Komputery z Z80 > TIMEX

Timex Terminal 3000 - jak go sklonować.

(1/3) > >>

Maryjan:
Na ostatnim SpeccyParty mając w reku - chyba unikatowy-  egzemplarz Timex Terminal 3000 zacząłem się zastanawiać, czy był by sens jego "sklonowania".
Jedną z przeszkód jest praktycznie zerowy dostęp układów TS 2068 PAL, który pełnił tam rolę ULA.
Zastanawiałem się, czy gdyby powstała implementacja trybów Timex-a dla CPLD (np. takiego jak znajduje się w ZX Max-ach) można by było ruszyć dalej ?
Co prawda były Slam-y 128 z trybami Timex-a, lecz były to egzemplarze prototypowe i jest ich kilka sztuk.
Poza tym, na pewno kompatybilność w/w nie jest 100%.
Myślę, że gdyby rozwiązać problem z zastąpieniem układu TS 2068 PAL jego "klonem" np. w CPLD, nie było by większych przeszkód w drodze do zbudowania klona TT 3000.

Było by to fajne uzupełnienie systemu FDD 3/3000, czy też Pear-owego FDD 35 dla osób chcących pobawić się CP/M-em.
Co o tym sądzą drodzy forumowicze ?

pear:
Jak znajdziesz jakąś fajną klawiaturę, która nadawałaby się do przeróbki i pomieściła w swojej obudowie trochę elektroniki, to myślę, że resztę da się jakoś ogarnąć.

trojacek:

--- Cytat: mariansss w 2018.11.07, 18:28:14 ---Zastanawiałem się, czy gdyby powstała implementacja trybów Timex-a dla CPLD (np. takiego jak znajduje się w ZX Max-ach) można by było ruszyć dalej ?

--- Koniec cytatu ---

Jest taki tajny plan ;)


--- Cytuj ---Myślę, że gdyby rozwiązać problem z zastąpieniem układu TS 2068 PAL jego "klonem" np. w CPLD, nie było by większych przeszkód w drodze do zbudowania klona TT 3000.

--- Koniec cytatu ---

Problemów jeszcze trochę jest, bo bez fizycznego dostępu do w/w nie jestem np. w stanie ustalić, jak obsługiwane są te klawisze, których nie ma w TC2048/2068.

Dyskusyjne jest też wyświetlanie w 80 kolumnach. TT3000 to potrafi, a program terminala do TC2048/68 jakoś nie. No ale to już bardziej problem software-owy, choć robiąc CPLD dla TT3000 można zrobić  80 kolumn w matrycy 8x8.

KWF:
Mark Smith chyba pracuje nad zamiennikiem TS2068 PAL. Podpytaj Zaxona, może wie coś więcej.

Jesli już iść w CPLD, to coś nowszego i większego niż EPM7218S, jakiś XC95144XL byłby wskazany, ale wtedy będziesz miał go do montażu powierzchniowego.

trojacek:
Jak już TT3000 zostanie sklonowany, to przyda się instrukcja wspomniana w tym wątku.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej