Autor Wątek: Elektronik potrzebny na gwałt :)  (Przeczytany 1357 razy)

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Elektronik potrzebny na gwałt :)
« dnia: 2021.10.07, 18:40:08 »
Cześć

Wiem, że to nie elektroda, ale tam ciężko o jakąś pomoc, więc może tu się ktoś zlituje. Problem w sumie nie jest poważny. W greckim osuszaczu padło mi chińskie trafo. Oznaczenia ma jakieś niespotykane więc, nie udało mi się znaleźć jego przekładni. Na uzwojenie pierwotne wchodzi 230V. Za trafo jest mostek prostowniczy i dalej napięcie po odfiltrowaniu przez 2 kondensatory idzie na L7805CV. Ten ostatni ma zakres wejściowy 7-35V, ale zakładam, że skoro wisi w powietrzu bez żadnego radiatora, to napięcie wejściowe ma raczej z tych niższych zakresów. Napięcie za mostkiem idzie też na cewki przekaźników 12V, a sterowanie przekaźnikami robi jakiś układ podający im masę (układ zalakierowany, więc nie widać co to). Może ktoś podpowie jakie trafo by wstawiał: z wyjściem 12V, 15V? Mostek składa się z diod 1N4007, więc będzie za nim jakiś spadek napięcia ...


jackfinch

  • ****
  • Wiadomości: 426
  • Miejsce pobytu:
    uk
Odp: Elektronik potrzebny na gwałt :)
« Odpowiedź #1 dnia: 2021.10.07, 19:15:44 »
Co to znaczy padło? Jest zwarcie, spaliło się, jest przerwa? Wrzuć jakieś foto, żeby wiedzieć z czym się mierzymy.

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Elektronik potrzebny na gwałt :)
« Odpowiedź #2 dnia: 2021.10.07, 19:26:36 »
Uzwojenie pierwotne ma przerwę. Na tym uzwojeniu jest jakieś zabezpieczenie (pewnie termiczne) i na początku myślałem, że to ono, ale nie. Nie widać niestety połączenia zabezpieczenia z uzwojeniem, bo może tam puściło. Trafo jest trochę zabudowane i zalakierowane. Podrzucę zdjęcie za 2h.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Elektronik potrzebny na gwałt :)
« Odpowiedź #3 dnia: 2021.10.07, 21:59:11 »
Jakieś trafo dające 12V na uzwojeniu wtórnym, skoro napięcie przemienne idzie na cewki przekaźników.  Moc trafo … 40VA-60VA.

Obecne trafo ma jedno uzwojenie wtórne czy ma dzielone?
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Elektronik potrzebny na gwałt :)
« Odpowiedź #4 dnia: 2021.10.07, 22:54:52 »
Na cewki przekaźników idzie napięcie stałe. Jest jedno uzwojenie wtórne. Nie wysłałem zdjęcia, bo zacząłem rozbierać trafo. Rdzeń rozebrany, uzwojenia odsłonięte, niestety przerw na wierzchu nie widać, a jakoś nie uśmiecha mi się rozwijanie całego drutu - jak nic się w niego zaplączę ;) A z tą mocą stanowczo przesadziłeś - ja obstawiam ze 2VA. To trafo ma wymiary jakieś 35x30mm :)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Elektronik potrzebny na gwałt :)
« Odpowiedź #5 dnia: 2021.10.07, 23:11:20 »
Nie podałeś ile przekaźników, co jest na tabliczce znamiotowej urządzenia. Diody w mostku Graetza dają do 2A, dopiero teraz podajesz, ze cewki są na prąd stały. To już na wstępie masz 24VA.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Elektronik potrzebny na gwałt :)
« Odpowiedź #6 dnia: 2021.10.07, 23:18:25 »
"Napięcie za mostkiem idzie też na cewki przekaźników 12V".
Przekaźników jest 5, moc z tabliczki znamionowej to 230W. W środku jest wentylator i sprężarka - to one są głównymi odbiornikami. Trafo zasila jedynie elektronikę (5VDC z 7805) i cewki przekaźników (12VDC). Oczywiście dopuszczam, że urządzenie było od początku źle zaprojektowane, czyli za bardzo obciążone trafo po prostu nie dało rady.
W załączniku zdjęcie trafo.
« Ostatnia zmiana: 2021.10.08, 00:49:35 wysłana przez maciekb »

