Autor Wątek: Jak otworzyć obudowę pistoletu świetlnego Spectruma  (Przeczytany 2712 razy)

itguyinaction

  • *
  • Wiadomości: 13
Hejka,

Kupiłem pistolet do ZX Spectrum. Niestety okazało się, że jest niesprawny. Zastanawiam się, jak się otwiera tę obudowę, by jej nie uszkodzić/nie połamać. Nigdzie nie widzę, ani jednej śrubki. Czy to jest na klej? Czy na jakieś zatrzaski tylko? Czy próbować to odworzyć jak dzisiejsze obudowy lapków wsuwając kartę kredytową w szpary?

Próbowałem trochę szukać w necie. Jest kilka informacji, ale o innych modelach.

Mój wygląda tak (to zdjęcie z netu, nie moje, ale mój jest identyczny): https://c.allegroimg.com/s1024/0cf676/c163efb245259341d7f2fb211f5c

Zastanawiałem się, czy pod naklejką sinclair nie ma jakiejś śrubki i czy by nie zdjąć tej naklejki na gorąco.

Ale może ktoś robił coś podobnego i wie jak, jak odtworzyć obudowę? Połamać łatwo, a doprowadzić do dobrego stanu gorzej.
------------------------------------------------------------
https://www.youtube.com/c/ITGuyinaction/

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Jak otworzyć obudowę pistoletu świetlnego Spectruma
« Odpowiedź #1 dnia: 2021.08.09, 13:49:08 »
Pozwól że zwrocę uwagę na pewną rzecz, a z racji tego że jestes nowy, możesz mogłeś nie nabrać dobrych zwyczajów gdzie indziej.
Nie dołączyłeś zdjęcia tych pistoletów jako załącznik, a podałeś link do jakiegoś cache gdzie parametrami do obrazka jest jakieś szemrane Id, czemu (zdjeciu z linku) nie wróżę długiej dostępności w sieci.

Dodanie zdjęcia jako załącznik sprawia, że post będzie mieć sens nawet za kilka lat, a przykładowe zdjęcie nie zniknie.

Wiem. Dodanie załącznika kosztuje dodatkowy czas 'pracy', ale czym jest ta stracona minuta wobec faktu że później przydatność postu wzrasta nieziemsko ;)

Zdjęcie poniżej dodałem jako załącznik.

itguyinaction

  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Jak otworzyć obudowę pistoletu świetlnego Spectruma
« Odpowiedź #2 dnia: 2021.08.09, 22:34:19 »
Może i racja... Nie pomyślałem o tym... Dzięki, że dodałeś zdjęcie.

Przechodząc do sedna, ma ktoś jakiś pomysł?
------------------------------------------------------------
https://www.youtube.com/c/ITGuyinaction/

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Jak otworzyć obudowę pistoletu świetlnego Spectruma
« Odpowiedź #3 dnia: 2021.08.09, 22:53:58 »
Z tego co pamiętam to pistolet jest klejony, przynajmniej mój taki był.

Mam też podobny, ale do Pegasusa, ale ten miał śrubki pod naklejkami, jednak też był częściowo klejony w okolicy soczewki na lufie.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Jak otworzyć obudowę pistoletu świetlnego Spectruma
« Odpowiedź #4 dnia: 2021.08.09, 23:03:42 »
Przechodząc do sedna, ma ktoś jakiś pomysł?
Oczywiście testujesz go na jakimś starym CRT? Nie na żadnym LCD czy innym nowoczesnym TV?

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Jak otworzyć obudowę pistoletu świetlnego Spectruma
« Odpowiedź #5 dnia: 2021.08.10, 11:13:02 »
To fakt, zadziała tylko na monitorze z kineskopem. Żaden LCD czy plazmowy tutaj nie podejdzie.  :P
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

itguyinaction

  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Jak otworzyć obudowę pistoletu świetlnego Spectruma
« Odpowiedź #6 dnia: 2021.08.10, 12:12:48 »
Oczywiście znam zasadę działania pistoletu i wiem, że działa głównie na crt (piszę głównie, bo w necie można znaleźć filmy z działającym pistoletem na niektórych lcd i z lekko zmodyfikowanymi grami, by akceptowały nieco większe opóźnienie).

Problem jest mechaniczny i związany z niedziałającym spustem.

Czyli co, przyjąć, że pistolet jest klejony i go leciutko "rozkleić"? Lepiej na gorąco (lekko podgrzać hot air?) czy jakieś rozwiązanie na zimno i stara karta płatnicza w szpary?
------------------------------------------------------------
https://www.youtube.com/c/ITGuyinaction/

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Jak otworzyć obudowę pistoletu świetlnego Spectruma
« Odpowiedź #7 dnia: 2021.08.10, 12:14:08 »
W sumie to dziwne e jeszcze nikt nie wykombinował żeby zmiana konstrukcji pistoletu, współczesnego klona lub modyfikacja gier nie pozwoliła grać pistoletem na LCD.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Jak otworzyć obudowę pistoletu świetlnego Spectruma
« Odpowiedź #8 dnia: 2021.08.10, 13:15:10 »
@ZbyniuR Kombinują... np takie coś: https://www.sindenlightgun.com/
Ale to jest oczywiście do peceta i na retro sprzęcie tym nie pograsz.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Jak otworzyć obudowę pistoletu świetlnego Spectruma
« Odpowiedź #9 dnia: 2021.08.10, 15:58:25 »
Właśnie odnalazłem swój pistolecik do ZX Spectrum, jest na bank klejony lecz trochę się rozłazi od dołu przy lufie można by podważyć czymś cienkim i od góry przy celowniku od tyłu jest szczelina która można podważyć czymś plastikowym.
Z hot-air'em byłbym ostrożny by się coś przypadkiem nie zdeformowało.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Jak otworzyć obudowę pistoletu świetlnego Spectruma
« Odpowiedź #10 dnia: 2021.08.10, 18:20:58 »
Rozbierałem kiedyś taki pistolet bo strasznie przycisk skrzypiał, żeby jakoś to nasmarować i miałem normalne śrubki, widoczne od razu, jak się na niego spojrzało. Pewnie skoro są też klejone to Amstrad w którymś momencie ze śrubek zrezygnował i postawił na klej (zapewne koszty, koszty, koszty...). 

itguyinaction

  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Jak otworzyć obudowę pistoletu świetlnego Spectruma
« Odpowiedź #11 dnia: 2021.08.11, 12:01:29 »
Widocznych śrubek na pewno nie ma. Jedynie właśnie zastanawiałem się, czy pod tą naklejką czegoś nie ma. Na "dotyk" przez naklejkę nie wydaje się, ale naklejka jest zrobiona z dość grubego tworzywa i sztywnego, więc pewności nie mam.
------------------------------------------------------------
https://www.youtube.com/c/ITGuyinaction/