Autor Wątek: Chiński płytkarz, czyli doświadczenia ze smażalniami płytek  (Przeczytany 1979 razy)

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Hejka,

Zaczynam ten watek, bo ostatnimi czasy pojawilo sie kilku nowych producentow plytek PCB, lub tez te starsze probuja nowych chwytow reklamowych tylko po to, zeby przebic sie przez konkurencje.
Watek skierowany jest glownie w kierunku lutosceny ale mam nadzieje, ze jesli ktos by sie zdecydowal pojac sie jakiegos projektu na wlasna reke i utknie na tym gdzie wyprodukowac PCB, to tutaj znajdzie chociaz kilka wskazowek na dobry serwis lub przestroge na co uwazac.

Sam pomysl na watek zrodzil sie z tego, ze firma ALLPCB wyskoczyla niedawno z propozycja, ze nie tylko wyprodukuja mala prototypowa plytke PCB w ilosci do pieciu sztuk, ale tez wysla ten prototyp w miare szybka forma transportu bez zadnych oplat i zupelnie za darmo. Oczywiscie, jak mozna sie oprzec :) Trzeba bylo wyprobowac, ale o tym za chwile.

Chcialbym zeby Ci ktorzy maja doswiadczenie z zamawianiem produkcji plytek, paneli, lub nawet zamawiania czesci ze "znanych" zrodel po azjatyckiej stronie swiata opisali swoje spostrzezenia, pozytywne lub nie.
« Ostatnia zmiana: 2021.08.22, 19:05:20 wysłana przez sajmosia »

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Chiński płytkarz, czyli doświadczenia ze smażalniami płytek
« Odpowiedź #1 dnia: 2021.08.22, 19:04:11 »
Kontynuujac watek, producentow, ktorych uzywalem do tej pory jest kilku i kazdy z nich ma jakies wady i zalety.

Moim pierwszym byla lokalna firma w UK, ktora juz nie istnieje, ze wzgledu na wysokie ceny i nie tylko duza ale rosnaca konkuracje. Tutaj nie bardzo jest co opisywac, oprocz tego, ze kontakt byl prawie na stopie intymnej, wiekszosc sie dzialo przez rozmowy na ty i jakiekolwiek pytania czy poprawki byly robione na bierzaco. Niestety cena tego serwisu przebila jego zywotnosc.

Drugim i dosc dlugo utrzymanym byla firma Elecrow. Jakosc plytek byla nieco nizsza, niz tych z UK ale cena byla frakcja tego co lokalnie. Wszysko bylo ok przez kilka iteracji kilku projektow az z nikad zaczeli podbijac ceny dostarczenia plytek po ich produkcji. Z mojego punnktu widzenia zaaplikowali falszywa ekonomie, gdzie cene produkcji trzymali nisko a nadrabiali na transporcie.
Moze dla wiekszych firm to nie mialo znaczenia ale do hobbysty takiego jak ja gdy cena przesylki przebija siedmoikrotnie cene produktu, to juz jest lekka przesada zwlaszcza, ze wiem, ze mozna taniej wyslac cos z Azji do Europy. To sklonilo do poszukiwan alternatywy.

W miedzyczasie Klaud podrzucil mi linka do firmy OSHPark w USA. Jest to producent, ktory tworzy wielokrortnosci trzech sztuk zamowionego projektu wyceniajac usluge stricte w/g wymiarow a wlasciwie powiezchni calkowitej plytki. Co oznacza ze np plytke mala pod np taki projekt, gdzie potrzeba wyprowadzic piny z gniazdka DIN, ktora ma wymiary mniej niz cal kwadratowy, calokowity koszt produkcji i dostarczenia trzech sztuk wyniesie cos okolo miedzy dwa a trzy dolary. Jest to jakas alternatywa, ale na naprawde malutkie plytki. Jakosc jest dobra, mimo ze na tamta chwile dostepny byl tylko jeden kolor plytki - purpurowy. Ale jak zwykle cos za cos. Plytka pojdzie do produkcji dopiero, gdy producent zamowieniami wypelni sobie caly panel. Mozna trafic, ze to pojdzie juz dzisiaj a moze byc ze dopiero za dwa tygodnie. Osobiscie najdluzej czekalem 11 dni. gdzie calkowity obrot to troche krocej niz miesiac, gdzie te plytki wysylane sa tez jak najtaniej. Przy wiekszych plytkach cena uslugi rosnie logarytmicznie do momentu, gdzie ceny za plytke np 300mm x 300mm juz nie sa nawet zabawne.

Tak czy inaczej w poszukiwaniach czegos bardzie stalego i uniwersalnego pojawila sie, relatywnie niedawno, firma JLCPCB. Tutaj musze powiedziec, ze do tej pory nie mialem nawet jednego zgrzytu. Oprocz tego, ze ceny produkcji sa bardzo niskie to mimo, ze jest taka a nie inna sytuacja na swiecie, przez roznego rocdzaju wyimaginowane granice i zwiazane z nimi koszty to staraja sie trzymac koszt wysylki takze tak nisko jak sie da. Np owszem mozna zamowic dostawe droga w ciagu trzech dni, ale ta bedzie dosc kosztowna, wobec czego, jesli komus sie nie spieszy i moze poczekac do trzech tygodni to zamiast 100 mozna zaplacic 7 i tez te plytki dojda. Trzeba tylko troche dluzej poczekac. Co mi sie rowniez spodopbalo, to gdy musieli podniesc koszty to podniesli tez ograniczenia najtanszych uslug, czyli gdy kiedys za najtansza sume mozna bylo wyprodukowac plytke w wymiarach do 100mm x 100mm to podniesli ta poprzeczke do  bodajze 100mm x 150mm. Teraz te wartosci sa elastyczne i zmieniaja sie co jakis czas, ale nawet gdy przekroczy sie wymiary absolutnego minimum to cena nie rosnie tak horendalnie jak np w OSH Park i zawsze pozostaje przystepna.

Teraz, jak napomknalem w poprzednim poscie, jako ze pokazala sie oferta plytka z dostawa = $0, to trzeba bylo wyprobowac. Ze akurat nie mialem niczego do wyprodukowania to wrzucilem plytke emulatora stacji dyskietek z Githuba, zeby zobaczyc co sie stanie. Jak na ta chwile mialem dwa zgrzyty. Po pierwsze nie moglem zalazyc konta z ALLPCB, bo oni wiedzieli lepiej w jakim formacie ma byc moj kod pocztowy niz ja i forma nie chciala przepuscic mnie dalej. Po wymianie kilku maili z support udalo mi sie utworzyc z nimi konto. Zlozylem zamowienie 18/08/2021 i na ta chwile nadal wisi, jako "zamowienie zlozone". Takze nawet jesli serwis jest darmowy to dostaje dokladnie to, za co place.

To sa tylko moje przezycia. Na ta chwile mysle, ze JLCPCB robia najwiecej, zeby to co robia bylo uzywalne z punktu widzenia uzytkownika. Maja np serwis, gdzie jesli sie zaprojektuje plytke uzywajac ich oprogramowania i uzyje ich elementow, to oni taka plytke moga tez od razu poskladac i przyslac juz gotowy produkt. Nie testowalem tego jeszcze ale jestem bardzo ciekaw, bo to otwiera mozliwosc zbudowania malego ukladu na mikro elementach, ktorych samemu z lutownica moglbym nie dac rady polutowac.

Pozdro.



« Ostatnia zmiana: 2021.08.22, 19:20:53 wysłana przez sajmosia »

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Chiński płytkarz, czyli doświadczenia ze smażalniami płytek
« Odpowiedź #2 dnia: 2021.08.22, 19:31:43 »
Elecrow kiedys, obecnie ... wszystko zależy od kosztów transportu. Przestałem być cierpliwy i szukam dostawy do 7 dni za rozsądne pieniądze. Oraz takiej firmy, z którą nie będzie niespodzianek z dodatkowymi kosztami przed dostarczeniem przesyłki przez kuriera lub listonosza. Płacę VAT i ponoszę koszty w momencie składania zamówienia.

JLCPCB jest OK. Co prawda trafiają się babole jakościowe, na przykład źle zrobiona maska, napisy zlane w jedno, pomimo, że są sporo ponad ich wymagania technologiczne, nie trzymają kolorów masek, nawet w tym samym zamówieniu dwóch różnych płytek w tym samym kolorze. Czarna maska jest matowa jako standard. 

Korzystałem też z DirtyPCB i kilku innych. Ostatnio na jedną pierdołę, która miałem zlecić w OSHpark, wybrałem darmową usługę w AllPCB. W 4 dni uporali się z produkcją i dostałem powiadomienie z DHL, że przesyłka będzie u mnie w najbliższy wtorek. Zobaczymy jak przyjadą wykonane płytki, bo mam prawie identyczne z JCLPCB do porównania.

Co do zlecania produkcji wraz z montażem, trzy razy zleciłem JLCPCB taką usługę, ponieważ nie chciało mi się smarkać nastu elementów biernych z SMD w obudowach 0603. Co prawda trzeba przygotować listę materiałową na podstawie katalogu na ich stronie. Wybrałem tylko elementy z ich podstawowego katalogu oraz standardowe, bez udziwnień co do preferowanych producentów. Wszystko przyjechało ładnie i prosto polutowane, płytki wymyte, zapakowane i na moje potrzeby super. Przylutowałem brakujące scalaki, tranzystory i układ działa. Produkcja płytek i montaż zajmuje im do tygodnia.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Chiński płytkarz, czyli doświadczenia ze smażalniami płytek
« Odpowiedź #3 dnia: 2021.08.22, 19:41:42 »
Ja ostatnio zleciłem projekt w PCBWay, produkcja trwała 5 dni i teraz czekam na dostawę.
Wybrałem wariant dostawy ekonomiczny, ale mają też przesyłki kurierskie.
Ciekaw jestem co przyjdzie, ale opinie jakie czytałem były raczej pozytywne.
Ludzie chwalili tam głównie bezproblemowe i precyzyjne frezowanie nawet fikuśnych wzorów.

Jak płytki przyjdą to się pochwalę efektami.
« Ostatnia zmiana: 2021.08.22, 20:26:59 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

tapy

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Z80 & CP/M
Odp: Chiński płytkarz, czyli doświadczenia ze smażalniami płytek
« Odpowiedź #4 dnia: 2021.08.22, 20:20:52 »
Zlecam zamiennie produkcję w JLCPBC i PCBWay i w obu przypadkach nigdy się nie zawiodłem. Obie firmy mają podobne kanały wysyłki i nie zauważyłem znaczących różnic terminie ich dostaw (PP i tak przebija wszystkich o kilka długości). JLCPCB mniej restrykcyjnie przestrzega wymiarów, więc tam wykonuję częściej ciut większe płytki (np. backplane do RC2014 gdyż wymagane 4"x4" jest o ten milimetr więcej niż 100x100mm). Jakość tych producentów jest podobna, jak również wsparcie.

paroos

  • *****
  • Wiadomości: 508
  • Miejsce pobytu:
    BB
Odp: Chiński płytkarz, czyli doświadczenia ze smażalniami płytek
« Odpowiedź #5 dnia: 2021.09.05, 13:08:47 »
Szkoda, że wątek powstał dopiero teraz, kiedy "czasy się zmieniają" :)

Ja zwykle zamawiałem w JLCPCB albo PCBWay. Nigdy nie miałem żadnego problemu, nawet przy dużych projektach.
Poziom cenowy zbliżony, przy czym jlcpcb finalnie tańsze z powyższych.
Oba mają import gerberów zautomatyzowany, więc dla laika również są najlepsze.
Rozmiary i ilość warstw sama się oblicza, jest podgląd pcb, więc wiemy czy dobrze się wczytało.
Ale ważne, żeby gerbery były w prawidłowej wersji formatu, bo tam obsługa tylko wczytuje projekty do swojego programu CAM i klika wygenerowanie kodu dla CNC.
Jak coś nie zadziała, to wstrzymają i trzeba dosłać prawidłowe. Rozmowy zwykle nic nie dają, bo to nie są inżynierowie, tylko sprzedawcy.

Miałem przypadki, że płytki były zbyt skomplikowane i nie poradzili sobie z nimi. Tak było np. z OpenSmartWatch (https://open-smartwatch.github.io).
Te wykonywałem w Aislerze. Zauważanie drożej, ale oczywiście bez zarzutu. Unijna jakość ;)

A wracając do "teraz już nie ma czasów", to mogę podać prosty przykład. Zamówienie które wcześniej kosztowało mnie ok. 35$ w tej chwili finalnie kosztowało by mnie 50$.
Takie różnice wynikają z nowych przepisów. Oczywiście dalej jest to daleko bardziej konkurencyjnie, niż 2k pln u lokalnego wykonawcy.

Takie moje spostrzeżenia :)
Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Chiński płytkarz, czyli doświadczenia ze smażalniami płytek
« Odpowiedź #6 dnia: 2021.09.21, 11:56:02 »
Zauwazylem, ze JLC PCB mocno spuscili z cen wysylki.
Jesli sie nie spieszy to 5 plytek 100x100mm mozna zamowic za mniej niz 20 PLN.

Merchandise Total: 7.86 PLN
Shipping Charge: 9.96 PLN
Order Total: 17.82 PLN

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Chiński płytkarz, czyli doświadczenia ze smażalniami płytek
« Odpowiedź #7 dnia: 2021.09.21, 13:27:18 »
Z JLC ostatnie zamowienie dostalem z bablami na masce. Jakby mieli jakies farfocle w farbie. Do tego jedna plytka byla z maska porysowana do miedzi.