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Elektronik potrzebny na gwałt :)
« Odpowiedź #7 dnia: 2021.10.08, 06:12:59 »
Moim zdaniem, kup zasilacz do LEDow, 230/12V dający np. 20W (taki do puszki), jeśli znajdziesz na niego miejsce.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Elektronik potrzebny na gwałt :)
« Odpowiedź #8 dnia: 2021.10.08, 10:19:19 »
Niestety zewnętrzny zasilacz nie zmieści się w miejscu przeznaczonym na elektronikę, a nie chcę go wyrzucać gdzieś na zewnątrz. Pozostaje więc dobrać trafo. No to od początku: nie skupiajmy się na mocy, bo ona jest niewielka, sądząc po rozmiarach, grubości drutu itp. Zależy mi na dobraniu napięcia wyjściowego, żeby za mostkiem, po odfiltrowaniu, wynosiło około 12VDC - przyjmuję, że takie powinno być tylko po cewkach przekaźników. Trafo z wyjściem 12VAC da chyba za mostkiem coś koło 15VDC, czyli za dużo, 9VAC da koło 11VDC, czyli trochę za mało, ale nie sądzę, żeby przekaźnikom to przeszkadzało. Proszę mnie poprawić, jeśli się mylę.
Jest jeszcze drugie wyjście: użyć zasilacza impulsowego w obudowie trafo. Robi takie np. Myrra i coś z serii 47000 (np. model M47154) idealnie by pasowało w miejsce obecnego trafo. Potem tylko usunąć mostek prostowniczy i wstawić zworki. Może to jest lepsze rozwiązanie?

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Elektronik potrzebny na gwałt :)
« Odpowiedź #9 dnia: 2021.10.08, 10:47:42 »
2VA TS2/10, TS2/15, TS2/20, TS2/34
5VA TS5/6, TS5/10
6VA TS/19, TS6/24, TS6/25
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Elektronik potrzebny na gwałt :)
« Odpowiedź #10 dnia: 2021.10.08, 11:20:27 »
Eeeee ... to nie łatwiej było napisać, że szukałbyś czegoś o napięciu wyjściowym koło 10VAC? ;)

Ok. Problem oczywiście siedzi we mnie, czy raczej usilnym zachowywaniu dla siebie ważnych informacji. Otóż ja wiem (ale nie powiem ;)) o czymś co jest ważne przy doborze. Mianowicie wyprowadzenia trafo muszą być na planie 20x20mm, przy czym pierwotne w odstępie 20mm, a wtórne 10mm. W związku z tym pasują w to miejsce trafo do druku np. Breve TEZ 2,6/D 230/ 9V.

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Elektronik potrzebny na gwałt :)
« Odpowiedź #11 dnia: 2021.10.08, 11:25:24 »
TS2/15 i TS2/34 mają podobny rozmiar rdzenia co oryginał EI36/12,8
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Elektronik potrzebny na gwałt :)
« Odpowiedź #12 dnia: 2021.10.12, 23:16:59 »
Z kronikarskiego obowiązku napiszę, że oczywiście nie udało się na szybko kupić trafo o napięciu 10V. Znalazłem 2.5VA 9V i dodatkowo te wyprowadzenia to tylko wydawało się, że będą pasować - brakowało przynajmniej po mm, więc nie obeszło się bez wyginania i kombinowania. Ale finalnie sprzęt działa, napięcie na cewkach przekaźników 11.5V. Dałem też na wszelki wypadek mały radiator na 7805, bo w trybie stand-by (bez obciążenia cewkami) trafo daje wyższe napięcie i pojawia się 15VDC za mostkiem.
Dziękuję wszystkim za pomoc.