyłapałem to dawać znać - chętnie poprawię.

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: OCR "The ZX Spectrum ULA: How to design a microcomputer"
« Odpowiedź #11 dnia: 2017.03.31, 16:17:27 »
Mam drukowaną, ale chętnie wrzucę ją sobie na Kindla. Dzięki!
dużo sprzętu mało czasu.

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1260
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: OCR "The ZX Spectrum ULA: How to design a microcomputer"
« Odpowiedź #12 dnia: 2017.03.31, 16:26:24 »
I ja dziękuję.
Odkładam beletrystykę i zobaczymy ile mi zajmie.

Trzeci!
Dzięki tej książce wiem, bo ktoś mi wytłumaczył, dlaczego jest w Spectrum taka organizacja ekranu :)

O ile pamiętam, to nawet chyba ja tłumaczyłem na forum ;)


To prawdopodobne, ale mi wytłumaczył rafamiga na którejś z pierwszych zbiórek speccy.pl ;)

silenter

  • *****
  • Wiadomości: 1337
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa/Radzymin
Odp: OCR "The ZX Spectrum ULA: How to design a microcomputer"
« Odpowiedź #13 dnia: 2017.03.31, 16:32:02 »
A ja jej drukowanej nie mam ale na Kindl'a chętnie bym zapodał.
Mój Kindl jest głodny książęk o ZX Spectrum i Z80.
128k +2 UK issue 1, JS128, FDD3000 in restoration, ZAXON MGT +D, PEAR AmpY, Pear ExEar :), PEAR TI-OF-TTL+FDD35, co to tu robi??? => 2xCDTV&A500

https://soundcloud.com/silenter

https://www.youtube.com/channel/UCKZhL7Lq1zUDDnRDTJKhN4A

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: OCR "The ZX Spectrum ULA: How to design a microcomputer"
« Odpowiedź #14 dnia: 2017.03.31, 17:58:14 »
Dzięki, mam na w papierze, ale Kobo częściej ze mną podróżuje. :)
« Ostatnia zmiana: 2017.03.31, 18:05:05 wysłana przez Klaudiusz »
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76