W AllPCB zalapalem sie na darmowe zlecenie i zamiast 5 zamowionych plytek otrzymalem 8. Napisy sa lepiej wykonane niz w JLC. Chyba maja lepsze sita drukarskie.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Chiński płytkarz, czyli doświadczenia ze smażalniami płytek
« Odpowiedź #8 dnia: 2021.09.21, 13:46:55 »
W AllPCB zalapalem sie na darmowe zlecenie

Tez probowalem, ale kilkudniowa rozmowa w koncu przeodzila sie w jedno wielkie rozczerowanie i nic nie doszlo, bo nie poradzili sobie z poprawnym zapisaniem mojego adresu. Najfajniejsza rzecza ze wszystkiego bylo, ze jakis gostek w Chinach chcial mi wmowic, ze lepiej wie jaki mam kod pocztowy niz ja sam.
Rozmowa byla kilkudniowa, gdyz napisalem do "support", odpisali, ze "tak poprawilismy", whodze na strone a adres nadal bledny. Co jak co ale klamczuchow nie lubie.

Suma sumarum do mnie nic nie dotarlo a ktos gdzies moze dostal kilka plytek jako niespodzianke w/g adresu jaki Chinczycy w ALLPCB wymyslili sobie, ze jest poprawny.


paroos

  • *****
  • Wiadomości: 508
  • Miejsce pobytu:
    BB
Odp: Chiński płytkarz, czyli doświadczenia ze smażalniami płytek
« Odpowiedź #9 dnia: 2021.09.21, 13:57:55 »
Zostaniesz czyimś Świętym Mikołajem. Pora już powoli właściwa ;)
Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1362
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: Chiński płytkarz, czyli doświadczenia ze smażalniami płytek
« Odpowiedź #10 dnia: 2021.09.21, 14:48:42 »
Tez probowalem, ale kilkudniowa rozmowa w koncu przeodzila sie w jedno wielkie rozczerowanie i nic nie doszlo, bo nie poradzili sobie z poprawnym zapisaniem mojego adresu. Najfajniejsza rzecza ze wszystkiego bylo, ze jakis gostek w Chinach chcial mi wmowic, ze lepiej wie jaki mam kod pocztowy niz ja sam.
Rozmowa byla kilkudniowa, gdyz napisalem do "support", odpisali, ze "tak poprawilismy", whodze na strone a adres nadal bledny. Co jak co ale klamczuchow nie lubie.

Suma sumarum do mnie nic nie dotarlo a ktos gdzies moze dostal kilka plytek jako niespodzianke w/g adresu jaki Chinczycy w ALLPCB wymyslili sobie, ze jest poprawny.
Nie tylko Chińczycy tak potrafią.
Ostatnie moje płytki z JLC szły coś podejrzanie długo. Grzebię w spamie, a tam list od Chińczyków, że niemiecki DHL im zablokował paczkę bo podałem zły kod pocztowy i nie mieszkam tam gdzie mieszkam. Chyba tydzień tłumaczyłem germańskim oprawcom (via Chiny oczywiście) że jednak ja wiem lepiej :)
Machines should work. People should think.

paroos

  • *****
  • Wiadomości: 508
  • Miejsce pobytu:
    BB
Odp: Chiński płytkarz, czyli doświadczenia ze smażalniami płytek
« Odpowiedź #11 dnia: 2021.09.21, 20:14:21 »
Nie napisałeś jak dawno to było, ale moje najświeższe doświadczenie z JLCPCB jest takie, że znowu podnieśli poprzeczkę.
Co prawda zlikwidowali najtańszą z opcji przesyłek (ChinaPost), pewnie dlatego że nie ogarniała cła.
W jej miejsce mamy AirMail. Cena niewiele wyższa, ale jeszcze dochodzą opłaty tax&co, więc sumarycznie dodatkowe opłaty wyższe o jakieś 50%
Za swoje zamówienie zapłaciłem akurat 30zł za wysyłkę z opłatami.
Jak sprawa z kurierami nie wiem, nie stać mnie  ;D

Ale do sedna: zamówienie złożone 7 września, 3 dni w produkcji (kolorowe płytki), 11 września wysłali.
Przed chwilą odebrałem od kuriera Inpost.
Wszystko w jak najlepszym porządku.

Czyli w 2 tygodnie pod drzwi z najtańszą przesyłką  8)
Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1362
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: Chiński płytkarz, czyli doświadczenia ze smażalniami płytek
« Odpowiedź #12 dnia: 2021.09.21, 22:26:52 »
Przełom czerwca i lipca, wysyłka jako EuroPacket.
Machines should work. People should think.